Obžalobe čelí sedem ľudí, z toho šesť patrí do skupiny Sýkorovcov.
BANSKÁ BYSTRICA. Predseda senátu Špecializovaného trestného súdu v utorok otvoril hlavné pojednávanie spoza piatich vysokých štósov súdnych spisov s tisíckami strán dôkazov a výpovedí svedkov.
Na lavici obžalovaných sedeli len štyria muži: Ivan Cupper alias Vincko v tričku, Alojz Kromka Čistič vo väzenskej uniforme, Martin Kováč v pásikovanom a Marek Trajter, jediný v obleku.
Kováč, ktorý údajne robil len „pomocné práce“, priznal vinu priamo na pojednávaní, ostatní ju popreli.
Boss Robert Lališ, prezývaný Kýbel, ktorý viedol po Sýkorovej smrti skupinu, ušiel krátko pred zatknutím a odvtedy sa skrýva.
Ušiel a skrýva sa aj ďalší z nižších bossov sýkoriek Martin Bihari, alias Rus.
Roháča previezli z Maďarska
Jozef Roháč, prezývaný Potkan, čelí obžalobám aj v Maďarsku. Pre potreby procesu ho previezli dočasne na Slovensko, ale pred senátom stáť nebude, ani neprehovorí.
Požiadal, aby pojednávali bez jeho prítomnosti až do právoplatného rozsudku. Súd mu vyhovel.
„Senát vyvinul nemalé úsilie, aby Roháča mohol vypočuť na Slovensku... Nie je možné ho prinútiť, ani držať násilím proti jeho vôli na pojednávaní,“ konštatoval sudca.
Roháč začínal ešte za socializmu. V roku 1985 uniesol ministra zdravotníctva námestníka ministra zdravotníctva. Chcel ho použiť ako rukojemníka pri úteku do Rakúska.
O päť rokov neskôr mal byť jedným z organizátorov známej leopoldovskej vzbury väzňov.
Roháč si chvíľu užíval v istých kruhoch aj povesť disidenta, ale neskôr ho obvinili z vraždy Roberta Remiáša, ktorý zahynul po explózii auta. Vyšetrovatelia zastavili trestné stíhanie v roku 2006. V tom čase ho už niekoľko rokov polícia hľadala.
Zadržali ho v Prahe v roku 2008 a o rok neskôr ho vydali do Maďarska pre podozrenie z vrážd. Maďari ho oslobodili a presunul sa na Slovensko.
Druhý raz ho zadržala slovenská polícia na požiadavku maďarskej strany v roku 2011 a v tom istom roku ho tam aj vydali. Momentálne je na Slovensku.
Mŕtvi vo vojne v podsvetí
Prokurátor prečítal obžalobu v prípadoch šiestich vrážd, ku ktorým došlo vo vojne podsvetia v 90. rokoch.
Miloša Pilira zo skupiny Černákovcov zavraždili sýkorky podľa obžaloby na podnet Miloša Kaštana z obavy, aby nevypovedal. Previezli ho do chaty v Senci, omámili ho rohypnolom a Vincko mu nalial do úst chloroform.
Cupper v utorok poprel akúkoľvek účasť v skupine a vyhlásil, že je nevinný.
Eduard Dinič zahynul po výbuchu desiatich kilogramov TNT zakopaných pod chodníkom pri tenisových kurtoch na Zlatých Pieskoch.
Jeho brat Róbert dostal sedemnásť striel zo samopalu o niekoľko mesiacov neskôr. Dodávka, v ktorej čakali strelci, vybuchla o niekoľko minút po ich úteku.
Alojza Házyho, ktorý prebral vedenie po Diničovi, zastrelili podľa Kaštanovho tvrdenia aj so súhlasom Mikuláša Černáka, po nočnej zábave v bare. Ukrajinca Dalera Halečku zastrelili tiež.
Dve hodiny čítal reč
Z účasti na vražde Házyho je obžalovaný Kromka. Približne dve hodiny čítal pripravenú reč a vyhlásil, že Házyho nezabil a spoločníkov v súdnej sieni nepozná.
„Obžaloba je taká, ako svedkovia. Je založená na krivých svedectvách pochybných kajúcnych vypovedajúcich s ešte pochybnejšími pohnútkami. Prekrútili minulosť, aby si zabezpečili budúcnosť,“ povedal.
Proces označil za zmanipulovaný. Hovorí, že niektorí svedkovia sa priznali aj k účasti na vraždách, pri ktorých neboli, ako napríklad Miloš Kaštan.
Dodal, že Mikuláš Černák, jeho bývalý priateľ, je pre políciu nezaujímavá mafiánska zdochlina, preto zlomili obchodníka Kaštana.
Romana Deáka zastrelili 19 ranami pri vlastnom aute. Jeho likvidáciu si mal objednať podľa obžaloby Trajter.
Na pojednávaní sa objavila aj Deákova matka. Povedala, že trvá na odškodnení sto tisíc eur za to, že „zničili“ celú rodinu.
Obžaloba pripisuje riadenie a organizáciu popráv v podsvetí Robertovi Lališovi. Kýbel, ktorý po zavraždení Sýkoru šéfoval skupine s relatívne autonómnymi skupinkami, obžalovali až v roku 2012.
Staré vraždy v podsvetí sa začali otvárať až po svedectvách niekoľkých „sýkoriek“, najmä Lališovej pravej ruky Jurija Fejera alias Malého Rusa a Juraja Bilíka, ktorého prezývali Čapatý podľa nosa. Medzi svedkami je aj Kaštan, ktorý si odpykáva 14,5 ročný trest a Igor Lavrinčík.
Obhajcovia spochybňujú svedkov
V procese so sýkorkami sa proti sebe postavili prokurátor Špeciálnej prokuratúry a bývalá elitná prokurátorka, momentálne Trajterova obhajkyňa Eva Mišíková, známa ešte pred rokom ako bojovníčka proti organizovanému zločinu.
Mišíková obvinila orgány činné v trestnom konaní zo zásadného porušovania práva na obhajobu a spochybnila vierohodnosť svedkov.
Obhajkyňa tvrdí, že hlavní svedkovia, takzvaní kajúcnici, získali výpoveďami prospech a nemôže ich považovať za neutrálnych.
Odvolala sa na posudok znalca, ktorý konštatoval, že v prípadoch, kde sa zlievajú úlohy obžalovaných a svedkov, je ťažké určiť vierohodnosť výpovedí.
Mišíková poukázala aj na to, že Trajterovi neumožnili výpoveď na detektore lži. Obžalobu klienta označila za nedôvodnú.
Advokáti ďalších obžalovaných sa vo väčšine prípadov odvolávali tiež na nedôveryhodnosť svedkov a nepriame dôkazy.
Proces bude pokračovať v stredu. Výsluchy hlavných svedkov naplánovali na budúci týždeň.

Beata
Balogová
