BRATISLAVA. Obecné zastupiteľstvo vo Važci pred rokom ukončilo činnosť komunitného centra potom, ako sa minuli peniaze z projektu. Nenašla sa vôľa prispievať na mzdy dvoch ľudí pracujúcich v prospech dvoch stoviek Rómov z miestnej osady.
Rok predtým bola situácia v tejto obci podobná. Po skončení projektu z Fondu sociálneho rozvoja ukončili pracovný pomer s terénnym sociálnym pracovníkom.
Asistentka zostala pri svojich klientoch
Bez mzdy za svoju prácu pomáhala Rómom z osady Dolinka bývalá asistentka sociálnej práce. Trvalo to temer rok, napokon obec získala peniaze z ďalšej výzvy a komunitné centrum obnovila. Po prefinancovaní ročného grantu sa zastupiteľstvo rozhodlo jeho prevádzku úplne zrušiť.
Koniec projektu znamenal koniec komunitného centra. Byrokracia a každoročné zložité obnovovanie žiadostí o dotáciu zlikvidovali posledné zvyšky motivácie zo strany volených zástupcov.
Sociálne pracovníčky, ktoré nedokázali opustiť núdznych spoluobčanov nakoniec založili vlastné občianske združenie. Peniaze aj morálnu podporu našli u amerických baptistov.
"Môj názor je, že tam kde sú osady, mal by byť stály terénny sociálny pracovník. Spolupráca s nimi uľahčuje a urýchľuje našu prácu. Poznajú celkovú situáciu v osadách aj v rodinách a pomáhajú nám pri riešení protiprávnych konaní," myslí si skúsený policajný špecialista Koloman Puška.
"Keď sa takto s ľuďmi pracuje, je to veľmi dobre. Preto by títo pracovníci mali byť zamestnaní počas celého roka bez prerušenia. Veľmi by som vyzdvihol ich prácu, je to výborná vec."
Neziskovky pomáhajú
Stabilnejší je model spolupráce obce s neziskovou organizáciou. Profesionáli z tretieho sektora vedia poskladať zdroje tak, aby projekty na seba nadväzovali.
Komunitná práca vtedy dostáva šancu fungovať bez prerušenia, ale bez podpory miestnych starostov a obecných poslancov by to nešlo.
Člověk v tísni, pobočka Slovensko riadi niekoľko komunitných centier na Spiši a v Šariši. Košická ETP Slovensko zaviedla mikropôžičkový program, ktorým zvyšuje kvalitu života Rómov a učí ich zodpovedne narábať s peniazmi.
Úspešné príklady sú aj v oblasti riešenia bývania. Výsledky sú najlepšie tam, kde sa pomoc neprerušuje a je komplexná.
Aktuálna výzva síce podporí aktivity, ale iba do konca októbra
Obce, neziskovky a cirkvi, ktoré prevádzkujú komunitné centrum, môžu ešte do konca mesiaca podávať projekty zamerané na sociálne začlenenie Rómov. Uzávierka je v posledný januárový deň.
Do 31. októbra budú dostávať podporené komunitné centrá peniaze na mzdy sociálnych pracovníkov, výpočtovú techniku, interiérové vybavenie, materiál na prácu s deťmi a na vzdelávanie zamestnancov.
Z prostriedkov Národného projektu Komunitné centrá nebude financovaná výstavba ani rekonštrukcia priestorov. Podpora je určená pre existujúce prevádzky.
Režijné náklady a náklady na priestory si bude hradiť prevádzkovateľ. Podrobné informácie sú vo výzve Implementačnej agentúry pre operačný program Zamestnanosť a sociálna inklúzia.

Beata
Balogová
