BANSKÁ BYSTRICA. Martin Kováč, ochrankár a šofér zavraždeného šéfa jednej zo skupín sýkorovcov Petra Havašiho, priznal vinu hneď v úvode megaprocesu na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.
Kováč je obžalovaný z účasti na vražde bossa konkurenčnej skupiny Romana Deáka.
Tvrdí, že Deákovu likvidáciu si objednal údajne Marek Trajter, ktorý spolu s ním sedí na lavici obžalovaných a zaplatil za ňu dva milióny korún.
Trajter vinu popiera. Tvrdí, že jeho meno bolo v tomto procese zneužité. Jeho obhajcovia vyhlásili, že neexistuje žiadny motív, pre ktorý by Trajter likvidáciu objednával.
Cieľ nebyť cieľ
„Vybrali si ma ako bohatého človeka,“ povedal.
Trajter vlastnil pozemok, na podiel z ktorého si robili nárok sýkorovci. Jeden z nich Peter Havasi mu dal údajne návrh, ktorý sa neodmieta. Za dvadsať miliónov korún mu garantoval pokoj.
„Môj cieľ bol, aby som nebol cieľ,“ dodal Trajter.
Romana Deáka zastrelili 19 ranami pri vlastnom aute. Kováč si spomenul, že po vražde si boli zalyžovať spolu s Martinom Biharim, Jurijom Fejerom alias Malým Rusom a Trajterom na ľadovci v Rakúsku.
Kováč podrobne popísal jednotlivé vetvy sýkorovcov, spôsob financovania organizovanej skupiny vydieraním a vraždami, a tiež usvedčuje Róberta Lališa, že bol po smrti Miroslava Sýkoru šéfom gangu. Lališ aj Bihari alias Rus sú na úteku a skrývajú sa.
Vedel to jedine Rus
Kováč v utorok nepriamo objasnil, ako sa mohli Lališ a Bihari dostať z policajnej slučky, ktorá sa okolo nich sťahovala.
Prehovoril o vzťahu Lališa prezývaného Kýbel ku policajtom. Prokurátorovi povedal, že Kýbel mal známych policajtov, stretával sa s nimi a niektorým platil za informácie.
„Kýbel vedel, keď mali zadržať Bihariho, preto je na úteku,“ vyhlásil.
Policajné informácie dostával a spracúval Lališ a podľa potreby ich posúval ostatným členom skupiny.
„Keď polícia pobrala Seničanov (vetva sýkoriek), vedel to jedine Rus a ušiel,“ dodal.
Prokurátor sa opýtal Kováča, či informácie boli dôveryhodné, alebo ich Lališ overoval.
„To neboli informácie jedna pani povedala,“ reagoval a dodal, že má tiež kamarátov z polície.
Súčasťou krytia organizovanej skupiny mali byť aj falošné občianske preukazy a preukazy príslušníkov Slovenskej informačnej služby. Kováč tvrdí, že Lališ ich mal dať urobiť pre neho, Bihariho aj Fejera.
„Neviem ako ostatným, ale mne také preukazy nikdy nedal,“ povedal Kováč prokurátorovi.
Sluha, poskok, ochranka
Juraj Bilík prezývaný Čapatý bol tiež Lališovým ochrankárom za 1500 eur mesačne.
Sudcom rozprával o sudoch so samopalmi, bazookami, granátmi a výbušninami, ale aj o vraždách bez emócií, hoci pri niektorých bol. Nazýval ich zásadne robota, prípadne špinavá robota.
„Kýblovi som bol sluha, poskok aj ochranka,“ hovoril o svojej pozícii pri bossovi Lališovi a neskôr pokračoval.
„Sľúbil nám, že ak prehovoríme najprv zlikviduje deti, ženy, a potom nás,“ rozprával sudcom.
Čapatý bol aj pri vražde Černákovca Miloša Piliara prezývaného Morák. Tvrdí, že si ju objednal Miloš Kaštan, lebo sa bál, že prehovorí.
„Oslavovali sme moje meniny na chate. Všetci boli oblečení poriadne, len ja a Vinco sme mali tepláky. Vedeli sme, že pôjdeme kopať... Vykopali sme jamu. Niekoľkokrát som si do nej ľahol, či je dosť hlboká... Potom sme ho vybrali z kufra a zahrabali,“ rozprával Bilík, ktorý nevedel s istotou povedať, či Morák bol v tom čase mŕtvy.
Pri likvidácii Róberta Diniča Čapatý hliadkoval so psom, kým Lališ s Roháčom ukladali výbušninu na tenisových kurtoch.
„Lališ chcel zlikvidovať celú Diničovu skupinu... Trvalo im asi hodinu, kým položili výbušninu... Na druhý deň nič, prišiel až na tretí. Potom to Roháč odpálil,“ vypovedal.
Zo siedmych obžalovaných sedia v súdnej sieni len štyria muži. Ivan Cupper alias Vinco, Alojz Kromka Čistič, Martin Kováč a Marek Trajter. Lališ a Bihari sú na úteku a Jozef Roháč, prezývaný Potkan požiadal o pojednávanie v neprítomnosti. Obžalovaní sú v prípadoch šiestich vrážd, ku ktorým došlo vo vojne podsvetia v 90. rokoch.
Pojednávanie bude pokračovať v stredu.

Beata
Balogová
