SME

Chronológia domácich udalostí za rok 2002 1

Bratislava 13. decembra (TASR) - Pri príležitosti záveru tohto roka TASR vydáva chronológiu vybraných najdôležitejších udalostí v SR za rok 2002. Chronológia ...

Bratislava 13. decembra (TASR) - Pri príležitosti záveru tohto roka TASR vydáva chronológiu vybraných najdôležitejších udalostí v SR za rok 2002. Chronológia je na základe štvrťrokov rozdelená na štyri časti.

1. januára - Význam roku 2002 ako roku parlamentných volieb a roku, v ktorom SR očakáva pozvanie do Severoatlantickej aliancie (NATO) a naše prístupové rokovania s EÚ zdôraznil v novoročnom príhovore k občanom prezident SR Rudolf Schuster. Vyjadril nádej, že po parlamentných voľbách dôjde k odovzdaniu politickej moci "kultúrnym spôsobom tým, ktorým voliči vyslovili dôveru, to znamená bez revanšov či písania čiernych kníh".

SkryťVypnúť reklamu

2. januára - Pri návrate prezidenta SR Rudolfa Schustera z Košíc do Bratislavy nastala za Nitrou dopravná kolízia jeho automobilovej kolóny. K vážnejším zraneniam nedošlo.

9. - 10. januára - Stretnutím s premiérom Mikulášom Dzurindom začal predseda vlády Dánskeho kráľovstva Anders Fogh Rasmussen oficiálnu návštevu SR. Okrem iných sa stretol aj s prezidentom SR Rudolfom Schusterom, s ktorým rovnako ako s premiérom rokoval o integračných ambíciách Slovenska.

18. januára - Nový mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Gréckej republiky v SR, Efstathios Daras, odovzdal poverovacie listiny prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi.

18. januára - Nový mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Rakúskej republiky v SR Martin Bolldorf odovzdal poverovacie listiny prezidentovi SR R. Schusterovi.

SkryťVypnúť reklamu

19. - 29. januára - Republikový výbor Strany demokratickej (SDĽ) rozhodol o odvolaní ministerky financií Brigity Schmögnerovej a navrhol na jej post Františka Hajnoviča, ktorý bol vedúcim národohospodárskych a menových štúdií Národnej Banky Slovenska. Aj keď premiér na návrh SDĽ neodvolal ministerku financií, tá z dôvodu, aby nevyvolala vládnu krízu, nakoniec po predchádzajúcom odmietaní sama podala demisiu do rúk prezidenta republiky, ktorý následne vymenoval na tento post Františka Hajnoviča.

4. februára - Pred centrálou i pobočkami spoločností Horizont Slovakia a B.M.G. Invest v Košiciach postávali hlúčiky klientov po tom, čo sa dozvedeli o dočasnom uzavretí pobočiek. Niektorým na upokojenie postačilo písomné vysvetlenie na dverách, že dôvodom uzavretia je vstup zahraničného investora a s tým spojený audit. Iní sa klopaním a zvonením domáhali bližšieho vysvetlenia, ale bez akejkoľvek odozvy.

SkryťVypnúť reklamu

5. februára - Vláda SR na mimoriadnom zasadnutí vyjadrila súhlas s prijatím textu vyhlásenia NR SR k Zákonu o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách, ktorý pripravil zahraničný výbor slovenského parlamentu. Vláda súčasne navrhla, aby sa vo vyhlásení zdôraznil spôsob riešenia problematických ustanovení maďarského krajanského zákona na báze dvojstranných právnych dokumentov týkajúcich sa ochrany národnostných menšín.

7. februára - NR SR schválila vyhlásenie odmietajúce Zákon o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách, prijatý maďarským zákonodarným zborom 19. júna 2001. Pri záverečnom hlasovaní o texte vyhlásenia sa prezentovalo 129 poslancov, za prijatie dokumentu sa vyslovilo 112, odmietlo ho 15 a 2 zákonodarcovia nehlasovali.

SkryťVypnúť reklamu

12. februára - Privatizácia SPP bude pokračovať podľa doterajšieho modelu, ktorý počíta s predajom 49 percent akcií strategickému investorovi, konštatovalo rozhodnutie Koaličnej rady. Na jej rokovaní označili štyri vládne subjekty návrh SDĽ na zmenu spôsobu privatizácie predajom len 24 percent a prevodom 25 percent na Sociálnu poisťovňu za nerealizovateľný.

7. - 14. februára - Skupina 35 poslancov z poslaneckého klubu Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) predložila návrh na odvolanie vicepremiéra Ivana Mikloša. Medzi dôvodmi na jeho odvolanie uviedli napríklad pokles výkonnosti slovenskej ekonomiky na 47 percent v porovnaní s priemerom v EÚ, vysokú mieru nezamestnanosti a iné. NR SR návrh HZDS na odvolanie Ivana Mikloša neodsúhlasila.

SkryťVypnúť reklamu

12. februára - Zahraničný investor odstúpil od prevzatia spoločností B.M.G. Invest a Horizont Slovakia. Predstavitelia nového vedenia klamlivo zdôrazňovali, že nebankové subjekty Horizontu s vyplácaním vkladov klientov po znovuotvorení pobočiek nebudú mať problémy a nový americký vlastník má dostatok prostriedkov aj na pokrytie vysokých strát odkúpených subjektov. Podľa informácií týždenníka Trend pritom Horizont len za roky 1998 až 2000 vykázal kumulované straty na úrovni 6 miliárd Sk.

20. februára - Hlasovaním vlády SR neprešiel návrh na zmenu spôsobu privatizácie 49% podielu akcií Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) predložený ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Petrom Magvašim. SDĽ navrhovala, aby bolo investorovi predaných len 24% akcií podniku a zvyšných 25% prevedených na Sociálnu poisťovňu.

SkryťVypnúť reklamu

21. februára - NR SR schválila návrh vysokoškolského zákona, ktorý parlamentu predložil minister školstva Milan Ftáčnik.

21. februára - Sociálnodemokratická alternatíva (SDA) bol názov novej politickej strany, ktorej vznik ohlásil člen jej prípravného výboru, predtým poslanec za SDĽ Peter Weiss. Spoluzakladateľmi politického subjektu boli okrem Weissa aj ďalšia členka zákonodarného zboru Brigita Schmögnerová a Erika Kvapilová.

25. - 26. februára - Na pozvanie prezidenta Rudolfa Schustera oficiálne navštívil SR jeho arménsky kolega Robert Kočarian, pričom spolu rokovali o rozvoji vzájomných vzťahov.

26. - 27. februára - Na pozvanie prezidenta SR Rudolfa Schustera pricestoval na oficiálnu návštevu Slovenska jeho brazílsky partner Fernando Henrique Cardoso. Brazílsky predstaviteľ rokoval s najvyššími predstaviteľmi SR o rozvoji vzájomných vzťahov.

SkryťVypnúť reklamu

28. februára - Novým veľvyslancom EÚ na Slovensku sa stal holandský diplomat Eric van den Linden, ktorý nahradil Waltera Rochela.

1. marca - Chorvátska polícia zadržala dvoch obvinených konateľov nebankových spoločností Horizont Slovakia a B.M.G. Invest. Išlo o trestne stíhaných Vladimíra F. a Mariána Š., na ktorých 28. februára sudca vydal medzinárodný zatykač.

2. marca - Na Slovensku začala vysielať nová súkromná komerčná televízia JOJ, ktorú finančne podporuje firma Česká produkční invest, a.s. (ČPI). Ide o dcérsku spoločnosť známeho českého mediálneho podnikateľa a vlastníka úspešnej televízie Nova, Vladimíra Železného. Generálnym riaditeľom TV JOJ sa stal Richard Rybníček. Prienik novej televízie na slovenský mediálny trh sa začal 16. septembra 2001, kedy ČPI podpísala so združením Horizont Slovakia zmluvu o kúpe 70-percentného obchodného podielu v spoločnosti Mac TV vlastniacej licenciu na vysielanie televízie Global. Zmluva však bola podmienená aj udelením licencie na vysielanie Globalu.

SkryťVypnúť reklamu

5. - 6. marca - Prezident Tureckej republiky Ahmet Necdet Sezer navštívil Slovensko. Stretol sa s najvyššími predstaviteľmi SR, pričom s nimi rokoval o vzájomných bilaterálnych vzťahoch medzi oboma krajinami.

7. marca - Ministerstvo spravodlivosti SR poslalo do Chorvátska žiadosť o vydanie na Slovensko konateľov spoločností Horizont Slovakia a B.M.G. Invest Vladimíra F. a Mariána Š. na trestné stíhanie. Spolu so žiadosťou o vydanie ministerstvo poslalo chorvátskym orgánom doručovateľskou službou 7 strán zatýkacích rozkazov.

12. marca - Dovtedajšie výsledky vyšetrovania prípadov nebankových spoločností Horizont Slovakia a B.M.G. Invest nasvedčovali tomu, že už od začiatku išlo pravdepodobne o podvod na princípe pyramídovej hry. Spoločnosti totiž podľa získaných dôkazov už od roku 1998 vykazovali stratu a výnosy vyplácali iba z peňazí nových klientov. Naďalej však v masívnej reklamnej kampani sľubovali vysoké zúročenie vkladov z ich podnikateľských činností.

SkryťVypnúť reklamu

14. marca - Za rozhodnutie predať 49 % akcií SPP hlasovali všetci členovia kabinetu s výnimkou predsedu SDĽ Pavla Koncoša.

15. marca - HZDS podalo NR SR návrh o vyslovení nedôvery vláde SR. Žiadosť hnutia o odvolanie vlády pred poslancami odôvodnil podpredseda hnutia Sergej Kozlík. Dôvodom bola podľa Kozlíka kumulácia varovných signálov o nespôsobilosti kabinetu plniť ku koncu volebného obdobia svoje základné úlohy. Za jeden z momentov, ktoré vraj svedčili o tejto neschopnosti, označil privatizáciu SPP.

18. marca - Predstavitelia vlády SR podpísali so zástupcami konzorcia investorov Gaz de France, Ruhrgas a Gazprom zmluvu o predaji 49% akcií SPP za cenu 130 miliárd Sk.

19. marca - Nominanta HZDS, Pavla Kandráča NR SR zvolila v druhom kole hlasovania na post ombudsmana v SR.

SkryťVypnúť reklamu

20. marca - Poslanci NR SR definitívne schválili dva z troch poslaneckých návrhov zákona o verejnej službe, ktorý nadobudol účinnosť 1. apríla.

21. marca - Slovensko na ďalšom kole prístupových rokovaní s EÚ v Bruseli uzatvorilo kapitolu dane, čím sa počet uzavretých kapitol zvýšil na 23.

21. - 22. marca - NR SR neodsúhlasila návrh HZDS o odvolaní vlády Mikuláša Dzurindu.

26. marca - Minister školstva Milan Ftáčnik odišiel zo SDĽ a vstúpil do SDA, v ktorej ho neskôr zvolili za predsedu.

28. marca - Na približne jedenásť kilometrov dlhý veľkonočný hladový pochod sa vybralo takmer 1500 detvianskych strojárov. Od brány fabriky smerovali k budove Okresného úradu v Detve. Pochod bol protestom proti kritickej situácii a reakciou ľudí na nečinnosť manažmentu spoločnosti, akcionára DMD Fin, a. s., Trenčín ako aj štátu, ktorí dovtedy nenašli riešenie na zachovanie výroby v akciovej spoločnosti Podpolianske strojárne (PPS) Detva.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 475
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 607
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 259
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 726
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 614
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 001
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 836
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 340
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu