SME

Chronológia domácich udalostí za rok 2002 - 3

pokračovanie: 3

1. júla - Populárneho herca Juraja Kukuru vymenoval predseda Bratislavského VÚC Ľubo Roman za riaditeľa divadla pantomímy Aréna. Kukura vystriedal vo funkcii míma Milana Sládka, ktorý sa rozhodol prezentovať svoje svetom uznávané umenie v Nemecku.

1. - 3. júla - Slovensko navštívil španielsky kráľ Juan Carlos I. Okrem iných sa stretol s prezidentom Rudolfom Schusterom, premiérom Mikulášom Dzurindom a predsedom parlamentu Jozefom Migašom. Vzájomné rokovania sa týkali rozvoja bilaterálnych vzťahov a integrácie SR do európskych štruktúr.

SkryťVypnúť reklamu

3. - 4. júla - Návrh na odvolanie premiéra Mikuláša Dzurindu bol jedným z bodov rokovania 62. schôdze parlamentu. Hlavnými dôvodmi opozičných poslancov HZDS na odvolanie ministerského predsedu z funkcie mala byť kauza tendra na dodávku 35 ľahkých motorových vlakov pre Železničnú spoločnosť, a.s., či obvinenia, že vláda toleruje korupciu a klientelizmus.

6. júla - Za "frašku" považoval dlhoročný a zakladajúci člen HZDS Ivan Gašparovič hlasovanie na nominačnom sneme HZDS o konečnej podobe kandidačnej listiny na jesenné parlamentné voľby v roku 2002. O tom, že nebol nominovaný, sa dozvedel až v deň snemu v Nitre. Vyhlásil, že zatiaľ naďalej zostáva členom strany a bude ju podporovať vo voľbách i vo volebnej kampani.

8. júla - Nová mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Spolkovej republiky Nemecko na Slovensku, pani Uta-Maria Mayer Schalburg odovzdala poverovacie listiny prezidentovi R. Schusterovi

SkryťVypnúť reklamu

9. - 10. júla - Slovenskú republiku navštívil taliansky prezident Carlo Azeglio Ciampi. Taliansky predstaviteľ sa stretol a rokoval s najvyššími predstaviteľmi SR o vzájomných vzťahoch.

12. júla - Nový politický subjekt pod názvom Hnutie za demokraciu (HZD) pod vedením dovtedajšieho člena HZDS Ivana Gašparoviča zaregistrovali na Ministerstve vnútra SR.

13. júla - S "európskym posolstvom", že tento rok bude rokom rozšírenia EÚ, ktoré sa týka aj Slovenska, pricestoval na jeho návštevu predseda Európskeho parlamentu Pat Cox. S poprednými slovenskými predstaviteľmi rokoval o integračnom procese SR do EÚ.

14. júla - Juhoafrická polícia zadržala I. Lexu v Umhlanga Rocks v JAR pre podozrenie z ilegálneho pobytu. Tamojšie orgány tvrdili, že slovenského poslanca prichytili bez dokladov, podľa Ministerstva spravodlivosti SR u neho našli falošné doklady.

SkryťVypnúť reklamu

15. júla - O 14.34 hod. Ministerstvo vnútra SR oficiálne potvrdilo Lexovo zadržanie v JAR. Vtedy už prebiehali bilaterálne rokovania o spôsobe jeho vydania do SR.

18. júla - V skorých ranných hodinách Lexa odletel v sprievode dvoch agentov juhoafrického Interpolu z Johannesburgu do švajčiarskeho Zürichu. Po medzipristátí pokračoval v ceste na Slovensko. Na bratislavskom Letisku M. R. Štefánika lietadlo pristalo o 14.30 h. Krajský súd vydal nový zatykač a I. Lexa priamo z letiska putoval do cely predbežného zadržania.

20. júla - Na základe rozhodnutia sudkyne I. Lexa išiel do bratislavského ústavu na výkon väzby. Dôvodom jeho väzby boli obavy z vyhýbania sa trestnému stíhaniu a skrývanie sa v cudzine. Lexovi advokáti avizovali podanie odvolania, o ktorom musel rozhodnúť Najvyšší súd SR.

SkryťVypnúť reklamu

21. júla - Slávnostné otvorenie 27. výstavy Rady Európy - Stred Európy okolo roku 1000 sa uskutočnilo na bratislavskom hrade. Výstava na hrade trvala do 20. októbra, pričom ju navštívilo viac ako stotisíc ľudí.

25. júla - Medzi spoločníkmi firmy Inpos, s.r.o., voči predstaviteľom ktorej sa vyšetrovatelia Ministerstva vnútra SR chystali iniciovať podanie žalôb za vystavovanie mnohomiliónových fiktívnych faktúr pri financovaní Vodného diela Gabčíkovo, figurovala aj osoba s menom Július Binder.

29. júla - Slovensko uzavrelo na prístupových rokovaniach s EÚ v Bruseli kapitolu regionálna politika a dosiahlo tak už 27 uzavretých kapitol.

august - Územie Slovenska postihli záplavy. Prírodná katastrofa dlhodobejšie zasiahla celú strednú Európu. Na území Slovenska však tento prírodný proces zďaleka nedosiahol také obrovské rozmery ako v Čechách, Rakúsku a Nemecku. Treba konštatovať, že v prospech zažehnania kritickej situácie sa výrazne osvedčilo vodné dielo v Gabčíkove.

SkryťVypnúť reklamu

16. augusta - Najvyšší súd SR vydal príkaz na prepustenie exriaditeľa Slovenskej informačnej služby a poslanca NR SR Ivana Lexu z vyšetrovacej väzby na slobodu. Proti verdiktu NS SR nebolo prípustné odvolanie.

19. augusta - Slovenská ženijná jednotka, ktorá v súčasnosti pôsobí vo vojenskej operácii Trvalá sloboda, odletela do Afganistanu.

21. augusta - Vláda SR schválila návrh na zmenu spôsobu deblokácie ruského dlhu. Deblokácie ruského dlhu realizovala SR dovtedy na základe medzištátnej dohody z roku 1994, ktorú kabinet v tento deň svojím verdiktom revidoval. Výška ruského dlhu voči SR dosiahla na konci minulého roku 1,112 miliardy USD, v roku 2002 sa má v rámci hotovostných deblokácií z tejto sumy odpísať 230 miliónov USD a v rámci dovozov tovarov ďalších 137 miliónov USD.

SkryťVypnúť reklamu

22. augusta - Prezidenta SR Rudolfa Schustera vo večerných hodinách hospitalizovali vo Vojenskej nemocnici v Bratislave z dôvodu jeho žalúdočných problémov.

25. augusta - V skorých ranných hodinách zomrel Július Pántik, dlhoročný člen Činohry Slovenského národného divadla.

27. augusta - Prezident SR Rudolf Schuster sa rozhodol pre prevoz do viedenskej nemocnice AKH. Urobil tak preto, že cítil, ako mu "ubúdajú sily". Ďalším dôvodom bol aj opakovaný telefonát rakúskeho prezidenta Thomasa Klestila, ktorý mu ponúkal pomoc rakúskych špecialistov. Došlo k tomu po jeho viacerých hospitalizáciách vo Vojenskej nemocnici, keď sa dokonca s jeho zdravotným stavom dávala do súvislosti aj úmyselná otrava.

28. augusta - Slovensko a Ruská federácia v Bratislave spečatili zmenu doterajšieho spôsobu deblokácií ruského dlhu z tovarových na výraznejšie hotovostné deblokácie. V zmysle podpísaného protokolu, by sa mali zrealizovať hotovostné deblokácie, pri ktorých sa z dlhu Ruska voči SR odpíše 460 miliónov USD pri očakávanej priemernej výnosnosti 32 až 33 %.

SkryťVypnúť reklamu

29. augusta - Slovenského prezidenta Rudolfa Schustera prepustili z viedenskej nemocnice do domáceho ošetrenia. Vo Viedni podľa ošetrujúceho lekára profesora Wolfganga Graningera nadviazali rakúski lekári na vyšetrenia slovenských kolegov vo Vojenskej nemocnici v Bratislave. Nezistili príznaky žiadnej otravy.

30. augusta - Orgány Slovenskej demokratickej koalície zrušili SDK dobrovoľným rozpustením.

3. septembra - Nový mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Holandského kráľovstva v SR Laurent Louis Stokvis odovzdal poverovacie listiny prezidentovi SR R. Schusterovi

5. septembra - Podpredseda vlády SR pre ekonomiku a minister dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Ivan Mikloš sa rozhodol neschváliť obstaranie nákupu 35 ľahkých motorových jednotiek (ĽMJ) pre Železničnú spoločnosť (ZSSK) a. s., Bratislava. Umožnilo mu to postavenie rezortu dopravy ako 100% akcionára spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

9. - 10. septembra - Predseda vlády Luxemburského veľkovojvodstva Jean-Claude Juncker pricestoval na oficiálnu návštevu Slovenska. O rozvoji vzájomných vzťahov rokoval s viacerými predstaviteľmi SR.

13. - 14. septembra - V Bratislave sa konal 9. summit predsedov vlád krajín Stredoeurópskej dohody o voľnom obchode (CEFTA). Predsedajúcou krajinou CEFTA v roku 2002 bola SR.

15. septembra - Predstavitelia Demokratickej strany sa rozhodli nezúčastniť sa na nadchádzajúcich parlamentných voľbách a vyzvali svojich sympatizantov a voličov, aby odovzdali hlas Slovenskej demokratickej a kresťanskej únii (SDKÚ). V diskusnej relácii Slovenskej televízie Okrúhly stôl - Voľby 2002 to vyhlásil predseda DS Ľudovít Kaník.

20. - 21. septembra - Na území SR sa konali parlamentné voľby.

SkryťVypnúť reklamu

23. septembra - Podpísaním záverečnej zápisnice Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) oficiálne potvrdili výsledky parlamentných volieb. HZDS v NR SR obsadila 36 kresiel, SDKÚ 28, Smer 25, SMK 20, KDH a ANO po 15 a KSS 11. Na voľbách sa celkovo zúčastnilo 70,06 percenta oprávnených voličov. HZDS so ziskom 19,50 percenta hlasov sa stalo víťazom parlamentných volieb. Druhou najsilnejšou stranou bolo SDKÚ, ktorej dalo hlas 15,09 percenta voličov, nasledovaná stranou Smer s 13,46-percentnou voličskou podporou. SMK volilo 11,16 percenta, KDH 8,25 percenta, ANO 8,01 a KSS 6,32 percenta voličov.

25. septembra - EK uvoľnila pre Slovensko desať percent finančných prostriedkov z programu PHARE, ktoré zadržiavala v súvislosti s kauzou eurofondy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 129
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 445
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 332
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 132
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 852
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 619
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 243
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 385
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčok Slovenska po strelení gólu

Polovicu gólov vsietila Tamara Morávková.


TASR
Hokejisti HC Prešov.

Prešov získal v sérii trojzápasové vedenie.


Tommy Paul.

Posledným členom štvrťfinálovej osmičky v Houstone sa nad ránom stal Alex Michelsen.


Albert Šimek
Barani Banská Bystrica.

Vo finále zdolali v dramatickej sérii Slovan Bratislava.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu