prezidentom tesne už v prvom kole priamych volieb, v druhom kole mu dalo hlas 58,6 percenta. Ich „najsvetlejšia“ chvíľa však ešte len mala prísť. Na jeseň 2001 získalo vo voľbách do VÚC podporu všetkých 45 nasadených kandidátov HZDS, z hnutia je aj predseda samosprávneho kraja. Odvtedy však krivka podpory verejnosti klesá.
Prvou lastovičkou boli parlamentné voľby v septembri. HZDS stratilo v meste i v okrese osem percent voličov a minulotýždňové komunálky preukázali hromadnú zmenu imidžu Trenčína. Akoby v tomto meste letela jednofarebnosť, získali primátora a 22 z 25 poslancov pre časť novej vládnej koalície – SDKÚ-KDH-ANO-DS. Alebo sú Trenčania len pragmatici a vedia, kto je takzvaný „mŕtvy muž“ a kto „letí“?
Trenčan Juraj Liška je jediným primátorom krajského mesta, ktorý ešte nemá štyridsať. Vo svojich tridsiatich ôsmich rokoch si chce politiky ešte užiť. Takým mladým primátorom veľkého mesta bol pri nástupe naposledy Ján Slota. Tomu vydržala funkcia už dvanásť rokov – a pokračuje.
Odpoveď na otázku, či ho vo výdrži Liška bude nasledovať, prinesie budúcnosť. Doteraz ho živila firma, ktorú založil pred tromi rokmi. Zaoberala sa konštrukciou a inštaláciou sáun. Vykonávateľské posty tam pre poslanecký mandát pozastavil, no svoje budúce pracovisko na magistráte si obzrieť ešte nebol. Má predstavu o tom, čo sa v jeho novej kancelárii pred výmenou stráží deje?
„O tom, či je tam vyčistené, aký je tam nábytok, prehľad nemám.“ Čo rýchlo zlepšiť vo fungovaní magistrátu, vie. Prekáža mu napríklad fakt, že Trenčín má až dvanásť družobných miest, jedno z nich dokonca z Izraela. „Jediný praktický efekt je v tom, že doterajší primátor ich chodil každoročne navštevovať. Izraelské, holandské, francúzske družobné mestá, a, samozrejme, letecky.“ Za naše peniaze.
MARCEL VLNA