Bratislava 15. decembra (TASR) - Vstup SR do Európskej únie (EÚ) bude jednoznačne znamenať zlepšenie stavu životného prostredia. Únia v oblasti životného prostredia prijala veľmi prísnu legislatívu, ktorú SR do 1. mája 2004 musí nielen plne transponovať, ale aj zabezpečiť jej účinnú implementáciou a presadzovanie.
EÚ zaviedla prísne emisné a imisné limity, limity na vypúšťanie nebezpečných látok do vôd, ako aj limity na pitnú vodu, presné pravidlá v oblasti odpadového hospodárstva, integrovanej kontrole a prevencii znečistenia a v neposlednom rade aj v ochrane prírody. SR musí všetky tieto prísne kritériá plniť automaticky dátumom vstupu s výnimkou siedmich smerníc, pre ktoré SR vynegociovala prechodné obdobia. Znamená to, že krajina dosiahla posun termínu na implementáciu týchto smerníc, uvádza sa v stanovisku rezortu životného prostredia, ktoré poskytlo TASR.
Ďalej sa v ňom píše, že splnenie prísnych kritérií je náročné nielen z hľadiska ľudského potenciálu, ale predovšetkým z hľadiska finančnej náročnosti. EÚ bude i po našom vstupe nemalým dielom pomáhať financovať projekty v oblasti životného prostredia. Z predvstupového nástroja ISPA Slovensko mohlo v oblasti ŽP čerpať ročne 18 až 28 miliónov eúr. Po vstupe bude možné čerpať finančné prostriedky predovšetkým z Kohézneho fondu, z ktorého by Slovensko v rokoch 2004 - 2006 mohlo získať až 513 miliónov eúr na projekty v oblasti dopravy a životného prostredia.
*ad som