BRATISLAVA – Dnes sa Európa vracia do Kodane, na miesto, kde sa pred deviatimi rokmi vtedy ešte európska dvanástka dohodla, že s postkomunistickými krajinami ráta ako s budúcimi členmi.
Aj keď napätie panuje do úplného konca – agenda je zložitá a kandidáti aj členovia neústupčiví, nikto nepochybuje, že v Kodani definitívne padne Berlínsky múr, lebo sa Európa rozšíri na východ. Napriek tomu, že pred posledným rokovaním zostávajú ešte neuzavreté otázky a očakáva sa ťahanica o peniaze.
Slovensko v Kodani zároveň ukončí tri roky trvajúci maratón vyjednávania. Hoci do rokovaní sme vstupovali medzi poslednými v roku 2000, skončíme ich ako jedna z prvých krajín – a úspešne. V porovnaní s Čechmi, Maďarmi alebo Slovincami dostaneme z rozpočtu únie oveľa viac peňazí. V rokoch 2004 až 2006 by mal každý obyvateľ Slovenska dostať z únie 164 eur.
Podarilo sa to aj preto, že sme si od začiatku stanovili realistické požiadavky, myslí si hlavný slovenský vyjednávač Ján Figeľ: „Nemuseli sme masívne sťahovať naše požiadavky, ako to robili niektoré susedné krajiny.“
Výsledky vyjednávania nekritizuje ani opozícia. „Som spokojná s tým, čo sme vyjednali. Treba zagratulovať tým, ktorí to dokázali,“ hovorí poslankyňa HZDS Irena Belohorská. Iba Smer kritizuje dohodu o energetike.
Na summit teda ideme spokojní s tým, čo sme dosiahli, ale ak sa bude dať, budeme žiadať ešte viac. Ide najmä o dve miliardy, ktoré únia chcela ušetriť a kandidáti by si ich chceli vymôcť. Únia sa tvári, že dosiahla strop, ale pozorovatelia tvrdia, že nejaký bonus by mohla poskytnúť.
Únia by sa mala v Kodani dohodnúť, koľko je ochotná zaplatiť za splnenie dávneho sna o jednotnej Európe. Predseda Európskej komisie Romano Prodi včera opäť vyzval úniu na veľkorysosť a kandidátov na väčšie porozumenie. (mar, mik)