"To je to kľúčové, čo zatiaľ na Slovensku chýba," povedala výkonná riaditeľka Transparency International Daniela Zemanovičová s tým, že v prípade efektívneho postihu sa zmení aj kritické vnímanie občanov na mieru korupcie u nás.
Kým minulá vláda podľa nej urobila kroky v oblasti prevencie, zostalo slabé miesto v represii. "Nový líder v boji s korupciou má k tejto oblasti bližšie a možno sa od toho dá očakávať rýchlejší výsledok," dodala na adresu ministra spravodlivosti Daniela Lipšica, ktorého vláda v stredu poverila koordináciou protikorupčných aktivít.
Zemanovičová pripustila, že je mimoriadne zložité vôbec dokázať korupciu. "Navyše, je tu vysoká nedôvera voči represívnym zložkám a tá dokonca narastá," upozornila.
Podľa monitorovacej správy prístupového procesu do EÚ: Korupcia a protikorupčná politika z dielne Open Society Institute je korupcia na Slovensku vážnym problémom. Konštatuje, že postoj verejnosti voči korupcii je tolerantnejší než v ktorejkoľvek inej kandidátskej krajine do EÚ. Podľa prieskumov verejnej mienky je korupcia najviac rozšírená v zdravotníctve, súdnictve, Fonde národného majetku, v colnej správe, polícii a ministerstvách.
*alf rč
NNNN