Bratislava 13. decembra (TASR) - Kritériá Európskej únie (EÚ) pre hodnotenie miery korupcie v kandidátskych krajinách sú všeobecné a formálne. Všíma si totiž najmä to, či kandidátske krajiny ratifikovali základné dohovory o potláčaní korupcie alebo či vypracovali národné protikorupčné programy. "Protikorupčná politika EK preto nemá jasný rámec," povedal Quentin Reed z Open Society Institute na margo správy, ktorá monitorovala prístupový proces do EÚ so zameraním na korupciu.
Správa, ktorej cieľom nie je hodnotenie miery korupcie v krajinách, ale monitoring právneho rámca na jej potláčanie, potvrdzuje podľa Reeda to, že korupcia je v kandidátskych krajinách vážnym dôvodom na znepokojenie. Pokračoval, že úroveň korupcie je v kandidátskych krajinách vyššia, ako v členských štátoch EÚ. Chýbajú jasné pravidlá o lobingu, či legislatíva v oblasti tvorby a prijímania zákonov, ktorá by priamo obmedzovala korupciu.
Okrem toho chýbajú aj kvalitné informácie a výskumy korupcie v kandidátskych a členských krajinách. Open Society Institute preto odporúča EÚ, aby sa stala členom skupiny GRECO. Ide o osobitnú organizáciu štátov proti korupcii, ktorú vytvorila Rada Európy. Táto skupina založila fungujúci hodnotiaci proces na základe previerok a dialógov s vládami členských štátov.
Únia by mala ďalej podporovať komparatívne prieskumy korupcie v kandidátskych a členských štátoch, a zvýšiť tlak na členské štáty, aby dokončili ratifikácie protikorupčných dohovorov Rady Európy.
Slovensko by malo podľa odporúčaní správy v spolupráci s mimovládnymi organizáciami realizovať rozsiahlu informačnú kampaň, zameranú na budovanie intolerancie verejnosti voči korupcii.
*alf rč
NNNN