Prehľad domácich udalostí v decemberi

BRATISLAVA 14. decembra (SITA) - 1. decembra Na trojdňovú oficiálnu návštevu Ukrajiny odcestoval prezident Rudolf Schuster s manželkou Irenou. Na spoločnom postupe v problematických oblastiach v záverečnej fáze rokovaní s EÚ sa dohodli v Bu

dapešti premiér Slovenska Mikuláš Dzurinda, ČR Vladimír Špidla, Poľska Leszek Miller a Maďarska Péter Medgyessy. Premiéri Visegrádskej štvorky (V4) sa v Budapešti zúčastnili na Protipovodňovej a
environmentálnej konferencii. Konala sa na základe iniciatívy Maďarska riešiť ochranu pred povodňami na multilaterálnej úrovni za účasti všetkých dotknutých štátov, so zapojením EÚ a ďalších relevantných inštitúcií. Na konferencii sa zúčastnili politici i odborníci, medzi inými z Rakúska, Nemecka, ČR, Dánska, Fínska, Poľska, Rumunska, Maďarska, Ukrajiny Juhoslávie a Slovenska.

2. decembra
Dobudovanie piateho paneurópskeho koridoru, ktorý na slovenskom území vedie z Bratislavy cez Žilinu, Košice smerom na Ukrajinu, bolo hlavnou témou stretnutia prezidenta Rudolfa Schustera s ukrajinským prezidentom Leonidom Kučmom.
Komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen vyjadril v Bruseli znepokojenie, že Slovensko a Maďarsko sa stále nedohodli na urovnaní sporu ohľadom uplatňovania takzvaného maďarského krajanského zákona. Na zasadnutí Spoločného parlamentného výboru EÚ a SR komisár vyzval obe strany, aby pokračovali vo svojom úsilí o vyriešenie tejto otázky.
Výsledky 5. rámcového programu Európskej únie (EÚ) pre výskum a vývoj a prístup Slovenska k 6. rámcovému programu EÚ pre vedu a výskum boli témou hlavného referátu, s ktorým vystúpil minister školstva SR Martin Fronc na medzinárodnej vedecko-technickej konferencii v slovinskom Blede.

3. decembra
Ukrajina a Slovensko by sa nemali spoliehať na tovarovú výmenu, ale mali by zakladať aj spoločné podniky, zhodli sa prezident Rudolf Schuster s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Anatolijom Zlenkom.

4. decembra
V Bratislave sa stretlo približne 300 poľnohospodárov, aby na protestnom zhromaždení deklarovali svoju nespokojnosť s podmienkami, za ktorých má byť Slovensko prijaté do EÚ.
Postoj SR k maďarskému krajanskému zákonu bol hlavnou témou stretnutia premiéra Mikuláša Dzurindu so spravodajcom výboru pre právne otázky a ľudské práva Parlamentného zhromaždenia (PZ) Rady Európy (RE) Erikom Jurgensom.
Maďarská strana podľa ministra Eduarda Kukana vo všeobecnosti odmietla všetkých 15 pripomienok Slovenskej republiky ku krajanskému zákonu. Šéf slovenskej diplomacie tiež uviedol, že SR chce problém krajanského zákona s Maďarskom vyriešiť dohodou. Ak to však nebude možné, slovenská strana prijme také opatrenia, ktoré znemožnia platnosť zákona na našom území.

5. decembra
Ivana Lexu vyšetrovateľ odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti obvinil z trestných činov návodu vraždy Roberta Remiáša, zneužitia právomoci verejného činiteľa a ohrozenia štátneho tajomstva. Podľa ministra vnútra Vladimír Palko, Lexa si v marci v roku 1996 objednal Remiášovu vraždu u bossa podsvetia Miroslava Sýkoru za najmenej dva milióny korún. Lexovi hrozí v prípade uznania viny súdom trest na 12 až 15 rokov, resp. výnimočný trest, ktorý slovenské trestné právo klasifikuje od 15 do 25 rokov, alebo doživotie.
Predseda Európskej komisie (EK) Romano Prodi predložil v Bruseli pred Konventom o budúcnosti Európy návrhy niektorých zmien vo fungovaní únie, vrátane vytvorenia postu ministra zahraničných vecí. V jeho iniciatíve viacerí nachádzajú snahu o posilnenie miesta EK v celom európskom integračnom procese.
Prezident Rudolf Schuster vrátil poslancom na opätovné prerokovanie novelu zákona o verejnej službe. Prijatá norma, ktorá navrhuje osobitný spôsob určovania tarifných platov a upúšťa od systému pevných stupníc, negarantuje zamestnancom verejnej služby už nadobudnuté práva.

6. decembra
O cieľoch slovenského predsedníctva vo Visegrádskej štvorke (V4) hovorili predsedovia vlád na malokarpatskom hrade Červený Kameň v Pezinskom okrese. Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda privítal na neformálnom stretnutí premiérov Česka, Poľska, a Maďarska, Vladimíra Špidlu, Leszka Millera a Pétera Medgyessyho.

7. decembra
Visegrádska štvorka (V4) končí jednu etapu svojej existencie, povedal po skončení neformálneho summitu premiérov V4 na Smolenickom zámku poľský predseda vlády Leszek Miller. Ciele, ktoré si zoskupenie stanovilo pred jedenástimi rokmi, sa naplnili. Ide o vstup krajín do NATO a Európskej únie (EÚ).
Na komunálnych voľbách, ktoré sa uskutočnili 6. a 7. decembra, sa zúčastnilo 49,51 % oprávnených voličov, čo je najmenej z doterajších komunálnych volieb. V mestách sa na voľbách zúčastnilo 36,33 percenta a v obciach 66,94 percenta. V hlavnom meste Bratislave volilo 27,38 percenta a v Košiciach 26,68 percenta ľudí.
Primátorom Bratislavy sa stal doterajší starosta Starého Mesta Andrej Ďurkovský. Primátorom Košíc bude aj počas nasledujúcich štyroch rokov Zdenko Trebuľa a primátorom Žiliny sa po štvrtýkrát stal Ján Slota. Novým primátorom Prešova sa stal Milan Benč, novým primátorom Nitry sa stal Ferdinand Vítek, novým primátorom Trenčína Juraj Liška. Primátorom Trnavy sa opäť stal Štefan Bošnák. V Banskej Bystrici obhájil primátorský post Ján Králik.
Mexicko-španielska snímka Japonsko sa stala víťazným filmom 4. ročníka Medzinárodného filmového festivalu (MFF) Bratislava, ktorý si z hlavného mesta odnáša Grand Prix.

9. decembra
Ak poslanci nezvýšia budúcoročný rozpočet pre Maticu slovenskú (MS), tak to s touto kultúrnou inštitúciou "zatrasie", zdôraznil predseda MS Jozef Markuš po stretnutí s prezidentom Rudolfom Schusterom, s ktorým hovoril aj o navŕšení rozpočtu.
NR SR neakceptovala ani jednu z pripomienok prezidenta Schustera, ktorý vrátil na opätovné prerokovávanie novelu zákona o sociálnej pomoci. Parlament sa opätovne vyslovil za túto novelu. Zo 125 poslancov hlasovalo za 76, čo je minimálny počet hlasov potrebný na schválenie vetovaného zákona. Maximálna výška dávky sociálnej pomoci pre jednu rodinu bude tak od januára budúceho roka bez ohľadu na počet jej členov 10 500 Sk. Občan, ktorý je v hmotnej núdzi zo subjektívnych dôvodov, bude od budúceho roka od štátu poberať najviac 1450 Sk a dávka pre plnoletého občana v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov bude najviac 2900 Sk.

10. decembra
Nová koncepcia prezentácie slovenskej kultúry v zahraničí bola jednou z hlavných tém stretnutia prezidenta Rudolfa Schustera s ministrom kultúry Rudolfom Chmelom.
Na protestné zhromaždenie organizované Konfederáciou odborových zväzov SR (KOZ) pod heslom - Za dodržiavanie ľudských práv prišlo na bratislavské Námestie SNP približne 10 000 odborárov.

11. decembra
NR SR schválila štátny rozpočet na rok 2003. Schodok budúcoročného štátneho rozpočtu je 56,037 mld. Sk, čo je 4,85 % predpokladaného hrubého domáceho produktu. Rozpočet ráta s celkovými príjmami 235,4 mld. Sk a výdavkami 291,437 mld. Sk. Náklady na reštrukturalizáciu bánk v objeme 10,7 mld. Sk sú súčasťou rozpočtových výdavkov, ako aj schodku štátneho rozpočtu. Po rokovaniach parlamentu sa príjmy rozpočtu zvýšili oproti vládnemu návrhu o 400 mil. Sk, výdavky sa znížili o 362,7 mil. Sk a schodok ŠR sa znížil o 762,7 mil. Sk. Štátny rozpočet podporilo 78 zo 145 prítomných poslancov, 67 poslancov hlasovalo proti.
Poslanci NR SR neschválili prezidentom vetovanú novelu zákona o verejnej službe. Zo 138 prítomných poslancov sa za jej prijatie vyslovilo 70, na schválenie však bolo potrebných 76 hlasov. Neschválenie novely, ktorá upravovala platové pomery zdravotníckych pracovníkov vyvolalo napätie vo vládnej koalícii. “Novela neprešla preto, lebo KDH nás oklamalo a bude to mať vážne dôsledky aj na koaličnú spoluprácu,” uviedol krátko po hlasovaní predseda Aliancie nového občana (ANO) Pavol Rusko.
Správanie časti poslancov KDH, ktorí nepodporili prezidentom vetovaný zákon o verejnej službe, pokladá minister financií Ivan Mikloš "za veľmi nezodpovedné a nepochopiteľné". O pol roka sa môže podľa Mikloša opäť predložiť novela tohto zákona, ktorá bude rušiť polovicu 13. platu pre zamestnancov vo verejnej službe vyplácanú koncom roka a rozpočtové dôsledky sa tak vyriešia. Dôležité sú však politické dôsledky, ktoré môžu ovplyvniť dôveru a mechanizmus spolupráce v rámci koalície, dodal.

12. decembra
Presvedčenie, že sa bude slovenská delegácia z kodanského summitu vracať už ako krajina pozvaná rozšíriť Európsku úniu vyslovil na ceste do Kodane premiér Mikuláš Dzurinda. "Pozvanie Slovenska za členský štát únie bude v rozpätí jedného mesiaca druhý vskutku historický míľnik na ceste nášho národa do euroatlantických, ekonomických a bezpečnostných štruktúr. Začlenením Slovenska do EÚ a NATO bude narysovaná veľmi pekná a perspektívna cesta pre našu krajinu," povedal premiér.
Členské štáty Európskej únie schválili na summite v Kodani finančnú ponuku dánskeho predsedníctva pre kandidátske krajiny v celkovej sume 40,5 miliardy eúr. Dánsky premiér a súčasný predseda Európskej rady Anders Fogh Rasmussen vyhlásil, že "predsedníctvo získalo schválenie balíkov, ktoré prezentovalo kandidátskym krajinám a tieto balíky sú teraz základom ďalších rokovaní s kandidátskymi krajinami".
Rezorty hospodárstva a zdravotníctva ponúkla Aliancia nového občana (ANO) na mimoriadnom rokovaní Koaličnej rady kresťanským demokratom. Ako povedal po rokovaní predseda ANO Pavol Rusko, je to reakcia postoj KDH, ktorého ôsmi poslanci nepodporili novelu zákona o verejnej službe. Postoj ANO Rusko zdôvodnil tým, že aliancia nemá záujem realizovať, riadiť a kontrolovať privatizáciu energetických závodov, ani v zdravotníctve. Rusko vylúčil súvis s obsadením postov v slovenských elektrárňach s obsadením miesta šéfa finančnej polície, o ktorý ANO mala údajne záujem. Ten nepriamo potvrdil aj Rusko. Predseda KDH Pavol Hrušovský túto ponuku odmietol s tým, že krok ANO nechápal ako ponuku pre KDH, ale ako ponuku pre všetkých a ako otvorenie koaličnej zmluvy.
Vôľu riešiť otázky, v ktorých slovenská a maďarská strana zatiaľ nenašli vzájomne uspokojivé stanovisko, vyjadrili v Bratislave minister zahraničných vecí Eduard Kukan a nastupujúci veľvyslanec Maďarskej republiky v SR Csaba Györffy. Obaja ocenili doterajší rozvoj bilaterálnych vzťahov a potvrdili záujem o jeho ďalšie napredovanie.
Prezident Rudolf Schuster vymenoval v Bratislave za nového náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generálporučíka Milana Cerovského, ktorý vo funkcii pôsobil aj v posledných štyroch rokoch. Generál Cerovský bude mať dvoch zástupcov. Prvým zostane generálmajor Peter Novotňák, za druhého minister obrany Ivan Šimko vymenuje generálmajora Jozefa Blizmana.
NR SR odvolala zástupcov štátu v Správnej rade Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) a zároveň zvolila nových zástupcov štátu do Správnej rady VšZP - poradcu ministra zdravotníctva Jána Králika, štátneho tajomníka MZ SR Petra Ottingera, generálneho riaditeľa sekcie stratégie zdravotnej starostlivosti MZ SR Svätopluka Hlavačku, pracovníčku odboru štátnej liekovej politiky Annu Jauschovú a vedúcu oddelenia
vzťahov k poistným fondom MF Vlastu Feješovú.
Pri príležitosti dnešných 100. narodením jedného z najvýznamnejších slovenských umelcov 20. storočia Kolomana Sokola na pôde Veľvyslanectva SR vo Washingtone otvorili na jeho počesť výstavu a nové výstavné priestory nazvané Koloman Sokol Gallery.
Za predsedu Rady Slovenskej televízie zvolili jej členovia Mariána Slováka. Podpredsedami budú Vladimír Černý a Marek Maďarič.

fa;kp

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 2. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 3. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 4. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 6. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 7. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 10. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou
 1. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 2. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 3. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 4. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 5. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 6. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 9. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 10. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 13 683
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 9 061
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 9 019
 4. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 120
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 923
 6. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 157
 7. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 4 966
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 682
 9. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 629
 10. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 4 618

Hlavné správy zo Sme.sk

ŽENA

Chcete vyzerať atraktívnejšie? Mali by ste sa vyspať

Vedci oficiálne potvrdili, že dostatok spánku súvisí s tým, ako pôsobí náš výzor na ostatných.

DOMOV

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.

Neprehliadnite tiež

Prevádzkovateľ bitcoinmatu Jančuška: Bitcoin nie je len pre zločincov

Vo virtuálnej mene bitcoinoch treba mať len toľko úspor, koľko je človek ochotný stratiť, tvrdí prevádzkovateľ bitcoinového automatu MARIÁN JANČUŠKA.

Právnik z Via Iuris: Sudcovia vyslali prekvapivý signál

Vo voľbách do Súdnej rady neuspeli kandidáti reformného združenia. Treba sa zamyslieť, tvrdí právnik.

Lajčák: Migrácia je vecou mnohých ďalších rokov, musíme si zvyknúť

Šéf rezortu zahraničia je presvedčený o nenahraditeľnosti OSN pri udržiavaní mieru vo svete.

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.