Filmár Fero Turňa pracoval v štáboch na Kolibe aj v zahraničí, vyskúšal si všetky filmárske profesie. Na chvíľu sa ocitol aj v úlohe poradcu ministra kultúry. Chápe sťažnosti nespokojných filmárov, ktorí nedostanú od štátu grant, no vraví, že treba zmeniť systém.
Ako funguje Audiovizuálny fond?
„Myšlienka fondu nie je zlá. Problém je inde. Prijali sme zákon o fonde, ktorý je veľmi všeobecný, fond funguje viac-menej na základe interných predpisov. Keďže interný predpis nemá silu zákona, fond môže podľa ľubovôle zmeniť zloženie rady kedykoľvek. Problémom tiež je, že obec, ktorú táto problematika zaujíma, je veľmi malá, každý každého pozná a je s niekým previazaný. Keďže Kolibu sprivatizovali a celú filmovaciu spoločnosť rozprášili kde-kade, zostalo len jedno stredisko na výrobu filmov, a to televízia. Túto situáciu filmári dlhé roky zneužívali. Osvetľovači, produkční, rekvizitári boli zamestnanci televízie a zároveň chodili fušovať do privátneho sektora. Vo verejnoprávnej televízii brali plat. Ničili tým celé prostredie. Tí, ktorí boli na Kolibe, túto šancu nemali. Tak sa vykryštalizovala skupina producentov, ktorí ovládli filmárske prostredie skoro na sto percent. Navyše, film je veľmi drahá zábava. Súkromný kapitál sa takmer vyparil, pretože nikto nikoho nepresvedčil, že sa oplatí do filmu investovať. Všetko, čo vzniká, vzniká z príspevkov fondu, teda z darov. Grant je dar, ktorý musíte zúčtovať. Alebo sa nakrúca za peniaze verejnoprávnej televízie, resp. zmluvy so štátom. Rozpočet fondu sa za päť rokov nijako nezmenil."
Peňazí vo fonde je málo?
„Veľmi málo. Rozpočet je okolo 5 a pol milióna eur, z toho skoro polovica ide na digitalizáciu kín, čiže sa bavíme o sume okolo 2,5 – 3 milióny eur na výrobu filmov ročne. Filmárov by skôr mala zaujímať RTVS, ktorá od istého času na základe zmluvy so štátom dostáva desiatky miliónov eur, ktoré tam zmiznú ako v čiernej diere. Komisie vo fonde sa zas dopúšťajú klientelizmu. Problém je aj v tom, že fond nepodporuje dielo ako celok, ale filmári najprv žiadajú peniaze na vývoj filmu. Vývoj je nedefinovateľná kategória. Nikto vám vo fonde neodpovie, čo si pod tým predstavuje. Vývoj môže byť od napísania scenára až po neviem čo. Otázka je, koľko z projektov, ktoré fond podporil v kategórii vývoj, sa naozaj dostalo do výroby a aj sa vyrobili.“
Niektorí filmári hovoria, že ak im projekt zamietnu už vo fáze vývoja, majú problém, lebo nemôžu robiť kastingy a začať na filme pracovať.
„Prečo práve kastingy? Vývoj je čokoľvek, čo si kto zmyslí.“
Filmár je človek, ktorý žije len z filmu. Máme to chápať tak, že vo fáze vývoja potrebuje z niečoho žiť?
„Keď bude kategória vývoj presne definovaná, potom sa o tom môžeme rozprávať. V opačnom prípade je to sociálny príspevok.“
Kritériá neexistujú
V niektorých krajinách to funguje tak, že ak tvorca uspeje na festivaloch, dostane peniaze na pol roka, aby mohol začať pracovať na niečom novom.