BRATISLAVA. Hlavným predmetom kampane pred referendom o ochrane rodiny, ktoré sa uskutoční 7. februára, budú deti a ich právo na otca a mamu, či na výchovu a lásku rodičov, povedal to v piatok na tlačovej konferencii v Bratislave hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík.
Kampaň aliancie bude sústredená podľa jeho slov hlavne na druhú otázku referenda, ktorá sa týka adopcií detí pármi rovnakého pohlavia. „Budeme hovoriť o snoch detí na otca a mamu,“ poznamenal.
Tam, kde sa podľa neho začína sloboda detí, aby mali mamu a otca, tam sa končia požiadavky dospelých.
„Dnes sa na deti zabúda, pričom naše požiadavky nemôžu ísť proti deťom, proti ich právam a potrebe, ktorú na otca a mamu majú,“ doplnil.
Deti v popredí
Na kampaň získala Aliancia za rodinu od svojich darcov a podporovateľov zatiaľ viac ako 63-tisíc eur. No podľa Chromíka počítajú s tým, že im ľudia ešte podarujú nejaké peniaze.
Aliancia odhaduje celkové náklady na kampaň vo výške 110-tisíc eur. Bude ju možné vidieť v televízii, rozhlase, v tlačených médiách, na internete i na bilbordoch.
Hlavnými heslami kampane sú „Deti v tom majú jasno“ a „Rozhodujeme o budúcnosti detí.“ Na plagátoch či bilbordoch je dieťa, no nie je vidieť jeho hlavu.
Ako hovorca ďalej vysvetlil, je to symbolom toho, že sa na deti často zabúda, pričom práve toto je centrom celej kampane.
Referendum aké sme ešte nemali
„Žiadame iba to, aby sa na základe požiadaviek homosexuálov nebrali práva deťom a aby sa rodinou nenazývalo niečo, čo ňou nie je. Začnime sa na rodinu pozerať očami detí, je najvyšší čas žiadať, aby sa pri tvorbe politík pozeralo na deti a na rodinu,“ povedala novinárom hovorkyňa aliancie Anna Verešová.
Ako dodala, denne hovoríme len o právach dospelých, ale kde je v živote nás dospelých miesto pre deti? Považuje preto za smutné, že v 21. storočí svet dospelých nevie ochrániť dieťa.
Adopcia detí pármi rovnakého pohlavia je podľa jej slov experimentom, či nám to vyjde, alebo nie.
Podľa Antona Chromíka bude toto referendum úplne iné, bude sa zameriavať na to, čo je dôležité pre deti.
„Slovenská občianska spoločnosť po 25 rokoch dozrela a dokáže používať politické nástroje ako referendum na diskusiu o dôležitých témach, a teda, čo je rodina, čo potrebujú deti, aké miesto rodine priznáme či ako sme ochotní deti chrániť,“ povedal na záver.