Chronológia domácich udalostí od 7. do 13. decembra

BRATISLAVA 14. decembra (SITA) - 7. decembra Visegrádska štvorka (V4) končí jednu etapu svojej existencie. Ako po skončení neformálneho summitu premiérov V4 na Smolenickom zámku povedal poľský predseda vlády Leszek Miller, ciele, ktoré si zosku

penie stanovilo pred jedenástimi rokmi sa naplnili. Ide o vstup krajín do NATO a Európskej únie (EÚ). Podľa Millera je preto dôležité dohodu V4 obnoviť a zohľadniť nové okolnosti.
O 14:00 sa zatvorili volebné miestnosti. Občania v komunálnych voľbách rozhodovali o vyše 2 860 nových primátoroch a starostoch a viac ako 20 tisíc poslancoch miestnych a mestských zastupiteľstiev.
Primátorom Bratislavy sa stal doterajší starosta Starého Mesta Andrej Ďurkovský. Svoj hlas tomuto kandidátovi koalície KDH-ANO-DS-SZS-DÚ odovzdalo 58 982 voličov. Druhému v poradí - kandidátovi koalície SDKÚ-SMK-OKS Jurajovi Sternovi dalo hlas 18 640 voličov a kandidátovi HZDS Jánovi Turňovi vyslovilo dôveru 7 609 voličov. V bratislavskom mestskom zastupiteľstve bude mať najviac poslancov koalícia KDH-DS-DU-SZS . V zastupiteľstve hlavného mesta ju bude zastupovať 38 poslancov. Koalícia SDKÚ-ANO-SMK-OKS má v zastupiteľstve 29 svojich poslancov, Nezávislé fórum troch, Smer dvoch, a po jednom poslancovi bude mať aj SNS, HZDS, HZD a SDA. V bratislavskom zastupiteľstve budú aj štyria nezávislí kandidáti.
Primátorom Košíc bude aj počas nasledujúcich štyroch rokov Zdenko Trebuľa, ktorý kandidoval za koalíciu Smer-SMK-ANO-SDA. Ten v komunálnych voľbách získal 20 731 hlasov, čo predstavuje 43,12 percenta platných odovzdaných lístkov.
Primátorom Žiliny sa po štvrtýkrát stal Ján Slota (PSNS) so ziskom 16 495 hlasov.
Novým primátorom Prešova sa stal Milan Benč, súčasný prednosta Okresného úradu v Prešove, ktorý kandidoval za koalíciu SDĽ-HZDS-SDA-HZD-SNS a Regionálnu demokratickú hromadu - Východ. Vo voľbách ho podporilo 9 123 voličov, čo predstavuje 36 percent.
Novým primátorom Nitry sa stal 43-ročný pedagóg Ferdinand Vítek, ktorý kandidoval za koalíciu SDKÚ-KDH-ANO-SZS. Na zvolenie mu stačilo 6 328 hlasov, čo bolo len o 302 viac ako získal súčasný primátor Jozef Prokeš (SNS-HZD).
Primátorom Trenčína, donedávna považovaného za baštu HZDS, sa stal kandidát koalície SDKÚ-KDH-ANO-DS Juraj Liška, ktorý získal 4993 hlasov.
Primátorom Trnavy sa opäť stal kandidát koalície KDH-SDKÚ-ANO-DS-SZS Štefan Bošnák, ktorému dalo svoj hlas 12 027 voličov.
V Banskej Bystrici obhájil primátorský post Ján Králik za koalíciu HZD-HZDS-KSS-Nezávislá občianska strana nezamestnaných a poškodených-SDĽ-SDSS-ZRS. Naopak v mestskom zastupiteľstve získala väčšinu pravica. Zo 65 809 voličov zapísaných do volebných zoznamov prišlo voliť 23 417, teda 35,6 percenta.
Prezidentovi Iránskej islamskej republiky Seyedovi Mohammedovi Chattámimu odovzdal poverovacie listiny mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Iráne Ján Jursa.
Mexicko-španielska snímka Japonsko sa stala víťazným filmom 4. ročníka Medzinárodného filmového festivalu (MFF) Bratislava, ktorý si z hlavného mesta odnáša Grand Prix. Okrem hlavnej ceny tento film mexického režiséra Carlosa Reygadasa získal aj Cenu Ekumenickej poroty. Víťazný film festivalu upútal tento rok aj na filmových festivaloch v Rotterdame a Cannes ako najlepší latinskoamerický film roka. Výsledky festivalu slávnostne vyhlásili na záverečnom ukončení MFF v bratislavskom Polus City Center.

8. decembra
Na komunálnych voľbách, ktoré sa uskutočnili v piatok a sobotu, sa zúčastnilo 49,51 oprávnených voličov, čo je najmenej z doterajších komunálnych volieb. V mestách sa na voľbách zúčastnilo 36,33 percenta a v obciach 66,94 percenta. V hlavnom meste Bratislave volilo 27,38 percenta a v Košiciach 26,68 percenta ľudí. Najvyššiu účasť voličov v rámci celého Slovenska zaznamenali v okresoch Sobrance (73,27%) a Veľký Krtíš (66,65%), naopak, najmenšiu v okrese Košice III (20,99%) a Bratislava V (21,20%). Stopercentnú účasť voličov zaznamenali v obciach Brutovce (okres Levoča), Lopúchov (okres Bardejov) a Hanková (Rožňava).
Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda vyjadril nádej, že záverečné rokovania s Európskou úniou (EÚ) na summite v Kodani povedú k pozvaniu za podmienok, ktoré budú pre Slovensko dôstojné, výhodné a dobré. Ako povedal po pracovnom stretnutí s ministrom zahraničných vecí SR Eduardom Kukanom a predsedom Zahraničného výboru NR SR a hlavným vyjednávačom s EÚ Jánom Figeľom, "je šanca, že budúci týždeň sa definitívne pominie železná opona, ktorá rozdeľovala Európu". Zavŕšenie rokovaní s úniou označil premiér za významný míľnik na ceste Slovenska do euroatlantických bezpečnostných a ekonomických štruktúr.
Po prvýkrát je na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP) sťažnosť na postup Ústavného súdu SR, ktorý zamietol podnet pre porušenie práva slobody pohybu ako neopodstatnený. O slobodu pohybu mala sťažovateľa pripraviť polícia, ktorá ho zadržala a predviedla na policajnú stanicu, pretože nepredložil identifikačný preukaz. Podľa sťažovateľa bolo porušené jeho právo, pretože bol donútený ísť na políciu aj napriek tomu, že mal pri sebe svedka, ktorý ho vedel identifikovať.

9. decembra
Prezidenta republiky Rudolfa Schustera mrzí nízka účasť voličov na víkendových komunálnych voľbách, novozvoleným primátorom, starostom a poslancom mestských zastupiteľstiev však želá veľa úspechov pri plnení ich funkcií. Hlava štátu verí, že na budúcoročnom júnovom referende o vstupe Slovenska do Európskej únie príde k urnám viac hlasujúcich.
Ak poslanci nezvýšia budúcoročný rozpočet pre Maticu slovenskú (MS), tak to s touto kultúrnou inštitúciou "zatrasie", zdôraznil predseda MS Jozef Markuš po stretnutí s prezidentom Rudolfom Schusterom, s ktorým hovoril aj o navŕšení rozpočtu. Ako dodal pred novinármi, "z priateľských zdrojov sme sa dozvedeli, že na podporu činnosti MS je navrhovaná rovnaká čiastka ako v tomto roku, čiže 15 miliónov korún." Matica by však potrebovala aspoň ešte raz toľko. Markuš si nemyslí, že žiada poslancov o navŕšenie rozpočtu. "Sú to realistické a veľmi skromné la", dodal.
NR SR neakceptovala ani jednu z pripomienok prezidenta Schustera, ktorý vrátil na opätovné prerokovávanie novelu zákona o sociálnej pomoci. Parlament sa opätovne vyslovil za túto novelu. Zo 125 poslancov hlasovalo za 76, čo je minimálny počet hlasov potrebný na schválenie vetovaného zákona. Maximálna výška dávky sociálnej pomoci pre jednu rodinu bude tak od januára budúceho roka bez ohľadu na počet jej členov 10 500 Sk. Občan, ktorý je v hmotnej núdzi zo subjektívnych dôvodov, bude od budúceho roka od štátu poberať najviac 1450 Sk a dávka pre plnoletého občana v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov bude najviac 2900 Sk.
NR SR zvolila iba dvoch nových členov Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) – Petra Škultétyho, navrhnutého nadáciou Média, a Jozefa Brázdila, ktorého navrhol poslanec Jozef Mikuš (SDKÚ). Tretieho člena do licenčnej rady sa poslancom nepodarilo zvoliť ani v druhom kole, do ktorého postúpili všetci neúspešní kandidáti z prvého kola.
Deviatym členom Rady Slovenskej televízie (STV) sa stal Miroslav Kollár, ktorého navrhol Mediálny inštitút. Za posledného člena Rozhlasovej rady bol zvolený Karol Kállay. Obe mediálne rady sú tak už kompletné a predseda NR SR Pavol Hrušovský môže zvolať ich prvé rokovanie, na ktorom si zvolia predsedu a podpredsedu. Na predchádzajúcej schôdzi parlamentu boli za členov Rady STV zvolení Marián Slovák, Ján Greššo, Mária Biľová, Jenő Görföl, Alfréd Somogyi, Vladimír Černý, Štefan Fejko a Marek Maďarič. Členmi Rozhlasovej rady okrem Kállaya sú Vladimír Talian, Ján Dudra, Elena Antalová, Ildikó Nagyová, Mária Hlucháňová, Jozef Ševec, Igor Gallo a Ingrid Fašiangová.
Minister financií Ivan Mikloš predložil na rokovanie parlamentu návrh štátneho rozpočtu (ŠR) na rok 2003, ktorý vláda schválila so schodkom 56,8 mld. Sk. Rozpočet počíta s celkovými príjmami vo výške 235 mld. Sk a výdavkami 291,8 mld. Sk. Náklady na reštrukturalizáciu bánk v objeme 10,7 mld. Sk sú súčasťou rozpočtových výdavkov, ako aj schodku ŠR. Podľa vládou schváleného návrhu by mali daňové príjmy ŠR medziročne vzrásť o viac ako 19 % na 215,2 mld. Sk a na medziročnom raste výdavkov o 18,4 mld. Sk by sa mali podieľať najmä výdavky na mzdy a sociálne účely. Základným predpokladom reálnosti návrhu ŠR na rok 2003 je definitívne schválenie zákonov, ktoré vláda v súvislosti s jeho prípravou predložila do parlamentu. Uviedol to predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) Jozef Stahl pri prezentácii stanoviska úradu k rozpočtu. .
Minister vnútra Vladimír Palko na Obvodnom oddelení PZ v Starom Smokovci vo Vysokých Tatrách slávnostne otvoril prvý policajný recepčný pult na Slovensku. Projekt recepčných pultov je podľa ministra súčasťou programu -Tvrdí voči zločinu, prívetiví voči občanom, ktorý ohlásil po svojom nástupe do funkcie. Okrem poľudštenia priestorov polície bude minister klásť dôraz najmä na skvalitnenie a spríjemnenie služieb polície občanom. V nových priestoroch by mali občania stretávať už len prívetivých policajtov. Ich školeniu sa budú venovať okrem štúdia na policajných školách aj počas krátkodobých školení. Vedenie OO PZ v Starom Smokovci kladie dôraz aj na jazykové vybavenie policajtov. Podľa riaditeľa OO Petra Siska, takmer 40 percent policajtov vie po anglicky alebo po nemecky.
Pred senátom Krajského súdu v Trnave otvorili pojednávanie so štvoricou obvinených v kauze vraždy generálneho riaditeľa Výskumného ústavu jadrových elektrární (VÚJE) Jána Korca. Senát na základe žiadosti manželky a rodiny nebohého rozhodol o vylúčení verejnosti pri pojednávaní v 1. a 2. bode obžaloby. Manželka Jána Korca zdôvodnila svoju požiadavku strachom zo zasahovania do súkromia.Ján Korec bol zavraždený strelami zo samopalu so zásobníkom na 33 nábojov vo dvore svojho rodinného domu na Kupeckého ulici v Piešťanoch 23. februára 2001.

10. decembra
Nová koncepcia prezentácie slovenskej kultúry v zahraničí, na ktorej v súčasnosti pracuje rezort kultúry, bola jednou z hlavných tém stretnutia prezidenta Rudolfa Schustera s ministrom kultúry Rudolfom Chmelom.
Majetkové priznanie predsedu opozičného HZDS a poslanca NR SR Vladimíra Mečiara dodala do podateľne parlamentu jeho asistentka, potvrdil predseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií štátnych funkcionárov Igor Federič. Bližšie sa však k obsahu podaného majetkového priznania odmietol vyjadriť, keďže mu to zákon neumožňuje. Mečiar mal pôvodne odovzdať potrebné podklady, ktoré vyžaduje zákon o konflikte záujmov do 18. novembra. Nakoľko tak neurobil, predseda výboru mu stanovil náhradnú lehotu do 9. decembra.
Na protestné zhromaždenie organizované Konfederáciou odborových zväzov SR (KOZ) pod heslom - Za dodržiavanie ľudských práv prišlo na bratislavské Námestie SNP približne 10 000 odborárov. Ako povedal pred novinármi prezident KOZ Ivan Saktor, odbory vyčítajú vláde spôsob, akým na začiatku svojho vládnutia začala riešiť problémy - a že zo sociálneho dialógu urobila diktát.
Nespokojnosť s vyjadrením štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Józsefa Berényiho o potrebe inštitucionalizácie Visegrádskej štvorky (V4) na úrovni veľvyslancov vyjadril
minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan. Inštitucionalizáciu spolupráce krajín V4 s cieľom efektívnejšie presadzovať národné a štátne záujmy jednotlivých krajín po vstupe do EÚ navrhuje Strana maďarskej koalície (SMK). Návrh obsahuje zatiaľ ako prvý krok vytvorenie stáleho výboru zloženého z veľvyslancov V4 a podľa potreby by ho tvorili aj členovia štyroch vlád. Stály výbor by mal zasadať mesačne podľa agendy NATO a Európskej únie (EÚ) a koordinovať postupy v rámci inštitúcií únie.
Na Magistrát mesta Košice doručili zásielku, ktorá obsahovala neznámy biely prášok. Zásielka bola adresovaná primátorovi Košíc Zdenkovi Trebuľovi. Okamžite bola kontaktovaná polícia a civilná ochrana.
Svetová a s ňou aj slovenská verejnosť si pripomenula Deň ľudských práv. Desiaty december je dňom, kedy Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (OSN) prijalo Všeobecnú deklaráciu ľudských práv. V prvom jej článku sa hovorí - "Všetci ľudia sa rodia slobodní a rovní v dôstojnosti aj v právach. Sú obdarení rozumom a svedomím a majú sa k sebe správať v duchu bratstva". Deklarácia uznáva práva a slobody, ktoré stanovuje všetkým - bez ohľadu na rasu, farbu pleti, pohlavie, jazyk, náboženstvo, politické alebo iné zmýšľanie, národnostný alebo sociálny pôvod, majetok, rod, či iné postavenie. Deklarácia mimo iného hovorí o prezumpcii neviny, právnej ochrane, sociálnych právach, ale aj o právach mužov, žien a detí. Práve ochrane práv detí sa venuje Detský fond OSN - UNICEF.

11. decembra
Na kodanský summit Európskej únie pocestuje nakoniec minister pôdohospodárstva Zsolt Simon. V oficiálnej delegácii tak nahradí štátneho tajomníka Jána Goliana, ktorý bol nominovaný pôvodne. Po mimoriadnej Koaličnej rade, ktorá sa uskutočnila na žiadosť Strany maďarskej koalície (SMK) o tom informoval predseda vlády Mikuláš Dzurinda. “Ak si pán minister želá, aby išiel on a nie štátny tajomník, nemám s tým žiadny problém,” dodal Dzurinda. Na ďalšie rozširovanie delegácie však nie je najmenší dôvod, zdôraznil premiér. Zároveň uviedol, že v minulosti sa na žiadnom summite nezúčastnil vicepremiér, či vicepremiérka pre európsku integráciu. Premiér ďalej povedal, že právo zložiť delegáciu má jej vedúci.
Vicepremiér pre integráciu Pál Csáky vníma svoje nezaradenie do delegácie na summit EÚ v Kodani ako odpoveď Ministerstva zahraničných vecí SR na jeho nepríjemné otázky, ktoré mal za posledné tri týždne. Ako Csáky povedal, z rozhodnutia vlády o zložení delegácie nie je sklamaný, ale je podľa neho prinajmenšom čudné, že vicepremiér pre integráciu nemá byť prítomný na takomto podujatí. Csáky uviedol, že MZV SR robí chyby. Slovensko podľa neho dostane o 17 miliónov eur menej, ako malo pôvodne dostať z kohézneho a štrukturálnych fondov. Tvrdenie premiéra Mikuláša Dzurindu, že v minulosti sa na žiadnom summite nezúčastnil vicepremiér, či vicepremiérka pre európsku integráciu, zobral Csáky na vedomie.
NR SR schválila štátny rozpočet na rok 2003. Schodok budúcoročného štátneho rozpočtu je 56,037 mld. Sk, čo je 4,85 % predpokladaného hrubého domáceho produktu. Rozpočet ráta s celkovými príjmami 235,4 mld. Sk a výdavkami 291,437 mld. Sk. Náklady na reštrukturalizáciu bánk v objeme 10,7 mld. Sk sú súčasťou rozpočtových výdavkov, ako aj schodku štátneho rozpočtu. Po rokovaniach parlamentu sa príjmy rozpočtu zvýšili oproti vládnemu návrhu o 400 mil. Sk, výdavky sa znížili o 362,7 mil. Sk a schodok ŠR sa znížil o 762,7 mil. Sk. Štátny rozpočet podporilo 78 zo 145 prítomných poslancov, 67 poslancov hlasovalo proti.
Poslanci NR SR neschválili prezidentom vetovanú novelu zákona o verejnej službe. Zo 138 prítomných poslancov sa za jej prijatie vyslovilo 70, na schválenie však bolo potrebných 76 hlasov. Neschválenie novely, ktorá upravovala platové pomery zdravotníckych pracovníkov vyvolalo ďalšie napätie vo vládnej koalícii. “Novela neprešla preto, lebo KDH nás oklamalo a bude to mať vážne dôsledky aj na koaličnú spoluprácu,” uviedol krátko po hlasovaní predseda Aliancie nového občana (ANO) Pavol Rusko.
Správanie časti poslancov KDH, ktorí nepodporili prezidentom vetovaný zákon o verejnej službe, pokladá minister financií Ivan Mikloš "za veľmi nezodpovedné a nepochopiteľné". O pol roka sa môže podľa Mikloša opäť predložiť novela tohto zákona, ktorá bude rušiť polovicu 13. platu pre zamestnancov vo verejnej službe vyplácanú koncom roka a rozpočtové dôsledky sa tak vyriešia. Dôležité sú však politické dôsledky, ktoré môžu ovplyvniť dôveru a mechanizmus spolupráce v rámci koalície, dodal. Minister financií ale dúfa, že vzniknutá situácia “neohrozí koaličnú dohodu a že si to vysvetlíme”.
V budúcom roku klesne štátny príspevok na stavebné sporenie zo súčasných 4 000 Sk na 3 000 Sk. Zároveň sa zníži aj bonifikácia hypotekárnych úverov zo 4,5 % na 2,5 %. Výdavky štátneho rozpočtu na štátnu prémiu sa tak znížia o 30 mil. Sk na 2,67 mld. Sk a na bonifikáciu hypotekárnych úverov o 70 mil. Sk na 490 mil. Sk. Túto zmenu schválil poslanci v zákone o štátnom rozpočte na rok 2003. V kapitole ministerstva kultúry sa poslanci rozhodli viazať 80 mil. Sk na kultúru menšín a v kapitole rezortu zahraničia presunuli 9 mil. Sk na propagáciu SR v zahraničí. Nepodporili návrh na presun 50 mil. Sk z rezervy vlády do rozpočtu ministerstva kultúry na podporu slovenskej kultúry na jazykovo zmiešaných územiach, na pomoc krajanom a na folklór.
Platy zamestnancov v štátnej správe sa v roku 2003 nebudú valorizovať. Poslanci podporili zmrazenie platov ústavných činiteľov, teda aj vlastných, členov vlády a prezidenta, sudcov a prokurátorov, aj platy štátnych zamestnancov spadajúcich pod zákon o štátnej službe. Poslanci ďalej rozhodli, že sa nebudú valorizovať ani funkčné platy policajtov, príslušníkov Slovenskej informačnej služby (SIS), Zboru väzenskej a justičnej stráže, Železničnej polície, Národného bezpečnostného úradu, colníkov a hasičov. Tieto pozmeňujúce návrhy by mali znamenať pre budúcoročný štátny rozpočet úsporu takmer 660 miliónov korún. Už vo vládnom návrhu štátneho rozpočtu bolo zakomponované aj zmrazenie funkčných platov profesionálnych vojakov.
Odbor boja proti korupcii vznikne na Úrade vlády SR. Ako povedal minister spravodlivosti Daniel Lipšic, vláda ho poverila koordinovaním aktivít v oblasti boja proti korupcii. Na odbore bude pracovať päť ľudí. Tí budú posudzovať návrhy protikorupčných zákonov vypracovaných ministerstvami, zároveň bude pripravovať návrhy, ktoré nepatria do gescie žiadneho rezortu. Ide podľa Lipšica najmä o pravidlá lobingu, konflikt záujmov a preukazovanie pôvodu majetku.
Nové voľby starostov v 13 obciach a poslancov obecných a miestnych zastupiteľstiev v ôsmich obciach by sa mali uskutočniť 5. apríla.
Na ochranu biodiverzity máme na Slovensku zo štátneho rozpočtu použiť do roku 2010 viac než 13,5 miliardy korún. Na budúci rok sa podľa Akčného plánu (AP) pre implementáciu Národnej stratégie ochrany biodiverzity v SR, ktorý je rozpracovaný na roky 2003 až 2010, ráta s čiastkou 1,86 miliardy korún. Materiál prerokovali a vzali na vedomie členovia Výboru NR SR pre životné prostredie a ochranu prírody.
Katolíci byzantského obradu v prešovskom regióne majú od nového biskupa. Pápež Ján Pavol II. do tejto hodnosti vymenoval Jána Babjaka, člena Spoločnosti Ježišovej, riaditeľa Centra Spirituality Východ - Západ Michala Lacka.
Aktivisti Lesoochranárskeho zoskupenia VLK objavili v Tatranskom národnom parku (TANAP) a v Národnom parku (NP) Poloniny ďalšie prípady nelegálnej ťažby dreva. "Ide o ťažbu v chránených územiach, pri ktorej bol evidentne porušený zákon a je aktuálne podozrenie zo spáchania trestného činu krádeže,” uviedol náčelník lesoochranárov Juraj Lukáč. V NP Poloniny objavili aktivisti začiatkom decembra v šiestich porastoch v doline Zbojského potoka neoznačenú ťažbu viac než 1 000 stromov s celkovým objemom okolo 800 kubických metrov. Ich hodnota je asi poldruha milióna korún. LZ VLK oznámilo prípad Okresnému úradu v Snine. Ten 9. decembra vykonal v lokalite kontrolu a potvrdil zistenia lesoochranárov. "Ako je v takto odhalených prípadoch zvyčajné, väčšinu pňov, ktoré po ťažbe zostali, niekto dodatočne pred príchodom kontroly označil”, uviedol Lukáč.

12. decembra
Členské štáty Európskej únie podľa neoficiálnych diplomatických zdrojov schválili na summite v Kodani finančnú ponuku dánskeho predsedníctva pre kandidátske krajiny v celkovej sume 40,5 miliardy eúr.
Vládna koalícia nie je v kríze a naďalej spolupracuje. Po stretnutí trojice najvyšších ústavných činiteľov, Schuster - Hrušovský - Dzurinda, to vyhlásil predseda parlamentu a líder KDH Pavol Hrušovský. Pripustil však, že "koalícia sa dostala do istých vnútorných vzťahových problémov". Prezident republiky Rudolf Schuster verí, že koaličné nezhody po stredajšom hlasovaní v NR SR sa Koaličnej rade podarí vyriešiť. Mrzí ho však, že so zákonom o verejnej službe sa poslanci budú môcť zaoberať až o pol roka, keďže išlo o normu, ktorú už raz vrátil na prerokovanie. Premiér Mikuláš Dzurinda tiež nepovažuje problémy v koalícii za krízu. "Situáciu nepodceňujem, ale tak ako sme dokázali počas uplynulých štyroch rokov nachádzať riešenie, dokážeme to aj teraz," konštatoval.
Rezorty hospodárstva a zdravotníctva ponúkla Aliancia nového občana na mimoriadnom rokovaní Koaličnej rady kresťanským demokratom. Ako povedal po zasadnutí koaličnej rady predseda ANO Pavol Rusko, je to reakcia na utorkový postoj KDH, ktorého ôsmi poslanci nepodporili novelu zákona o verejnej službe. Postoj ANO Rusko zdôvodnil tým, že aliancia nemá záujem realizovať, riadiť a kontrolovať privatizáciu energetických závodov, ani v zdravotníctve. Rusko vylúčil súvis s obsadením postov v slovenských elektrárňach s obsadením miesta šéfa finančnej polície, o ktorý ANO mala údajne záujem. Ten nepriamo potvrdil aj Rusko. Predseda KDH Pavol Hrušovský túto ponuku odmietol s tým, že krok ANO nechápal ako ponuku pre KDH, ale ako ponuku pre všetkých a ako otvorenie koaličnej zmluvy. O ďalšom postupe rozhodne ANO na Republikovej rade, ktorá sa uskutoční v nedeľu.
Prezident Rudolf Schuster vymenoval v Bratislave za nového náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generálporučíka Milana Cerovského, ktorý vo funkcii pôsobil aj v posledných štyroch rokoch. Generál Cerovský bude mať dvoch zástupcov. Prvým zostane generálmajor Peter Novotňák, za druhého minister obrany Ivan Šimko vymenuje generálmajora Jozefa Blizmana.
NR SR odvolala zástupcov štátu v Správnej rade Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Odvolala predsedu správnej rady Martina Demeša, bývalú riaditeľku odboru financií ministerstva zdravotníctva Máriu Husárovú a ostatných zástupcov štátu - Martina Zboroviana, Jozefa Murgaša a Vojtecha Puhu. Snemovňa zároveň zvolila nových zástupcov štátu do Správnej rady VšZP - poradcu ministra zdravotníctva Jána Králika, štátneho tajomníka MZ SR Petra Ottingera, generálneho riaditeľa sekcie stratégie zdravotnej starostlivosti MZ SR Svätopluka Hlavačku, pracovníčku odboru štátnej liekovej politiky Annu Jauschovú a vedúcu oddelenia vzťahov k poistným fondom MF Vlastu Feješovú. Poslanci zvolili za predsedu Poštového úradu verejným hlasovaním Karola Achimského.
Vôľu riešiť otázky, v ktorých slovenská a maďarská strana zatiaľ nenašli vzájomne uspokojivé stanovisko, vyjadrili na dnešnom stretnutí v Bratislave minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan a nastupujúci veľvyslanec Maďarskej republiky v SR Csaba Györffy. Obaja ocenili doterajší rozvoj bilaterálnych vzťahov vo všetkých oblastiach a potvrdili záujem o jeho ďalšie napredovanie. Zároveň vyjadrili optimistické očakávania od začínajúceho sa summitu Európskej únie v Kodani. Šéf slovenskej diplomacie ocenil podporu vstupu SR do NATO zo strany Maďarska.
Pri príležitosti dnešných 100. narodením jedného z najvýznamnejších slovenských umelcov 20. storočia Kolomana Sokola na pôde Veľvyslanectva SR vo Washingtone otvorili na jeho počesť výstavu a nové výstavné priestory nazvané Koloman Sokol Gallery. Na slávnosti, ktorú otvoril veľvyslanec Martin Bútora bol prítomný umelcov vnuk Nicolas Sokol, ako aj primátor Kolomanovho rodného mesta Liptovského Mikuláša Alexander Slafkovský.
Za predsedu Rady Slovenskej televízie zvolili jej členovia Mariána Slováka. Podpredsedami budú Vladimír Černý a Marek Maďarič.
Riaditeľ Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií Ján Packa bude požadovať odobratie akreditácie a vstupu na Úrad vlády SR dvom redaktorkám televízie Markíza. Ako informoval hovorca ministerstva vnútra Boris Ažaltovič, redaktorky v stredu počas prestávky v rokovaní vlády oslovili postupne dvoch pracovníkov ochranky a požiadali ich, aby vniesli do rokovacej sály mikrofón bez označenia televízie a umiestnili ho do blízkosti ministrov. Redaktorky boli zvedavé, o čom sa rozprávajú. Obaja pracovníci to odmietli, informovali o tom Packu a spísali úradné záznamy. Packa považuje konanie redaktoriek za hrubé porušenie novinárskej etiky. Podľa neho tým porušili smernice pre vstup a pohyb osôb v objekte úradu vlády a navyše navádzali policajtov na porušovanie zákona o Policajnom zbore.

13. decembra
Slovensko privítalo rozhodnutie Európskej rady na summite EÚ v Kodani, ktorá v noci na dnes schválila finančnú ponuku dánskeho predsedníctva pre desiatku kandidátskych krajín. "Vítame predbežné závery Európskej rady a dúfame, že sa nám ich ešte dnes podarí vylepšiť," povedal na krátkom stretnutí s novinármi na začiatku druhého dňa summitu predseda Zahraničného výboru NR SR a hlavný vyjednávač s EÚ Ján Figeľ.
Na to, aby sa Slovensko v roku 2004 mohlo stať plnoprávnym členom NATO, musí naďalej pokračovať v reforme ozbrojených síl, ako aj v reformách v iných oblastiach. Slovensko navyše musí dokázať, že vie ochraňovať utajované skutočnosti. Po stretnutí s ministrom obrany Ivanom Šimkom to v Bratislave povedal špeciálny poradca generálneho tajomníka NATO pre záležitosti strednej a východnej Európy Christopher Donnelly.
Na historickom summite EÚ v Kodani dostalo Slovensko a deväť kandidátskych krajín v piatok večer oficiálnu pozvánku na vstup do Európskej únie. Lídri EÚ potvrdili, že kandidáti, vrátane SR, by do únie mali vstúpiť 1. mája 2004. Dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen ocenil rozhodnutie Európskej rady prijať desať postkomunistických krajín do "bohatšieho západného bloku".
Prístupová zmluva by mala byť podpísaná v Aténach 16. apríla 2003 počas gréckeho predsedníctva, pričom následne prebehne ratifikačný proces v členských a kandidátskych krajinách. Po jeho úspešnom ukončení sa kandidátske krajiny, a Slovensko, stanú členmi EÚ 1. mája

kp;fa

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 14 393
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 10 401
 3. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 7 056
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 933
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 2 208
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 594
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 341
 8. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 326
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 224
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 704

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli.

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

Neprehliadnite tiež

Domov

V posledný septembrový týždeň by malo prísť babie leto

Nedá sa povedať, či počasie vydrží dlhšie alebo bude iba otázkou pár dní.

Domov

Remišová: Ak bude treba, Kiska by sa mal za kauzu ospravedlniť

Obyčajní navrhujú sprísnenie majetkových priznaní.

Domov

Nukleárna vojna svetu nehrozí, myslí si František Šebej

Richard Sulík si myslí, že aj keby Severokórejčania Guam napadli, vojna nebude.

Domov

Chrípková sezóna sa blíži, chrániť sa možno očkovaním

Vakcína proti chrípke poskytne spoľahlivú ochranu.