Porovnali sme súčasnú kriminalitu so stavom spred tridsiatich rokov. Zločinov je čoraz menej.
Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
BRATISLAVA. Rok 2014 označil v utorok minister vnútra Robert Kaliňák z pohľadu kriminality za najbezpečnejší od osamostatnenia Slovenska. „Začíname sa približovať k obdobiam, ktoré s nostalgiou považujeme za najbezpečnejšie to je pred rokom 1989,“ oznámil minister.
Na porovnanie denník SME použil štatistiky z rokov 1984 a 1985, ktoré sa dnes už ťažko dajú zohnať. Kaliňák v tých časoch nastupoval na strojnícku priemyslovku. Policajný šéf Tibor Gašpar študoval za učiteľa na FTVŠ.
Údaje o kriminalite podliehali utajeniu.
„Budoval sa komunizmus, ktorého cieľom bolo každému umožniť, aby si zobral, čo potrebuje. Lenže boli živly, ktoré si už vtedy brali, čo potrebovali. Takže v tom čase sa to radšej nikde nepublikovalo,“ vysvetľuje policajný viceprezident Milan Lučanský.
Celkovú kriminalitu priamo porovnať nemožno, keďže sa evidovala inak. Viacero súčasných trestných činov vtedy neexistovalo a naopak, režim kriminalizoval mnohých nevinných ľudí.
V štatistike Generálnej prokuratúry za rok 1985 je viac páchateľov trestných činov, ako ich bolo vlani. Pred tridsiatimi rokmi ich bolo vyše 61 500, minulý rok 51-tisíc.
Lúpeží je rovnako
Vrážd bolo vlani podľa Kaliňáka 54, v roku 1984 stíhali 81 páchateľov, takže presný rozdiel určiť nemožno.
Lúpeží evidujú za minulý rok 680, čo je s rokom 1984, keď ich bolo 664, porovnateľné. Výrazný je rozdiel pri krádežiach, pre ktoré vtedy celkovo stíhali vyše päťtisíc ľudí. Vlani bolo iba krádeží vlámaním takmer 9500.
V štatistikách pred rokom 1989 polícia zaznamenávala, či skutok objasnila činnosťou tajného spolupracovníka, dôverníka, operatívca a podobne. Evidovala „osoby cigánskeho pôvodu“ aj kriminálne kariéry či išlo o recidivistov, fluktuantov, prípadne „vyhýbajúcich sa práci úmyselne“.
Nezamestnaných stíhali za príživníctvo. V roku 1984 ich bolo vyše 2100. Viac ako tisíc ľudí obvinili z trestného činu opustenia republiky.
Existoval aj trestný čin homosexuality. Zákon ho definoval ako pohlavný styk s osobou toho istého pohlavia.
Pri ublížení na zdraví hrozil vyšší trest páchateľovi, ktorý zaútočil na stúpenca socialistického zriadenia. V niektorých prípadoch polícia vykazovala aj stopercentnú objasnenosť.
Drogy polícia nevidela
Výšky trestov za násilné trestné činy z roku 1984 sú porovnateľné so súčasnosťou. Za vraždu však hrozil až trest smrti.
„Nechyrovali sme o drogovej trestnej činnosti. Tieto veci nám boli známe len z filmov,“ hovorí Lučanský, ktorý začínal v roku 1989 na polícii v Martine.
Neznamená to však, že by v socialistickom Československu drogy neboli.
Prevládala majetková a násilná trestná činnosť, klasické lúpeže. Viditeľný nárast kriminality podľa Lučanského prišiel po amnestii bývalého prezidenta Václava Havla v roku 1990.
Vývoj a objasnenosť kriminality v SR za rok 2014 by Dennik SME

Beata
Balogová
