Jednu z najznámejších slovenských operiet súbor naštudoval pod vedením hosťujúceho režiséra a choreografa 41-ročného Jaroslava Moravčíka. Ten zdynamizoval dej z pôvodných troch do dvoch dejstiev. Do hlavných úloh obsadil protagonistov Štátnej opery Oľgu Hromadovú, Alžbetu Trgovú, Alenu Hodálovú, Petra Ďurovca, Štefana Babjaka staršieho, Petra Svetlíka, Šimona Svítoka a ďalších. Hosťami sú sopranistky sestry Oľga a Dagmar Bezačinské a tenorista Mário Fančovič. Orchester opery naštudoval Modrú ružu pod vedením domáceho dirigenta Igora Bullu.
Modrá ruža mala svetovú premiéru 4. apríla 1939 v Bratislave. V Banskej Bystrici ju po prvý raz uviedli v decembri 1970 a zaznamenala 95 repríz. Zaujímavosťou je, že Š. Babjak starší účinkoval v Modrej ruži aj vtedy. Terajšia inscenácia operety má umožniť mladej generácii oboznámiť sa s nezanedbateľným obdobím v dejinách slovenskej populárnej hudby. Staršia generácia si pripomenie piesne mladosti, medzi ktorými je tzv. slovenské tango Čo sa mi môže stať, či ďalšie evergreeny Zatancuj si so mnou, holubička, Len bez ženy a iné, vrátane ústrednej melódie Tá modrá ruža vám povie... Piesne z Modrej ruže sa stali šlágrami. Vyšli na gramoplatniach, vysiela ich rozhlas, žijú samostatne bez potreby javiskového stvárnenia.
Modrú ružu štyrikrát inscenovali v Slovenskej televízii. V roku 1975 mala jej prepracovaná verzia s názvom Tajomstvo modrej ruže úspešnú premiéru v pražskom Karlínskom divadle a v pôvodnej verzii bola úspešná aj v zahraničí, kde ju uviedli v nemeckom Wittenbergu v roku 1976.
Tradičnú druhú premiéru s alternatívnym obsadením uvedie Štátna opera v sobotu 14. decembra.
*fk som