SME

Chronológia domácich udalostí za rok 2002 - 4

pokračovanie: 4

4. októbra - Predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin slávnostne odovzdal vymenúvacie dekréty siedmim novým sudcom NS SR, ktorých nominácie schválila Súdna rada. Siedmi noví sudcovia Alžbeta Černičková, Darina Ličková, Martin Piovartsy, Ivan Machyniak, Helena Haukvitzová, Ivana Izakovičová a Ladislav Palenčár začnú na Najvyššom súde SR pôsobiť od 1. januára 2003.

4. októbra - Predstavitelia SDKÚ, SMK, KDH a ANO spoločne dospeli ku konečnej dohode o vytvorení novej slovenskej vlády na čele s Mikulášom Dzurindom.

SkryťVypnúť reklamu

8. októbra - Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda, predseda SMK Béla Bugár, predseda KDH Pavol Hrušovský a predseda ANO Pavol Rusko podpísali koaličnú zmluvu.

9. októbra - EK zverejnila pravidelnú hodnotiacu správu o pokroku Slovenska v príprave na členstvo v EÚ. Zhodnotila vývoj v SR od roku 1997, pričom Slovensko podľa nej po voľbách v roku 1998 zaznamenalo v súvislosti s integráciou do EÚ výraznejší pokrok. EK oficiálne odporučila prijať Slovensko a ďalších deväť kandidátskych krajín do EÚ v roku 2004.

15. októbra - Poslanci sa stretli na ustanovujúcej schôdzi NR SR na tretie volebné obdobie. Za predsedu parlamentu bol zvolený Pavol Hrušovský (KDH). Do funkcie prvého podpredsedu zvolili Bélu Bugára (SMK). Ďalšími podpredsedami sa stali Zuzana Martináková (SDKÚ), Pavol Rusko (ANO) a Viliam Veteška (HZDS).

SkryťVypnúť reklamu

15. októbra - Vláda SR z druhého volebného obdobia sa zišla na poslednom zasadaní, na ktorom prijala uznesenie o svojej demisii. Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda potom demisiu odovzdal do rúk prezidenta SR Rudolfa Schustera. Prezident vzápätí vymenoval Mikuláša Dzurindu za predsedu novej slovenskej vlády, ktorú po septembrových parlamentných voľbách zostavila koalícia SDKÚ, SMK, KDH a ANO.

16. októbra - Po 24 dňoch od vyhlásenia výsledkov parlamentných volieb malo Slovensko novú vládu. Prezident SR Rudolf Schuster na Bratislavskom hrade vymenoval členov kabinetu, ktorý zostavila nová koalícia.

21. októbra - Podnikateľa Jozefa M. zadržala polícia na hraničnom prechode Bratislava-Berg pri pokuse o vycestovanie do Rakúska potom, čo sa v tento deň nedostavil na policajný výsluch. Vyšetrovateľ ho obvinil z trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej a teroristickej skupiny v súbehu s trestným činom podvodu. Zároveň spracoval návrh na jeho vzatie do väzby.

SkryťVypnúť reklamu

24. októbra - Službukonajúci sudca Okresného súdu Košice I. po podrobnom výsluchu vzal do vyšetrovacej väzby veľkopodnikateľa Jozefa M. a jeho spoluobvineného Patrika P.

24. októbra - Španielsko po počiatočnom odpore v súvislosti s produkciou osobných áut nakoniec súhlasilo so spoločným stanoviskom EÚ ku kapitole hospodárska súťaž v rokovaniach so SR a umožnilo tak jej uzavretie.

25. októbra - EÚ na najvyššej úrovni odporučila na summite v Bruseli Slovensko a ďalších deväť kandidátskych krajín na vstup v roku 2004.

3. novembra - Slovenské tenistky sa prvýkrát v histórii stali víťazkami Pohára federácie. Vo finále 40. ročníka prestížnej súťaže družstiev v Maspalomas rozhodli o triumfe nad domácim Španielskom už po dvojhrách.

SkryťVypnúť reklamu

4. novembra - Nová vláda schválila svoj vládny program.

5. novembra - Premiér SR Mikuláš Dzurinda predložil parlamentu Programové vyhlásenie vlády SR.

6. novembra - Dve lietadlá sa večer po 20.40 hod. zrútili pri Spišskej Novej Vsi. Išlo o vojenské stíhačky typu MiG-29. Jedného z pilotov po katapultovaní asi po piatich hodinách pátrania našli a zachránili. Druhého našli 7. novembra v raňajších hodinách mŕtveho v kokpite. Nehoda sa stala 12 - 13 kilometrov južne od sídla Spiša smerom na Mlynky v Slovenskom raji. Podľa očitých svedkov v okolí nešťastia bolo cítiť výrazný zápach spáleného benzínu.

13. novembra - Vláda SR schválila návrh štátneho rozpočtu na rok 2003 s celkovými výdavkami 291,8 miliardy Sk, príjmami 235 miliárd Sk a deficitom 56,8 miliardy Sk.

SkryťVypnúť reklamu

14. novembra - Národná rada SR schválila Programové vyhlásenie vlády SR.

19. novembra - Nový mimoriadny splnomocnený veľvyslanec Ruskej Federácie v SR pán Alexej Nikolajevič Borodavkin kópie poverovacích listín odovzdal ministrovi zahraničných vecí SR E. Kukanovi.

21. novembra - Na summite NATO v Prahe dostala SR pozvánku do tejto aliancie.

22. novembra - SR navštívil minister obrany USA Donald Rumsfeld. O práve skončenom summite NATO, reorganizácii armády SR, pozvánke a procese vstupu Slovenska do tejto aliancie rokoval okrem iných so svojím rezortným kolegom Ivanom Šimkom, prezidentom SR Rudolfom Schusterom a premiérom Mikulášom Dzurindom.

23. novembra - Oslavy pozvania Slovenska na vstup do Severoatlantickej aliancie vyvrcholili v Bratislave v hoteli Radisson SAS Carlton. Na Galavečere sa zišli všetci najvyšší ústavní činitelia a s nimi ďalších viac ako 300 hostí. Privítali medzi sebou bývalú ministerku zahraničných vecí USA Madeleine Albrightovú, ktorá na podujatí vystúpila s hlavným príhovorom.

SkryťVypnúť reklamu

23. novembra - Miroslav Žbirka, Jana Kirschnerová a skupina Elán zvíťazili v tohtoročnej ankete o najpopulárnejšieho speváka, speváčku a skupinu - Slávik 2002.

26. novembra - Slovenský režisér Matej Mináč získal v New Yorku prestížnu cenu International Emmy Award v kategórii dokumentárnych filmov za snímku Sila ľudskosti - Nicholas Winton.

26. novembra - Návrh novely Zákona o Maďaroch žijúcich v susedných štátoch bol pre Slovensko podľa premiéra Mikuláša Dzurindu "zásadne a principiálne neprijateľný". Predseda vlády SR to vyhlásil po rokovaniach s maďarským premiérom Péterom Medgyessym v Budapešti. Podľa neho v návrhu úpravy zákona sa naďalej nachádzali pasáže, ktorých aplikácia by viedla k exteritoriálnym účinkom a diskriminácii občanov na etnickom princípe. Predseda SMK Béla Bugár vyjadril počudovanie, že premiéri Mikuláš Dzurinda a Péter Medgyessy sa v Budapešti nedohodli. "Predpokladal som, že na základe dohody s predsedom vlády Mikulášom Dzurindom, ktorý súhlasil s presadenými návrhmi SMK do novely tzv. krajanského zákona, sa premiéri oboch krajín zhodnú," uviedol Bugár. Skutočnosti v súvislosti s krajanským zákonom si zatiaľ nevynútili výraznejšiu krízu vo vládnej koalícii.

SkryťVypnúť reklamu

29. novembra - Mikuláša Černáka po takmer piatich rokoch strávených za mrežami prepustili za dobré správanie z ilavskej väznice na slobodu. Rozhodol o tom Krajský súd v Trenčíne, ktorý na neverejnom pojednávaní zamietol sťažnosť prokurátora proti verdiktu Okresného súdu v Trenčíne. Černák si v ilavskej väznici odpykával 8,5-ročný trest za vydieranie.

30. novembra - Premiéri SR a ČR Mikuláš Dzurinda a Vladimír Špidla podpísali v Bratislave Dodatok k zmluve medzi ČR a SR o vytvorení colnej únie. Český premiér aj so svojou delegáciou sa počas návštevy SR stretol aj prezidentom Rudolfom Schusterom a s inými poprednými predstaviteľmi SR. Rokovania sa týkali najmä koordinácie postupu oboch krajín pri rokovaniach o vstupe do EÚ a o spoločnej vzdušnej obrane.

SkryťVypnúť reklamu

5. decembra - Bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby SIS a exposlanca HZDS Ivana L. zadržala polícia. Ivan L. je podozrivý z trestného činu návodu na vraždu Roberta Remiáša.

6. - 7. decembra - Na území SR sa uskutočnili komunálne voľby.

6. - 7. decembra - Na hrade Červený Kameň a v zámku Smoleniciach sa stretli predsedovia vlád Českej republiky, Maďarska a Poľska Vladimír Špidla, Péter Medgyessy a Leszek Miller, aby sa tam so svojím hostiteľom Mikulášom Dzurindom premiérom zúčastnili na jesennom neformálnom summite krajín Visegrádskej štvorky. Rokovania sa týkali koordinácie finálneho vyjednávania o vstupe do EÚ pred summitom v Kodani.

9. decembra - NR SR úvodným vystúpením Ivana Mikloša začala rokovanie o návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2003.

SkryťVypnúť reklamu

9. decembra - Slovensko v Bruseli podmienečne prijalo ponúkané finančné podmienky svojho členstva v EÚ, čím de facto uzatvorilo prístupové rokovania s EÚ. Všetky dodatočné zlepšenia terajšej ponuky, ktoré sa podarí vyjednať ostatným kandidátom, však získa aj SR.

9. decembra - Slovensko začalo v Bruseli rozhovory o vstupe do NATO.

10. decembra - Pod mottom Dodržiavanie ľudských práv - základný predpoklad dôstojnej životnej úrovne sa v Bratislave uskutočnilo protestné zhromaždenie, ktoré zorganizovala Konfederácia odborových zväzov. Podľa odhadov sa ho zúčastnilo 10 až 15 tisíc ľudí.

11. decembra - Národná rada SR schválila štátny rozpočet na rok 2003 so schodkom 56,0 miliardy Sk. Celkové príjmy sú vyčíslené na 235,4 miliardy Sk a výdavky na 291,4 miliardy Sk. Schodok verejného rozpočtu nepresiahne podľa metodiky ESA95 5 % hrubého domáceho produktu.

SkryťVypnúť reklamu

11. decembra - NR SR neschválila prezidentom vrátenú novelu zákona o verejnej službe, ktorou sa mali okrem iného diferencovať mzdy pracovníkom zdravotníctva. Stalo sa to i napriek predchádzajúcej dohode strán vládnej koalície. Poslanci hlasovali o návrhu po dvojdňovom prerušení, počas ktorého si mali koaličné strany zjednotiť stanoviská k pripomienkam hlavy štátu. Pri hlasovaní chýbalo na prelomenie prezidentovho veta šesť hlasov - z požadovaných 76. Koaliční partneri pripisujú neprijatie zákona postoju časti poslancov Kresťanskodemokratického hnutia. Neprijatím novely sa odštartovala prvá vážnejšie kríza vo vládnej koalícii.

12. - 13. decembra - Desať kandidátskych krajín vrátane Slovenska napriek najväčším problémom v kapitole poľnohospodárstvo uzavrelo na summite v Kodani prístupové rokovania s EÚ. ????

SkryťVypnúť reklamu

*dh som NNNN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 27 907
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 474
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 919
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 297
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 159
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 866
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 719
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers: ONLINE prenos zo zápasu základnej časti NHL. Hrá aj Juraj Slafkovský.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers.


Tomáš Záborský a František Gajdoš v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 29. marca. Aký je program dňa?


Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu