
Ilustračné foto
BRATISLAVA – Vladimír Mečiar v utorok, po termíne, odovzdal svoje majetkové priznanie. Čo je v ňom, by sa verejnosť mohla dozvedieť, iba keby dal poslanec Mečiar súhlas. Právo nahliadnuť do majetkového priznania majú iba predseda parlamentu a členovia výboru.
„Neuvažoval som o tom, ale je to inšpirujúca myšlienka,“ odpovedal člen výboru a poslanec ANO Ján Drgonec na otázku, či si prezrie, čo všetko Mečiar vlastní. Poslanca KSS Ivana Hoptu Mečiar nezaujíma: „Pokladám to za jeho osobnú vec.“ Nezaujímajú ho vraj ani iní poslanci. Všetky podania si prezrie predseda Výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Igor Federič zo Smeru. Hovorí ale, že pôjde výlučne podľa abecedy.
Overovanie údajov v priznaniach bude podľa Federiča trvať niekoľko týždňov až mesiacov, aj keď podľa Lászloa Kotelesa z SMK sa to dá stihnúť „za dve hodiny“.
Výbor má len dvoch administratívnych pracovníkov – tajomníka a jeho asistentku. Účasť v dozorných radách alebo v predstavenstvách firiem budú kontrolovať podľa obchodného registra na internete. Systém overovania nehnuteľností ešte nenašli. Je pre nich totiž komplikované ísť na každý kataster na Slovensku a vypýtať si výpis listov vlastníctva budov všetkých poslancov.
O Mečiarovo priznanie sa v parlamente zaujíma aj finančná polícia, ktorá šetrí rekonštrukciu jeho vily Elektry. Podľa agentúry TASR Mečiar do 31. októbra nepodal majetkové priznanie ani správcovi dane. Priznanie mal podať každý, kto v období od 1. septembra 1999 do 31. decembra 2001 nadobudol nehnuteľný majetok v hodnote vyššej ako 1,5 milióna korún. Ak sa dokáže, že šéf HZDS za tento čas nadobudol väčší majetok, hrozí mu pokuta do výšky 2000 korún. Elektra stála podľa faktúr 41 miliónov, zaplatil ich v roku 1999 v hotovosti a v cudzej mene. Peniaze teda musel získať buď za jeden rok od septembra 1998, teda od volieb alebo ešte ako predseda vlády, ktorého plat by však na takú sumu nestačil. (mož)