BRATISLAVA. V obálke, ktorú v piatok doručili do bytu poslanca slovenského parlamentu Daniela Lipšica nebol antrax. Pre TASR to uviedol samotný Lipšic.
O predbežnom výsledku analýzy Úradu verejného zdravotníctva, kam bol zaistený biely prášok odoslaný, informovalo aj Krajské riaditeľstvo policajného zboru v Bratislave, ktoré nezverejnilo identitu adresáta podozrivej zásielky.
"Doterajšia analýza zaistenej látky prítomnosť Bacillus anthracis nedokázala," uviedla policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová.
Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva PZ v Bratislave I. začal trestné stíhanie vo veci trestného činu šírenia poplašnej správy.
"Predpokladám, že to nebola nebezpečná látka," uviedol Lipšic, ktorý očakáva negatívne výsledky aj od analýz prášku na prítomnosť ďalších nebezpečných látok, ktoré pracovníci ÚVZ ešte vykonajú.
Výhražný list Súčasťou zásielky, ktorá bola dnes predpoludním Lipšicovi doručená do jeho bytu, bol aj nepodpísaný list. "Nech celá rodina včetne detí zdochne do roka na rakovinu," píše v ňom rukou anonymný odosielateľ.
//
Príspevok od Daniela Lipšica.
"Rodinu a deti nezaťahuje do vecí ani sicílska mafia," reagoval na list v rozhovore pre TASR Lipšic. Považuje ho za "prejav chorej mysle".
Lipšic pre agentúru SITA povedal, že už si zvykol na rôzne vyhrážky v minulosti.
„Nikdy som to nezverejňoval, pretože pes, ktorý breše, nehryzie. Ak to posielajú domov, kde bývam s rodinou a s vyhrážkou, aby mi deti do roka zomreli, to nestrpím. Keď si to chcú vybaviť so mnou, nech sa páči,“ vyhlásil Lipšic.
S práškom prišlo do kontaktu päť ľudí Polícia dnes informovala, že predpoludním zabezpečila jeden z obytných domov na Štetinovej ulici v Bratislave. Dôvodom bola podozrivá zásielka s obsahom bieleho prášku doručená jednému z jeho obyvateľov. Jeho identitu nespresnila.
Oznámenie o udalosti polícia prijala krátko po 9.00 h. Ako informovala bratislavská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová, v obálke bol okrem bieleho prášku aj neprajný list.
Okrem policajtov boli na miesto vyslaní aj hasiči, ktorí nález umiestnili do špeciálneho kontajnera a následne zaslali na Úrad verejného zdravotníctva, kde vykonajú rozbor zaistenej látky.
"S látkou prišlo do kontaktu celkom päť osôb, medzi ktorými sú aj dvaja policajti. Miesto je v súčasnosti políciou zabezpečené," doplnila informáciu bratislavská policajná hovorkyňa.
Zásielky s bielym práškom aj v zahraničí So zásielkami s bielymi práškami majú skúsenosť z konca minulého roka aj českí politici. Jeden dorazil na ministerstvo vnútra, ďalší do prezidentskej kancelárie, ministrovi financií Andrejovi Babišovi či na úrad vlády.
K žiadnemu ohrozeniu ľudí neprišlo, aj keď zásielka adresovaná na rezort vnútra obsahovala jedovatý kyanid. Páchateľa neodhalili.
Zásielky s bielym práškom sa začali celosvetovo šíriť po útokoch na Spojené štáty z roku 2001.

Beata
Balogová
