BRATISLAVA. Predseda vlády Robert Fico (Smer) zaraďuje KDH medzi strany, kde cíti istú mieru súdržnosti a stability.
V nedeľu to vyhlásil v diskusnej relácii TA3 V politike ako odpoveď na otázku, či je KDH prijateľné pre Smer ako budúci koaličný partner.
"Ja tu dávam do popredia stabilitu strán, ktoré by mali vytvárať vládu. Uprednostňujem myšlienku: poďme spolupracovať s tými, kde máme istotu, že môžme zvládnuť krízové situácie. Okrem toho bude závisieť od toho, ako ľudia rozdajú karty. Ale hru ´s týmto áno, s týmto nie´, som nepochopil, lebo sa v opozícii všetci navzájom povylučovali," podčiarkol.
KDH by radšej striedalo
Predseda KDH Ján Figeľ považuje stredopravú alternatívu za lepšiu, ako vládnutie so Smerom, ale za predpokladu stability.
Odpovede na povolebnú spoluprácu chce KDH stavať na hodnotách a programe.
"Politickým cieľom KDH nie je dopĺňať Smer, lebo stráca percentá, ale vystriedať Smer, ktorý je zodpovedný za roky vládnutia," poznamenal.
Na výzvu moderátora TA3, či môže Ficovu stranu jasne vylúčiť, Figeľ zopakoval odpoveď o vystriedaní.
Skutočnosť, že Smer vládne sám, nie je podľa Figeľa šťastné, aj keď uznáva, že takto demokraticky rozhodli voliči.
"Smer nemá rád kontrolu. Najvyšší kontrolný úrad, Úrad pre verejné obstarávanie, Generálna prokuratúra. To, ako Smer obsadil tieto inštitúcie, poškodzuje Slovensko. Je tu málo kontroly," myslí si Figeľ.
Na margo možnosti predčasných volieb šéf KDH povedal, že ide len o špekulácie.
"Slovensko potrebuje solídny odpočet a čím skôr zmenu, ktorá bude znamenať nielen stabilitu, ale aj zodpovednú politiku," dodal.
Varovanie pred zlepencom
Postoju opozičných strán, ktoré už teraz spoluprácu so Smerom odmietajú, Fico podľa vlastných slov nerozumie. "Je Smer zločinecká organizácia?"
Parcelizácia opozície je podľa jeho slov brutálna.
"Čo opozičný poslanec, to samostatná strana. Pán Boh ochraňuj krajinu pred vládou zlepenca, keď máme konflikt na Ukrajine, teroristické hrozby a viaceré sociálne výzvy," odkázal.
Fico podľa svojich slov nevidí, že by sa niekto v opozícii posadil a povedal, že takto by som konsolidoval, takto by som znižoval dlh.
"Jediné, čo robia, je, že odmietajú Smer a ešte nie sú ani v parlamente. Smer chce v roku 2016 taký výsledok, ktorý umožní vytvorenie stabilnej vlády," deklaroval. Premiér podľa svojich slov opozíciu rešpektuje, chce však programový súboj. "Nech si verejnosť vyberie, ktorý z týchto svetov je pre ňu lepší," podotkol.
Na otázku, či už Smer vstúpil prijatými opatreniami do predvolebnej kampane, Fico odvetil, že vláde sa podarilo konsolidáciu dokončiť, preto prišla aj s návrhmi, ako bol prvý sociálny balíček.
"Ak sa nám bude dariť aj v roku 2015 z hľadiska výberu daní, sadneme si a pozrieme sa, či je tu ešte nejaký priestor. Na konci marca budeme vedieť, koľko máme peňazí," avizoval.
So SIS je spokojný
Premiér pripomenul, že Smer v roku 2012 vyhral voľby a opozícia účasť v koalícii odmietla.
"Splnili sme všetky záväzky, preto sa nemusím báť niekomu pozrieť do očí, ak robíme takéto rozhodnutia, ako zníženie cien plynu pre domácnosti, vlaky pre študentov a dôchodcov zadarmo, či zvýšenie minimálnej mzdy. Urobili sme opatrenia, ktoré vedú k zníženiu nezamestnanosti, netvrdím ale, že všetko je perfektné," priznal.
Na margo útokov v Paríži poznamenal, že na terorizmus neexistujú žiadne dôvody.
"Naša tajná služba efektívne spolupracuje v rámci medzinárodných štruktúr, má veľmi dobrý kredit. Že niečo také nie je možné aj v inej krajine, sa povedať nedá. SIS a ďalšie naše tajné služby však požívajú na medzinárodnej úrovni vysoký kredit, neobávam sa, že by došlo k zlyhaniu. Teroristický čert ale nikdy nespí, treba byť opatrný," upozornil s tým, že aj na Slovensku je voľný pohyb osôb, preto musíme byť opatrní.
"Sledujeme, kto je tu, kto žiada o občianstvo, toto je bežná prax SIS. Nedá sa povedať, že nikdy sa nič nestane, ale ako poznám SIS, napĺňa ma to istou mierou uspokojenia."