
Foto archív
Pán minister, ako sa pozeráte na štrajk odborárov?
R. N.: „Moje skúsenosti s odborármi na pôde tripartity boli zatiaľ dobré a práve toto je pôda, kde by sme si mali problémy vydiskutovať a vyargumentovať. Takéto protesty odborárov nič nevyriešia, treba si sadnúť za stôl a konštruktívne a bez emócií rokovať.“
Po sto dňoch vo svojom úrade budete robiť odpočet svojej práce - čo by ste vyzdvihli za ten čas, čo ste vo funkcii ministra?
„Zrušil som všetky licenčné komisie, ktoré podnikatelia kritizovali, že sú živnou pôdou pre korupciu. Od januára zavádzame nový systém udeľovania licencií, v ktorom odbúrame priamy kontakt úradníka a toho, kto o licenciu žiada. Všetko pôjde cez elektronickú podateľňu. Okrem toho je našou ambíciou zoštíhliť aparát ministerstva. Je toho samozrejme viac, je to téma na širšiu diskusiu.“
Ako to naozaj vyzerá s naším hospodárstvom po trinástich rokoch od revolúcie?
„Tak, ako to cítite na svojej peňaženke alebo ak chcete, presne tak ako to vidíte na uliciach našich miest. Hodnotenie si musí urobiť každý za seba, ale celkovo sme mohli byť za trinásť rokov už oveľa ďalej.“
Ako mienite riešiť (vy či vláda) otázku metrologického zabezpečenia slovenského priemyslu? Nepotrebujete poradiť od odborníkov pracujúcich v metrológii celý život?
„Ak máte pocit alebo skúsenosť, že v tejto oblasti nie je všetko v poriadku, tak dajte o sebe vedieť alebo tí, ktorí metrológiu prezentujú, mi predstavili túto oblasť veľmi pozitívne a ja metrológom nie som. Takže uvítam aj názor odborníkov, ktorí v tejto oblasti vyrástli.“
Mnohí odborníci vyčítajú vláde, že tento rozpočet nie je až taký reformný, ako sa očakávalo. Keby to bolo len na vás, zmenili by ste tam niečo?
„Asi by som si vedel predstaviť ešte menej dotácií pôdohospodárstva alebo dopravy a určite by sa našli ešte mnohé oblasti, kde sa dá škrtať, ale to je len teória liberála a prax politika vo vláde musí byť iná. V každom prípade tento rozpočet považujem za reálne východisko zo situácie, do ktorej nás doviedli predchádzajúce vlády.“
Najlepšie by bolo, keby sa teória liberála a prax politika vo vláde čo najviac podobali. Nemyslíte?
„Snažíme sa o to, ale výstup je vždy determinovaný štvorkoaličným kompromisom, lebo politika je aj o tom. Ale pokiaľ mám hovoriť za svoj rezort, chuť po kompromisoch je minimálna alebo takmer žiadna.“
Budete revidovať niektoré obchody vášho predchodcu Haracha? Mám na mysli najmä podozrenia z korupcie, ktoré sa síce nedokázali, ale ani nevyvrátili (Harach ich de facto dokázal svojimi rozpačitými výrokmi o výhodnosti obchodov, ktoré boli nevýhodné).
„Ak zistíme, že niektoré obchody boli naozaj nevýhodné, tak takéto zistenia postúpime orgánom, ktoré sú na to určené a na základe ich výsledkov potom môžeme revidovať aj rozhodnutia.“
Plánujete postaviť priemyselné parky aj na východe Slovenska?
„Plánujeme stavať priemyselné parky všade tam, kde je reálna šanca dostať investora. Východné Slovensko má v tomto smere nevýhodu v tom, že najprv musí byť prístupné diaľnicou a potom je aj reálna šanca na masovú výstavbu priemyselných parkov, takže najprv diaľnica, potom priemyselné parky, potom výroba a zamestnanosť atď…“
Koľko plánujete nových zahraničných investícií na Slovensku, alebo plánuje sa niečo veľké postaviť v blízkom období?
„Nemá význam plánovať, tá doba je už za nami. Namiesto plánovania musíme vytvárať podmienky na to, aby zahraničné investície prísť mohli. Musíme zmeniť legislatívu či už v oblasti priemyselných parkov alebo štátnej pomoci, aby sme boli konkurencieschopní v porovnaní s okolitými krajinami. Napriek tomu politická situácia po voľbách a prvé kroky vlády v oblasti ekonomiky vzbudzujú záujem zahraničných investorov o Slovensko a je pravdepodobnejšie, že to už v krátkom čase zaznamenáme.“
Prečo sa nepostavia diaľnice z cudzích zdrojov? Nech sa splácajú vyberaním mýta.
„Stavať diaľnice zo štátnych prostriedkov je minulosťou. Ak budeme chcieť stavať diaľnice rýchlo a lacno, musíme použiť viaczdrojové financovanie, teda s prevahou súkromných zdrojov. Na dostavbu trasy Bratislava-Košice potrebujeme asi 70 miliárd Sk, čo je objem, ktorý možno v podmienkach Európy získať z privátnych zdrojov a tento kus cesty sa dá takto dobudovať sčasti v jednosmernom profile už za šesť rokov.“
Čo vravíte na volebný úspech ANO? Nemyslíte si, že je to tým, že sa pchala do každej koalície, ktorá mala šancu?
„Komunálna politika je o inom ako veľká politika, na tejto úrovni sa musia dohodnúť predovšetkým konkrétni ľudia alebo bez ich dohody život v obci nemôže fungovať, a takto sme pristupovali ku koalíciám v komunálnych voľbách. Nie je to teda o tom, že je ANO v každej možnej koalícii, ale o tom, že chceme, aby na komunálnej úrovni bolo možné badať o štyri roky pokrok. Ak ste to pochopili a dali ste nám svoj hlas, tak vám ďakujem rovnako ako všetkým, ktorí tak urobili.“
Existuje nejaká vízia slovenského hospodárstva do roku 2020? Ak áno, kde je možné ju získať a nakoľko sa ňou riadi váš rezort?
„Vízia do roku 2020 neexistuje, dnešný svet je príliš dynamický na to, aby sme sa mohli riadiť podľa takejto dlhodobej vízie. V každom prípade národnohospodárska stratégia rozvoja na obdobie do roku 2010 je tým materiálom, ktorú dopracovávame a bude slúžiť ako vodidlo pre našu činnosť v budúcom období. Určite sa objaví po jej schválení vo vláde aj na internete.“