JURAJ DRAXLER sa minulý rok z neznámej tváre stal ministrom školstva. Do budúcoročných parlamentných volieb by rád v školstve niečo ovplyvnil. Chce užitočne nastaviť systém vzdelávania, vedy a výskumu.
Vyhlásením, že selekciu žiakov na stredné školy budete chcieť robiť cez nejaký štandardizovaný test, ktorý by zaručoval objektívnosť, ste si teda nezískali sympatie učiteľov a rodičov. Prečo vám nestačí Testovanie 9?
„Podľa mňa najčistejším riešením pri prijímaní na stredné školy, predovšetkým na gymnáziá, by bol štandardizovaný test, ktorý by hral dominantnú úlohu. Ten by mohol zaručovať objektívnosť. V tejto chvíli sa snažíme zistiť, či sme schopní s takýmto riešením prísť už pri nadchádzajúcich prijímačkách na gymnáziá. Je celkom možné, že v prípade gymnázií by sme dali nejakú váhu dajme tomu známkam v posledných dvoch ročníkoch štúdia a prípadne nechali malý priestor aj na nejaké pohovory, ktoré by prebehli na úrovni školy.“
Tak skonkretizujte tohtoročné kritériá, na základe ktorých sa budú žiaci na stredné školy prijímať.
„Jedna možnosť je, že hlavnú úlohu zohrajú štandardizované testy, teda že sa zoberie Testovanie 9 a zmodifikujú sa jeho testy a budú zohrávať dominantnú úlohu. V najbližších dňoch rozhodneme, či sme schopní ísť touto cestou už teraz na jar. Ak zistíme, že to nestihneme, tak jednoducho budú prijímačky nastavené tak ako doteraz. Vedieme pomerne dlhé diskusie s Národným ústavom certifikovaných meraní vzdelávania a tiež so zástupcami gymnázií, a uvidíme, či sa to podarí.“
A tento spôsob prijímačiek by sa týkal aj odborných škôl?
„Nie, iba gymnázií.“
Štandardizovaných testoch na prijímanie na stredné školy sa dožadovali riaditelia stredných škôl?
„Je tu veľká celospoločenská diskusia o tom, ako vlastne regulovať prítok žiakov na jednotlivé druhy stredných škôl. Bola tu snaha regulovať to cez priemer známok, čo Ústavný súd zastavil. Takže teraz je dôležité, aby sme našli nejaký iný filter a zdá sa, že tento má pomerne širokú podporu.“
Vy chcete štandardizované testy používať aj v školskej praxi.
„Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania už pripravil batériu testov, ktoré budú môcť učitelia používať priamo online v škole pre vlastné potreby otestovania žiakov. Tento smer podporujem, lebo to je objektivizačný prvok o úrovni vedomostí žiakov v triede a vytvára istú sumu kvantitatívnych dát. Bola by to aj spätná väzba pre samotné školy.“
V septembri po starom
Vraj chcete zvyšovať počty žiakov v triedach?