Prehľad domácich udalostí v decemberi

BRATISLAVA 14. decembra (SITA) - 1. decembra Na trojdňovú oficiálnu návštevu Ukrajiny odcestoval prezident Rudolf Schuster s manželkou Irenou. Na spoločnom postupe v problematických oblastiach v záverečnej fáze rokovaní s EÚ sa dohodli v Bu

dapešti premiér Slovenska Mikuláš Dzurinda, ČR Vladimír Špidla, Poľska Leszek Miller a Maďarska Péter Medgyessy. Premiéri Visegrádskej štvorky (V4) sa v Budapešti zúčastnili na Protipovodňovej a
environmentálnej konferencii. Konala sa na základe iniciatívy Maďarska riešiť ochranu pred povodňami na multilaterálnej úrovni za účasti všetkých dotknutých štátov, so zapojením EÚ a ďalších relevantných inštitúcií. Na konferencii sa zúčastnili politici i odborníci, medzi inými z Rakúska, Nemecka, ČR, Dánska, Fínska, Poľska, Rumunska, Maďarska, Ukrajiny Juhoslávie a Slovenska.

2. decembra
Dobudovanie piateho paneurópskeho koridoru, ktorý na slovenskom území vedie z Bratislavy cez Žilinu, Košice smerom na Ukrajinu, bolo hlavnou témou stretnutia prezidenta Rudolfa Schustera s ukrajinským prezidentom Leonidom Kučmom.
Komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen vyjadril v Bruseli znepokojenie, že Slovensko a Maďarsko sa stále nedohodli na urovnaní sporu ohľadom uplatňovania takzvaného maďarského krajanského zákona. Na zasadnutí Spoločného parlamentného výboru EÚ a SR komisár vyzval obe strany, aby pokračovali vo svojom úsilí o vyriešenie tejto otázky.
Výsledky 5. rámcového programu Európskej únie (EÚ) pre výskum a vývoj a prístup Slovenska k 6. rámcovému programu EÚ pre vedu a výskum boli témou hlavného referátu, s ktorým vystúpil minister školstva SR Martin Fronc na medzinárodnej vedecko-technickej konferencii v slovinskom Blede.

3. decembra
Ukrajina a Slovensko by sa nemali spoliehať na tovarovú výmenu, ale mali by zakladať aj spoločné podniky, zhodli sa prezident Rudolf Schuster s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Anatolijom Zlenkom.

4. decembra
V Bratislave sa stretlo približne 300 poľnohospodárov, aby na protestnom zhromaždení deklarovali svoju nespokojnosť s podmienkami, za ktorých má byť Slovensko prijaté do EÚ.
Postoj SR k maďarskému krajanskému zákonu bol hlavnou témou stretnutia premiéra Mikuláša Dzurindu so spravodajcom výboru pre právne otázky a ľudské práva Parlamentného zhromaždenia (PZ) Rady Európy (RE) Erikom Jurgensom.
Maďarská strana podľa ministra Eduarda Kukana vo všeobecnosti odmietla všetkých 15 pripomienok Slovenskej republiky ku krajanskému zákonu. Šéf slovenskej diplomacie tiež uviedol, že SR chce problém krajanského zákona s Maďarskom vyriešiť dohodou. Ak to však nebude možné, slovenská strana prijme také opatrenia, ktoré znemožnia platnosť zákona na našom území.

5. decembra
Ivana Lexu vyšetrovateľ odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti obvinil z trestných činov návodu vraždy Roberta Remiáša, zneužitia právomoci verejného činiteľa a ohrozenia štátneho tajomstva. Podľa ministra vnútra Vladimír Palko, Lexa si v marci v roku 1996 objednal Remiášovu vraždu u bossa podsvetia Miroslava Sýkoru za najmenej dva milióny korún. Lexovi hrozí v prípade uznania viny súdom trest na 12 až 15 rokov, resp. výnimočný trest, ktorý slovenské trestné právo klasifikuje od 15 do 25 rokov, alebo doživotie.
Predseda Európskej komisie (EK) Romano Prodi predložil v Bruseli pred Konventom o budúcnosti Európy návrhy niektorých zmien vo fungovaní únie, vrátane vytvorenia postu ministra zahraničných vecí. V jeho iniciatíve viacerí nachádzajú snahu o posilnenie miesta EK v celom európskom integračnom procese.
Prezident Rudolf Schuster vrátil poslancom na opätovné prerokovanie novelu zákona o verejnej službe. Prijatá norma, ktorá navrhuje osobitný spôsob určovania tarifných platov a upúšťa od systému pevných stupníc, negarantuje zamestnancom verejnej služby už nadobudnuté práva.

6. decembra
O cieľoch slovenského predsedníctva vo Visegrádskej štvorke (V4) hovorili predsedovia vlád na malokarpatskom hrade Červený Kameň v Pezinskom okrese. Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda privítal na neformálnom stretnutí premiérov Česka, Poľska, a Maďarska, Vladimíra Špidlu, Leszka Millera a Pétera Medgyessyho.

7. decembra
Visegrádska štvorka (V4) končí jednu etapu svojej existencie, povedal po skončení neformálneho summitu premiérov V4 na Smolenickom zámku poľský predseda vlády Leszek Miller. Ciele, ktoré si zoskupenie stanovilo pred jedenástimi rokmi, sa naplnili. Ide o vstup krajín do NATO a Európskej únie (EÚ).
Na komunálnych voľbách, ktoré sa uskutočnili 6. a 7. decembra, sa zúčastnilo 49,51 % oprávnených voličov, čo je najmenej z doterajších komunálnych volieb. V mestách sa na voľbách zúčastnilo 36,33 percenta a v obciach 66,94 percenta. V hlavnom meste Bratislave volilo 27,38 percenta a v Košiciach 26,68 percenta ľudí.
Primátorom Bratislavy sa stal doterajší starosta Starého Mesta Andrej Ďurkovský. Primátorom Košíc bude aj počas nasledujúcich štyroch rokov Zdenko Trebuľa a primátorom Žiliny sa po štvrtýkrát stal Ján Slota. Novým primátorom Prešova sa stal Milan Benč, novým primátorom Nitry sa stal Ferdinand Vítek, novým primátorom Trenčína Juraj Liška. Primátorom Trnavy sa opäť stal Štefan Bošnák. V Banskej Bystrici obhájil primátorský post Ján Králik.
Mexicko-španielska snímka Japonsko sa stala víťazným filmom 4. ročníka Medzinárodného filmového festivalu (MFF) Bratislava, ktorý si z hlavného mesta odnáša Grand Prix.

9. decembra
Ak poslanci nezvýšia budúcoročný rozpočet pre Maticu slovenskú (MS), tak to s touto kultúrnou inštitúciou "zatrasie", zdôraznil predseda MS Jozef Markuš po stretnutí s prezidentom Rudolfom Schusterom, s ktorým hovoril aj o navŕšení rozpočtu.
NR SR neakceptovala ani jednu z pripomienok prezidenta Schustera, ktorý vrátil na opätovné prerokovávanie novelu zákona o sociálnej pomoci. Parlament sa opätovne vyslovil za túto novelu. Zo 125 poslancov hlasovalo za 76, čo je minimálny počet hlasov potrebný na schválenie vetovaného zákona. Maximálna výška dávky sociálnej pomoci pre jednu rodinu bude tak od januára budúceho roka bez ohľadu na počet jej členov 10 500 Sk. Občan, ktorý je v hmotnej núdzi zo subjektívnych dôvodov, bude od budúceho roka od štátu poberať najviac 1450 Sk a dávka pre plnoletého občana v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov bude najviac 2900 Sk.

10. decembra
Nová koncepcia prezentácie slovenskej kultúry v zahraničí bola jednou z hlavných tém stretnutia prezidenta Rudolfa Schustera s ministrom kultúry Rudolfom Chmelom.
Na protestné zhromaždenie organizované Konfederáciou odborových zväzov SR (KOZ) pod heslom - Za dodržiavanie ľudských práv prišlo na bratislavské Námestie SNP približne 10 000 odborárov.

11. decembra
NR SR schválila štátny rozpočet na rok 2003. Schodok budúcoročného štátneho rozpočtu je 56,037 mld. Sk, čo je 4,85 % predpokladaného hrubého domáceho produktu. Rozpočet ráta s celkovými príjmami 235,4 mld. Sk a výdavkami 291,437 mld. Sk. Náklady na reštrukturalizáciu bánk v objeme 10,7 mld. Sk sú súčasťou rozpočtových výdavkov, ako aj schodku štátneho rozpočtu. Po rokovaniach parlamentu sa príjmy rozpočtu zvýšili oproti vládnemu návrhu o 400 mil. Sk, výdavky sa znížili o 362,7 mil. Sk a schodok ŠR sa znížil o 762,7 mil. Sk. Štátny rozpočet podporilo 78 zo 145 prítomných poslancov, 67 poslancov hlasovalo proti.
Poslanci NR SR neschválili prezidentom vetovanú novelu zákona o verejnej službe. Zo 138 prítomných poslancov sa za jej prijatie vyslovilo 70, na schválenie však bolo potrebných 76 hlasov. Neschválenie novely, ktorá upravovala platové pomery zdravotníckych pracovníkov vyvolalo napätie vo vládnej koalícii. “Novela neprešla preto, lebo KDH nás oklamalo a bude to mať vážne dôsledky aj na koaličnú spoluprácu,” uviedol krátko po hlasovaní predseda Aliancie nového občana (ANO) Pavol Rusko.
Správanie časti poslancov KDH, ktorí nepodporili prezidentom vetovaný zákon o verejnej službe, pokladá minister financií Ivan Mikloš "za veľmi nezodpovedné a nepochopiteľné". O pol roka sa môže podľa Mikloša opäť predložiť novela tohto zákona, ktorá bude rušiť polovicu 13. platu pre zamestnancov vo verejnej službe vyplácanú koncom roka a rozpočtové dôsledky sa tak vyriešia. Dôležité sú však politické dôsledky, ktoré môžu ovplyvniť dôveru a mechanizmus spolupráce v rámci koalície, dodal.

12. decembra
Presvedčenie, že sa bude slovenská delegácia z kodanského summitu vracať už ako krajina pozvaná rozšíriť Európsku úniu vyslovil na ceste do Kodane premiér Mikuláš Dzurinda. "Pozvanie Slovenska za členský štát únie bude v rozpätí jedného mesiaca druhý vskutku historický míľnik na ceste nášho národa do euroatlantických, ekonomických a bezpečnostných štruktúr. Začlenením Slovenska do EÚ a NATO bude narysovaná veľmi pekná a perspektívna cesta pre našu krajinu," povedal premiér.
Členské štáty Európskej únie schválili na summite v Kodani finančnú ponuku dánskeho predsedníctva pre kandidátske krajiny v celkovej sume 40,5 miliardy eúr. Dánsky premiér a súčasný predseda Európskej rady Anders Fogh Rasmussen vyhlásil, že "predsedníctvo získalo schválenie balíkov, ktoré prezentovalo kandidátskym krajinám a tieto balíky sú teraz základom ďalších rokovaní s kandidátskymi krajinami".
Rezorty hospodárstva a zdravotníctva ponúkla Aliancia nového občana (ANO) na mimoriadnom rokovaní Koaličnej rady kresťanským demokratom. Ako povedal po rokovaní predseda ANO Pavol Rusko, je to reakcia postoj KDH, ktorého ôsmi poslanci nepodporili novelu zákona o verejnej službe. Postoj ANO Rusko zdôvodnil tým, že aliancia nemá záujem realizovať, riadiť a kontrolovať privatizáciu energetických závodov, ani v zdravotníctve. Rusko vylúčil súvis s obsadením postov v slovenských elektrárňach s obsadením miesta šéfa finančnej polície, o ktorý ANO mala údajne záujem. Ten nepriamo potvrdil aj Rusko. Predseda KDH Pavol Hrušovský túto ponuku odmietol s tým, že krok ANO nechápal ako ponuku pre KDH, ale ako ponuku pre všetkých a ako otvorenie koaličnej zmluvy.
Vôľu riešiť otázky, v ktorých slovenská a maďarská strana zatiaľ nenašli vzájomne uspokojivé stanovisko, vyjadrili v Bratislave minister zahraničných vecí Eduard Kukan a nastupujúci veľvyslanec Maďarskej republiky v SR Csaba Györffy. Obaja ocenili doterajší rozvoj bilaterálnych vzťahov a potvrdili záujem o jeho ďalšie napredovanie.
Prezident Rudolf Schuster vymenoval v Bratislave za nového náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generálporučíka Milana Cerovského, ktorý vo funkcii pôsobil aj v posledných štyroch rokoch. Generál Cerovský bude mať dvoch zástupcov. Prvým zostane generálmajor Peter Novotňák, za druhého minister obrany Ivan Šimko vymenuje generálmajora Jozefa Blizmana.
NR SR odvolala zástupcov štátu v Správnej rade Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) a zároveň zvolila nových zástupcov štátu do Správnej rady VšZP - poradcu ministra zdravotníctva Jána Králika, štátneho tajomníka MZ SR Petra Ottingera, generálneho riaditeľa sekcie stratégie zdravotnej starostlivosti MZ SR Svätopluka Hlavačku, pracovníčku odboru štátnej liekovej politiky Annu Jauschovú a vedúcu oddelenia
vzťahov k poistným fondom MF Vlastu Feješovú.
Pri príležitosti dnešných 100. narodením jedného z najvýznamnejších slovenských umelcov 20. storočia Kolomana Sokola na pôde Veľvyslanectva SR vo Washingtone otvorili na jeho počesť výstavu a nové výstavné priestory nazvané Koloman Sokol Gallery.
Za predsedu Rady Slovenskej televízie zvolili jej členovia Mariána Slováka. Podpredsedami budú Vladimír Černý a Marek Maďarič.

fa;kp

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 756
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 10 711
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 9 505
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 3 359
 5. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 2 083
 6. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 072
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 645
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 466
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 286
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 1 209

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

SVET

Z KĽDR hlásia slabé zemetrasenie, Čína hovorí o možnom výbuchu

Podobné otrasy zvyčajne nasledovali po skúškach jadrových zbraní.

KOMENTÁRE

V Nemecku to bude nuda. Chvalabohu

Ide o to, či budúca vláda bude viac vpravo alebo vľavo.

Neprehliadnite tiež

Domov

Z eurofondov sa nič nerozkradlo, Plavčan urobil kroky, hovorí Paška z SNS

Vláda robí dlhodobé opatrenia proti korupcii, povedal Ján Podmanický zo Smeru.

Domov

Danko nemá problém zasmiať sa na ľudovej tvorivosti aj na jeho účet

Prekáža mu, keď niektoré strany manipulujú verejnou mienkou.

Domov

Cséfalvayová: Vízia, že spojenectvo s Ruskom je cesta pre Slovensko, je nereálna

Ruská geopolitika sa podľa poslankyne zasekla v období studenej vojny.

Domov

Americký denník si všimol Spišský Hrhov. Pochválil prácu s Rómami

Dedina založila komunitné firmy, ktoré Rómov zamestnali, a pomohla im postaviť slušné domy.