Novela mení spôsob odmeňovania zdravotníkov. O ich plate by do značnej miery rozhodovali šéfovia oddelení či riaditelia nemocníc. Prezident však novelu vrátil parlamentu na opätovné prerokovanie.
Kresťanskí demokrati už raz zákon v parlamente podporili, pri opätovnom schvaľovaní v stredu večer sa však viacerí nečakane zdržali. Minister Zajac a koaličná ANO zostali zarazení.
Zajac na otázku, či cíti podporu KDH, odpovedal, že hovoril so svojím dobrým priateľom Františkom Mikloškom. „Vysvetľoval mi, že oni veľmi podporujú zdravotníctvo, ale mali nejaké iné problémy s ANO. Povedal som mu, že tomu môžem rozumieť, ale nechápem, prečo robí zo zdravotníctva rukojemníka.“
Vládna koalícia chce dať podľa Zajaca takto sama sebe šustermat a „kto hrá šach, vie, že je to ten najnevídanejší spôsob“. Na poznámku, že v koalícii sa niektorým poslancom nepáči spôsob, akým sa začínajú zmeny v zdravotníctve, minister odvetil, že aj v denníku SME sa objavilo niekoľko článkov ľudí, ktorí hovoria, ako by oni začali reformu.
„Pýtam sa všetkých expertov, ktorí sa teraz vyrojili, kde je začiatok a kde koniec kruhu. Vláda bude predkladať návrh novely zákona o Liečebnom poriadku, o zdravotnej starostlivosti a zdravotnom poistení. V tejto chvíli sme mali príležitosť urobiť motivačné a diferenciačné prvky mzdy,“ povedal Zajac.
Má však pocit, že koalícia sa rozhodla pre reformu zdravotníctva, ale tak, aby ju nebolela. Ak koalícia neustojí ani jednoduchý problém, je minister zvedavý, čo sa stane, keď napríklad „zatlačia“ farmaceutické firmy a bude sa „hrať o dve miliardy korún úspor“.
Ministra zdravotníctva v tejto chvíli otázka možného odchodu z funkcie nevzrušuje. Nemá totiž predstavu, aké záruky umožnia ďalšie fungovanie koalície. Nemyslí si však, že by sa reforma zdravotníctva zabrzdila. „Je to len jeden z krokov. Ale je to zabrzdenie istého môjho entuziazmu v pohľade na spoľahlivosť koalície.“
(sp, rf)