BRATISLAVA – Slovenská delegácia dnes odlieta na summit Európskej únie do Kodane. Ešte včera sa vládna koalícia stihla pohádať o to, kto v nej bude.
Politikov SMK rozhorčilo, že premiér Dzurinda nezaradil do delegácie žiadneho zástupcu ich strany, podobne ako v prípade summitu NATO v Prahe. Nakoniec premiéra na mimoriadnej koaličnej rade presvedčili, aby vzal aspoň ministra poľnohospodárstva Zsolta Simona, namiesto štátneho tajomníka Jána Goliana z SDKÚ. V Bratislave však ostáva vicepremiér Pál Csáky, hoci má na starosti európsku integráciu.
Sklamaný Csáky vzápätí obvinil ministerstvo zahraničia, že ho nezaradilo do delegácie, lebo mu v posledných troch týždňoch kládol nepríjemné otázky. Ministerstvo robí chyby, povedal, a kvôli nim Slovensko prišlo o 17 miliónov eur zo štrukturálnych fondov únie.
Ministerstvo kritiku odmieta a tvrdí, že vicepremiéri nezvyknú cestovať na summity. „Nemám dôvod rozširovať delegáciu,“ povedal premiér.
Vládna koalícia zažíva po maďarskom krajanskom zákone už druhý spor medzi premiérom a SMK. „Nie je to prvý prípad. Doteraz som si myslel, že to je náhoda, ale vyzerá to byť premyslené,“ povedal o zostavovaní delegácií predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos. „Je to diktát SDKÚ.“ ANO a KDH v zásade s námietkami SMK súhlasili.
Dzurinda čiastočne ustúpil. „SMK navrhlo, aby nešiel štátny tajomník Golian, ale minister Simon a aby som doplnil delegáciu o vicepremiéra Csákyho. Vyhovel som v prvom prípade,“ povedal po koaličnej rade, ktorú politici SMK narýchlo zvolali, keď najprv zablokovali na rokovaní vlády premiérovu zostavu.
Predstavitelia SMK sú spokojní len napoly. Stále tvrdia, že Csáky by nemal v Kodani chýbať, ale sú radi, že presadili aspoň Simona. „Na päťdesiat percent nám bolo vyhovené,“ povedal predseda strany Béla Bugár.
Nikto presne nevie, prečo Dzurinda pôvodne plánoval vziať Goliana namiesto Simona. Premiér tvrdí: „Zvyklosťou je, že v delegácii premiéra bývajú štátni tajomníci, preto ma v pôvodnom návrhu nominácia tajomníka nevyrušila“. „Rozumné vysvetlenie nie je,“ hovorí zase Bugár. Aj Pavol Rusko z ANO priznáva, že „je logické, keď SMK sa pýta, prečo cestuje štátny tajomník a nie minister“.
Odborníci pripomínajú, že účasť Maďarov na veľkých summitoch môže Západ vnímať ako pozitívne gesto vzhľadom na nedávne napätie medzi Slovenskom a Maďarskom. „Bol by to dobrý signál pre zahraničie – napriek tomu, že máme vnútorné problémy, v integrácii sme jednotní,“ povedal zahraničnopolitický analytik Ivo Samson.
Samson si myslí, že Dzurindove kroky boli odpoveďou na postoj SMK pri maďarskom krajanskom zákone. Pripomenul, že v prípade summitu NATO rozhodoval o zložení delgácie prísny protokol, teraz to bola otázka vôle.

Beata
Balogová
