Bratislava 12. decembra (TASR) - Nepodpora novely zákona o verejnej službe poslancami za KDH bola podľa predsedu hnutia Pavla Hrušovského politickým nástrojom na uplatnenie svojho názoru. Hoci kresťanskodemokratickí poslanci nehlasovali rovnako, po dnešnom rokovaní poslaneckého klubu Hrušovský vyhlásil, že stoja pevne za vedením hnutia, ktoré ich stredajší postup podporuje.
Kresťanskí demokrati dnes viackrát priznali, že ich hlasovanie nemotivoval odmietavý postoj voči reforme zdravotníctva, ktorej sa novela vrátená prezidentom týka, ale ich nedostatočná možnosť kontroly privatizácie Slovenských elektrární v rezorte hospodárstva obsadenom ANO. KDH podľa Hrušovského zvážilo svoj podiel zodpovednosti vo vládnej koalícii, ale aj práva, ktoré sú s tým spojené. "V poslednom čase však došlo vo vnútri koalície k vzťahom, ktoré spôsobili stav taký, akoby KDH nebolo rovnocenným koaličným partnerom," vyhlásil Hrušovský. Poslanci sa napokon rozhodli dať svoj postoj najavo spomenutým hlasovaním, "keďže sme nenašli iný spôsob, ako vyjadriť stav vo vnútri koalície".
Hrušovský považuje za prirodzené, že v koalícii občas dochádza k nedorozumeniam. "Nepovažujeme tento spor za taký vážny, žeby ohrozoval stabilitu tejto vládnej koalície," vyhlásil.
Nesúhlasí tiež s názorom, že by postup jeho poslancov maril reformu zdravotníctva. "Súhlasíme s tým, že podporíme všetky mechanizmy, ktoré dokážu eliminovať účinky včera neprijatého zákona," uviedol.
KDH rešpektuje rozdelenie rezortov podľa Koaličnej zmluvy. Ako však povedal Hrušovský, "snažili sme sa dohodnúť aj náš vzťah k ostatným koaličným partnerom v rámci istého prerozdelenia moci v štáte aj v hospodárskej sfére, keďže KDH nemá takýto rezort. Ale boli sme zásadne proti viazaniu akýchkoľvek funkcií v polícii alebo Policajnom zbore SR na obsadenie ktorejkoľvek inej funkcie v inom hospodárskom rezorte". Predseda ANO Pavol Rusko dnes pripustil, že aliancia navrhovala svojho odborníka na post šéfa finančnej polície.
Záujem KDH spolukontrolovať Slovenské elektrárne zhodnotil Hrušovský takto: "To nie je o elektrárňach ani o ďalšom inom podniku, to je o možnosti spolupodieľať sa na kontrole riadenia ktoréhokoľvek rezortu, respektíve ktorejkoľvek firmy, ktorú ten-ktorý rezort spravuje." Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Minárik to konkretizoval: "Je to o elementárnom zastúpení vo výkonnom manažmente, alebo v dozorných orgánoch týchto spoločností."
Slovenské elektrárne sú podľa Minárikových slov posledným veľkým podnikom pred privatizáciou. "Vy veľmi dobre viete, že KDH sa v celom tom procese neobjavilo nikde, v žiadnom z týchto podnikov, a pokiaľ sme prevzali väčší diel zodpovednosti, chceme aspoň minimálny prístup aj k tomu, aby sme vedeli, o čom budeme musieť rozhodovať," povedal Minárik novinárom.
*mh rč