BRATISLAVA. Ústavný súd odmietol sťažnosti opozičných poslancov na septembrovú voľbu člena Súdnej rady voleného parlamentom.
Vo štvrtok zverejnil rozhodnutie, podľa ktorého odmietol sťažnosti ako zjavne neopodstatnené.
Poslanci sa sťažovali, že pri voľbe nebol dodržaný rokovací poriadok.
Chren vyčíta
Vtedajší predseda parlamentu Pavol Paška v stredu podvečer 10. septembra zaradil do programu voľbu nového člena Súdnej rady a poslanci dostali príslušné materiály k voľbe vo štvrtok ráno.
Rokovanie o voľbe bolo následne otvorené už vo štvrtok o 15:00.
Rokovací poriadok Národnej rady hovorí o 24 hodinovej lehote od doručenia materiálov poslancom, kedy sa môže o nich začať rokovať
Jeden zo sťažujúcich sa poslancov Martin Chren (nezaradený) uviedol v reakcii na rozhodnutie Ústavného súdu, že v nedávnom období sa tento súd niekoľkokrát vyhol rozhodovaniu vo veci pri najrôznejších podaniach.
„Bolo by oveľa užitočnejšie, keby nielen v tejto veci Ústavný sud rozhodol a stanovil tak jasné pravidlá do budúcnosti,“ zdôraznil.
Madej oponuje
Predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej (Smer) v septembri uviedol, že súhlas s kratšou lehotou dal parlament tým, že odsúhlasil návrh predsedu parlamentu na doplnenie programu schôdze so zaradením nového bodu - voľby člena súdnej rady vo štvrtok o 15:00.
Vládny Smer potom v tajnej voľbe zvolil za člena Súdnej rady predsedu Okresného súdu v Spišskej Novej Vsi Jána Slovinského. Za Slovinského hlasovalo 80 z 80 prítomných zákonodarcov.
V Súdnej rade nahradil Dušana Čima, ktorého vládna strana odvolala z funkcie na podnet predsedníčky poslaneckého klubu Smeru Jany Laššákovej v stredu 10. septembra.
Čimo sa stal opäť členom súdnej rady minulý rok v novembri, keď si ho ako svojho zástupcu v nej zvolili samotní sudcovia.