SME

Chronológia domácich udalostí za rok 2002 2

Pokračovanie - 2

3. - 5. apríla - Švédsky kráľ Carl XVI. Gustav pricestoval na pozvanie prezidenta Rudolfa Schustera na Slovensko. Stretol sa aj s ďalšími najvyššími predstaviteľmi SR, s ktorými rokoval o rozvoji vzájomných vzťahov medzi oboma krajinami.

8. - 10. apríla - Prezident Grécka Konstantinos Stefanopulos oficiálne navštívil Slovensko. Pri tejto príležitosti sa stretol s najvyššími predstaviteľmi krajiny, s ktorými rokoval o rozvoji vzájomných vzťahov a o nadchádzajúcom predsedníctve Grécka v EÚ od začiatku budúceho roku.

SkryťVypnúť reklamu

11. apríla - NR SR schválila zákon o Súdnej rade SR a ústavný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu.

18. apríla - Do rúk prezidenta SR Rudolfa Schustera podal demisiu minister školstva SR Milan Ftáčnik. Dôvodom podania demisie, ktorú prezident prijal, bol fakt, že M. Ftáčnik začal pôsobiť v SDA. Prezident SR Rudolf Schuster vymenoval nového ministra školstva, nominanta SDĽ - Petra Ponického.

22. apríla - Slovensko na prístupových rokovaniach s EÚ uzatvorilo kapitolu doprava a posunulo sa tak na 24 dokončených kapitol európskej legislatívy z celkového počtu 30.

24. apríla - Po siedmich rokoch uzavrel Vyšší vojenský súd v Trenčíne kauzu bývalého šéfa Štátnej bezpečnosti Alojza Lorenca. Odvolací senát odsúdil bývalého prvého námestníka ministra vnútra ČSSR na 15 mesiacov podmienečne s odkladom na tri roky. Potvrdil tak rozsudok prvostupňového súdu.

SkryťVypnúť reklamu

25. - 26. apríla - Poľský prezident Aleksander Kwasniewski oficiálne navštívil Slovensko. So slovenskými najvyššími predstaviteľmi rokoval o rozvoji vzájomných vzťahov.

2. - 3. mája - Európsky komisár pre rozšírenie Günter Verheugen navštívil Slovensko v súvislosti s jeho integráciou do EÚ. V tomto duchu viedol rozhovory s najvyššími predstaviteľmi SR.

11. mája - Slovensko prvýkrát v histórii svoje štátnej samostatnosti získalo titul majstrov sveta v hokeji. Vo finále 66. šampionátu vo Švédsku zdolali zverenci trénera Jána Filca Rusko tesne 4:3 gólom Petra Bondru v predposlednej minúte. Ich víťazstvo oslavoval celý národ.

15. - 16. mája - Macedónsky prezident Boris Trajkovski oficiálne návštívil SR. Počas pobytu u nás podpísali predstavitelia oboch krajín medzinárodné zmluvy - o obchodnej a ekonomickej spolupráci a o leteckých dopravných službách.

SkryťVypnúť reklamu

17. mája - Župný súd v Splite uzavrel vyšetrovanie konateľov nebankových spoločností Horizont Slovakia a B. M. G. Invest, Vladimíra F. a Mariána Š. a postúpil spis Najvyššiemu súdu Chorvátskej republiky. Spolu s ním odoslali do Záhrebu aj odvolanie sa obhajcov oboch Slovákov voči rozhodnutiu trojčlennej rady sudcov Župného súdu zahrnutom v spise, že sa naplnili podmienky pre vydanie zadržaných na Slovensko.

21. - 24. mája - Šéf SDĽ Pavel Koncoš avizoval odchod strany z koalície v prípade, že vládny kabinet neschváli Európsky zákonník o sociálnom zabezpečení. Zástupcovia SDĽ opustili 21. mája rokovanie Koaličnej rady na protest voči nesúhlasu vlády s Európskym zákonníkom sociálneho zabezpečenia.

23. - 24. mája - Poľský premiér Leszek Miller bol na oficiálnej návšteve Slovenska, ktorá sa uskutočnila na pozvanie jeho partnera Mikuláša Dzurindu. Išlo o prvú oficiálnu návštevu Millera na Slovensku počas jeho volebného obdobia.

SkryťVypnúť reklamu

24. - 25. mája - Z iniciatívy predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu sa uskutočnilo v Trenčíne druhé stretnutie predsedov vlád krajín Vyšehradskej skupiny a Beneluxu, ktorého hostiteľskou krajinou bola prvýkrát SR. Cieľom stretnutia bola výmena skúseností v oblasti regionálnej spolupráce a integrácie do EÚ a ich aplikácia v transformujúcich sa krajinách V4.

28. - 30. mája - Monacký korunný princ Albert navštívil Slovensko. Okrem návštevy rôznych atraktívnych miest našej krajiny sa stretol aj s našimi najvyššími predstaviteľmi.

5. júna - Odvolací súd potvrdil zastavenie trestného stíhania Ivana L. a spol. v kauze zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny.

11. júna - Denník Nový Čas uverejnil materiál, ktorý poukázal na prípadný klientelizmus v súvislosti so železničným tendrom. V ten istý deň premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda poveril svojho právneho zástupcu podaním žaloby na ochranu osobnosti na príslušnom súde na denník Nový Čas. Predseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR Jozef Stahl konštatoval, že železnice uprednostnili firmu, ktorej projekt bol o 822 miliónov Sk drahší ako ostatné, pričom šéfom výberovej komisie bol premiérov brat Miroslav. Podľa informácií Nového Času sa mal v kauze osobne angažovať aj premiér, ktorý sa údajne snažil, aby NKÚ svoje výhrady k výberovému konaniu nezverejnil.

SkryťVypnúť reklamu

11. júna - Slovensko na prístupových rokovaniach s EÚ v Luxemburgu uzatvorilo ďalšie dve kapitoly európskej legislatívy - spoluprácu v oblasti spravodlivosti a vnútra a inštitúcie. Počet uzavretých kapitol tak dosiahol 26.

17. júna - Premiér Mikuláš Dzurinda navrhol prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi, aby odvolal Jozefa Macejka z postu ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií v súvislosti so železničným tendrom.

17. - 19. júna - Na oficiálnu štátnu návštevu Slovenska pricestoval bulharský prezident Georgi Parvanov. Počas svojho pobytu na Slovensku sa stretol s najvyššími predstaviteľmi krajiny, pričom s nimi rokoval o rozvoji vzájomných vzťahov.

24. júna - Prezident SR Rudolf Schuster akceptoval návrh premiéra Mikuláša Dzurindu na odvolanie ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií Jozefa Macejka. Dôvodom premiérovho návrhu bol sporný tender Železničnej spoločnosti SR na dodávku ľahkých motorových vlakov, do ktorého mal Macejko a ďalší pracovníci ministerstva podľa premiéra zasahovať nad rámec svojich kompetencií.

SkryťVypnúť reklamu

26. júna - Na post ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií SR vymenoval prezident Rudolf Schuster vicepremiéra pre ekonomiku Ivana Mikloša.

27. júna - Telesné pozostatky prvého Slováka vo funkcii ministerského predsedu československej vlády dr. Milana Hodžu po prevoze z USA uložili na Národnom cintoríne v Martine. Presne v deň 58. výročia smrti štátnika sa naplnila jeho posledná vôľa - spočinúť v rodnej zemi. Na bohoslužbách v Evanjelickom kostole v Martine sa zúčastnilo asi štyristo zástupcov politického, verejného a spoločenského života. Uctiť pamiatku slovenského politika si prišli okrem iných prezident Rudolf Schuster, predseda NR SR Jozef Migaš, predseda vlády Mikuláš Dzurinda a príbuzní M. Hodžu. Služby Božie celebroval generálny biskup ECAV Július Filo.

SkryťVypnúť reklamu

28. júna - Vo veku nedožitých 54 rokov zomrel na zlyhanie srdca po operácii vo Viedni bývalý minister dopravy, pôšt a telekomunikácii a niekdajší najväčší akcionár VSŽ Alexander Rezeš.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 129
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 445
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 332
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 132
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 852
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 619
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 243
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 385
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčok Slovenska po strelení gólu

Polovicu gólov vsietila Tamara Morávková.


TASR
Hokejisti HC Prešov.

Prešov získal v sérii trojzápasové vedenie.


Tommy Paul.

Posledným členom štvrťfinálovej osmičky v Houstone sa nad ránom stal Alex Michelsen.


Albert Šimek
Barani Banská Bystrica.

Vo finále zdolali v dramatickej sérii Slovan Bratislava.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu