BRATISLAVA - Slovné spory medzi stranami vládnej koalície sa cez víkend ešte prehĺbili. Politici Aliancie nového občana aj Kresťanskodemokratického hnutia, ktoré sa dostali do konfliktu, už argumentujú aj rozhovormi medzi štyrmi či šiestimi očami. A vyzerá to, akoby problémom bola okrem privatizácie elektrární a hlasovania o novele zákona o verejnej službe aj televízia Markíza.
Podpredseda ANO Ľubomír Lintner včera napríklad vytiahol vyhlásenie ministra vnútra Vladimíra Palka. Ten údajne v koaličnej rade povedal, že problémom nie je reforma zdravotníctva či privatizácia elektrární, ale konanie podpredsedu parlamentu Ruska, ktoré je v rozpore s ústavou a demokratickými princípmi. Keď od Palka chceli, aby to vysvetlil, tak podľa Lintnera odpovedal, že redaktorky Markízy chceli odpočúvať ministrov. Lintnerovi sa zdá, akoby minister vnútra zbieral na predsedu ANO nejaké materiály.
Mikloško aj Palko naznačovali, že problém nie je ani tak zdravotníctvo, alebo diera v rozpočte, ktorú urobili neprijatím zákona o verejnej službe, ale osoba Pavla Ruska.
Ani jedna strana v tomto spore nechce ustúpiť. Minister vnútra Palko sa podľa svojho hovorcu Borisa Ažaltoviča nebude vyjadrovať k Lintnerovým slovám. Podpredseda KDH Pavol Minárik: „Problém redaktoriek Markízy sme neotvorili my, ale Úrad na ochranu ústavných činiteľov.“ Na otázku, či to Palko naozaj povedal, Minárik odvetil: „Pán Lintner, zdá sa, nechce rešpektovať, že som povedal, že nebudem problém zbytočne rozširovať na ďalšie a a ďalšie kauzy, pretože potom sa nikdy nezastavíme.“
Ľubomír Lintner nevidí problém v tom, že vytiahol veci, ktoré boli pred verejnosťou ukryté a patrili len na rokovanie koaličnej rady: „Nepovažujem niečo, čo odznie na koaličnej rade, za súkromné. Išiel som do politiky zmeniť štýl a nezdá sa mi adekvátne, keď politik v pozícii ministra vnútra konštatuje niečo takéto. To nebolo pri pive v záhrade, ani medzi štyrmi očami. Niekto nezahlasuje za zákon, poruší všetko, čo je dohodnuté a naraz je najväčší problém úplne niečo iné.“
(rf)
Konflikty boli od začiatku aj za minulej vlády
* Aj minulá vládna koalícia - zložená z SDK (neskôr aj KDH), SDĽ, SOP a SMK - sa medzi sebou hádala už od začiatku.
* Prvý konflikt nastal ešte počas rokovania o zostavení koalície. Začiatkom novembra 1998 po dohode predsedov koaličných strán, že prezident bude volený priamo občanmi a spoločným kandidátom je Schuster, reagoval poslanec SDK František Mikloško: „Neviem si predstaviť, že by som mal odporúčať voličom, aby volili ako symbol a hlavu štátu človeka, ktorý bol do roku 1989 nomenklatúrnym kádrom a členom ústredného výboru.“
* Niektorí politici začali prichádzať s informáciami, že Schuster ostatné strany vydieral. Len štyri dni po tejto informácii sa začali spory aj v SDK, ktorá bola zložená z piatich strán. Poškodenou sa cítila Strana zelených na Slovensku a jej predstavitelia tvrdili, že boli porušené aj stanovy SDK pri schvaľovaní personálnych návrhov na ústavných činiteľov.
* Koncom novembra sa rozpútal prvý veľký konflikt - predseda KDH a minister spravodlivosti Ján Čarnogurský vo vláde hlasoval proti jej programovému vyhláseniu. Program nepodporil, lebo nebol prijatý jeho návrh, aby bolo cieľom vlády aj rovnocenné financovanie cirkevných, súkromných a štátnych škôl, zriadenie katolíckej univerzity a uzatvorenie zmluvy s Vatikánom. Politici SDĽ chceli, aby Čarnogurský opustil vládne kreslo.
* Medzitým celé tri týždne trvali rozpory pre nespokojnosť SMK a SOP s politikou silnejších partnerov, ktorí nerešpektovali politické dohody v personálnych otázkach. Podarilo sa to vyriešiť koncom decembra, no vzápätí SOP na koaličných rokovaniach vyjadrila nespokojnosť s výmenou vedenia VÚB, v ktorom nemala svojho zástupcu.
* O týždeň neskôr predseda SMK Bugár vyhlásil, že SDĽ rokuje s opozičným HZDS a SNS. Rokovania medzi HZDS a SDĽ potvrdil aj podpredseda hnutia Sergej Kozlík. Líder SDĽ Jozef Migaš tvrdil: „Je to nepravda, nič také sa nedeje.“ Podobné spory najmä medzi SDĽ a ostatnými stranami trvali až do konca vládnutia. (r)