BRATISLAVA. Vyšetrovanie údajného tunelovania v niekdajšej Vojenskej spravodajskej službe (VSS) polícia zatiaľ neuzavrela. V prípade robia ďalšie úkony.
"Počas vyšetrovania bolo vypočutých viacero svedkov, vrátane splnomocneného zástupcu svedka - poškodeného," uviedol Martin Wäldl z oddelenia komunikácie a prevencie policajného prezídia.
V kauze začala polícia trestné stíhanie v júni 2013. Národná kriminálna agentúra vyšetruje podozrenia z porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.
Kauzu podozrení o údajnom tunelovaní vojenskej rozviedky odštartovala tajná správa, ktorú dostal anonymne denník Sme. V máji 2013 vyvolala veľkú odozvu v médiách a bola dôvodom viacerých rokovaní kontrolného výboru parlamentu.
Údajne hovorí o tom, že dvaja šéfovia tajných vojenských služieb postupovali ako súčasť organizovanej skupiny a s peniazmi a majetkom tajných služieb narábali tak, aby z toho mali osobný prospech oni alebo tretie osoby.
Spis je podľa Glváča kačica
Dokument má 134 listov a zrejme vychádza z vnútorného vyšetrovania vo vojenskej rozviedke, ktoré sa rozbehlo, keď ministerstvo obrany viedol Ľubomír Galko a VSS šéfoval Roman M.
Súčasný minister obrany Martin Glváč označil spis za mediálnu kačicu, fiktívnu konštrukciu, ktorá ohrozila záujmy štátu, fungovanie vojenského spravodajstva a životy jej príslušníkov v utajení.
Podľa ministra je preukázateľné, že sa žiadne tunelovanie nedialo. Pred médiá v tom čase vystúpil aj bývalý zástupca šéfa VSS Vladimír Suchodolinský, ktorý tvrdí, že je autorom spomínanej správy.
Po nej dostali niektoré média anonymne aj ďalšie materiály, o ktorých sa potom písalo. Parlament mal ku kauze mimoriadnu schôdzu. V prijatom uznesení sa hovorí, že vyšetrenie z podozrenia z nezákonného nakladania s majetkom a financiami Vojenskej spravodajskej služby patrí do pôsobnosti príslušných vyšetrovacích orgánov.
Bývalý šéf VSS Roman M. si minulý piatok vypočul oslobodzujúci rozsudok v prípade jeho obžaloby z ohovárania a poškodzovania cudzích práv.
Súd ho oslobodil
Roman M. poslal ako riaditeľ rozviedky v júni 2011 na ministerstvá list o tom, že by bolo riziko, ak by istého bývalého zamestnanca VSS zamestnali na pozícii, ktorá vyžaduje previerku. Podľa obžaloby tak dotyčnému spôsobil vážnu ujmu na právach.
Okresný súd Bratislava III exšéfa vojenských agentov však oslobodil s tým, že skutok nie je trestným činom. Tento verdikt nie je zatiaľ právoplatný, generálna prokuratúra sa môže odvolať.
Roman M. čelí ešte jednému obvineniu, ktoré súvisí s údajným únikom tajných dokumentov. Toto obvinenie je z obdobia, keď prepukla kauza údajného tunelovania VSS.