BRATISLAVA. Projekt multikulturalizmu zlyhal, koncept bol naivný a imigračná politika niektorých krajín tiež.
V sobotňajšej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy to vyhlásil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru) na margo teroristických útokov v Paríži.
"Ak máme komunity, ktoré sa cítia byť sociálne a ekonomicky na okraji spoločnosti a výsledkom je, že sa radikalizujú, tak niečo je zlé. Treba si dať pozor, koho púšťate žiť na svoje územie," odporučil.
Lajčák si pritom nemyslí, že existuje radikálny islam. Podľa jeho slov existujú fanatici, ktorí islam zneužívajú.
Objavili sa odborníci na islam
"V Paríži to bol nehanebný útok na osoby a demokraciu. Vyvarujme sa ale silných slov. Zrazu sa vynorili tucty odborníkov na islam. Nechcem to vidieť ako civilizačnú vojnu, ako vojnu medzi náboženstvami. Korene sú skôr ekonomické a sociálne a z toho plynúca frustrácia jednotlivcov, ktorí sú ľahko manipulovateľní," upozornil Lajčák.
Jemu osobne sa nepáči, ak sa na označenie súčasného diania používa pojem vojna.
"Potom môžeme čakať, že sa do nej naozaj dostaneme. Takáto vojna by bola zničujúca pre našu planétu," odkázal s tým, že najväčšia časť útokov sa odohráva priamo v moslimských krajinách.
Šebej kritizuje Škandináviu
Aj predseda Zahraničného výboru Národnej rady František Šebej (Most) sa domnieva, že imigračná politika niektorých európskych štátov, najmä škandinávskych, bola úplne šialená.
"Ak chcú prežiť, nemôžu riešiť problém Afriky jej presťahovaním do Škandinávie," povedal.
Na margo teroristov opozičný poslanec upozornil, že nám chcú svojím konaním povedať, čo znamená islam.
"Istá interpretácia islamu sa nám snaží povedať, že sa máme podrobiť ich videniu sveta alebo zomrieť. Je to vojna anticivilizácie proti nášmu hodnotovému svetu," myslí si Šebej.
Opozičný poslanec tvrdí, že teroristi sú vo vojne s nami a my sa tomu bránime.
"Sú to celé skupiny ľudí, ktorí sa rozhodli, že vedú vojnu proti našej civilizácii. Slovník vojny nemusíme prijať, ale musíme prijať fakt, že významná skupina ľudí sa rozhodla, že vedie svoju svätú vojnu s cieľom podrobiť si svet," zdôraznil Šebej.
Neplatí, že moslim je terorista
Na otázku, či príde po útokoch v Paríži zmena klímy v podobe straty istých slobôd či pohodlia, Lajčák odvetil, že sa to už stalo po 11. septembri 2001.
"Teraz je otázka, či sa situácia bude ďalej zhoršovať. Ak budú nasledovať radikálne protiislamské útoky, bude sa to zhoršovať formou oko za oko, zub za zub," podotkol.
Slovensko podľa ministra nepatrí ku krajinám ohrozeným terorizmom tohto typu.
"Je tu len malá a nemilitantná islamská komunita a nie sme vnímaní ako symbol Západu. Treba preto klásť dôraz na prevenciu, na monitorovanie. Robiť dopredu reštrikcie bez toho, aby sme vedeli kam smerujú, je kontraproduktívne," myslí si.
Šebej upozornil, že útoku v Paríži nedokázali zabrániť ani francúzske tajné služby, ktoré patria medzi najvýkonnejšie na svete.
"Musíme siahnuť po koreňoch, zamerať sa na ideové centrá. Treba zabrániť, aby sa moslimské komunity radikalizovali. Je však nezmysel tvrdiť, že čo moslim to terorista. Povedať, že moslimské komunity sú zdrojom nebezpečia, je nezmysel," dodal.
Lajčák: Nevidíme zmenu politiky Ruska
Nikto nesmie povedať, že Ukrajina nesmie do NATO, myslí si Miroslav Lajčák.
Niet pochýb, že Rusko anexiou Krymu porušilo medzinárodné právo, čo nemohlo neotriasť jeho dôveryhodnosťou, povedal ďalej Miroslav Lajčák.
Následné sankcie, ktoré voči Rusku uplatnil Západ aj s podporou Slovenska, podľa Lajčáka nie sú zmyslom politiky, ale nástrojom.
"Vidíme zmenu politiky Ruska? Zatiaľ nie. Ak ju uvidíme, mali by sme sankcie zmierniť," odporučil.
Podľa Lajčáka vníma Európa Rusko ako agresora, Rusko takto zase vníma nás.
"Sankcie sú zlyhaním komunikácie a diplomacie. Museli sme ich však prijať s cieľom zmeniť postoje Ruska a obnoviť mier a územnú celistvosť Ukrajiny, lebo sme vyčerpali prostriedky, ktoré sankciám predchádzajú," vysvetlil minister s tým, že on sám sa Putinovho Ruska nebojí.
František Šebej upozornil, že je potrebné sa báť o osud Ruska.
"Nie je to celkom slobodná krajina. Ekonomická mizéria Ruska nie je primárne spôsobená sankciami, je to hlavne cenou ropy, únikom investícií a oligarchickými štruktúrami. Rusko vyciciava banda zlodejov," povedal.
Na margo ďalšieho osudu Ukrajiny a jej členstva v NATO Lajčák uviedol, že náš východný sused sa potrebuje reformovať.
"Vstup Ukrajiny do NATO musí byť konsenzom. Teraz je to absolútne otvorená téma. Nikto nemôže povedať, že Ukrajina nesmie do NATO, ani povedať, že NATO čaká Ukrajinu s otvorenou náručou," konštatoval.
Šebej je presvedčený, že mier na Ukrajine zavládne, keď tzv. separatisti na východe jej územia stratia materiálne zázemie. "Teda ak ich Rusko prestane podporovať," uzavrel.
tasr