Tkáč a Keltošová ako jedni z mála dokázali v minulosti kritizovať HZDS zvnútra. Po svojom zvolení za podpredsedu HZDS a najmä po zaradení na kandidátku hnutia do posledných parlamentných volieb sa však Tkáč navonok k mečiarovskému vedeniu správal úplne lojálne. Mlčal, aj keď z hnutia odchádzal Ivan Gašparovič, ktorý sa na kandidátku nedostal a zakladal svoje HZD. Po neúspešných voľbách zaskakoval za Vladimíra Mečiara v televíznych debatách šéfov parlamentných strán.
Dnes Tkáč tvrdí, že hnutie treba demokratizovať, že rozhodnutia majú prichádzať odspodu. To isté tvrdil aj odchádzajúci Gašparovič. Aj mnohí poslanci HZDS s Tkáčom tentoraz súhlasia, že smerovanie hnutia nie je v poriadku a hovoria o kríze. Podpredseda Rudolf Žiak sa s výčitkami na adresu vedenia úplne nestotožňuje. O zrušení republikového predstavenstva, ktoré Tkáča pobúrilo, podľa neho rozhodlo grémium a nie Mečiar.
Úvahy o založení novej strany Žiak pokladá za predčasné. „Je tu priestor na rokovania a bolo by lepšie, keby strana ostala pokope,“ hovorí. Ak by však k rozdeleniu došlo, neočakáva „úplný odklon od tých hodnôt, ktoré vyznáva HZDS“.
Keltošová, ktorá stojí jednoznačne za Tkáčom, stav v HZDS po parlamentných voľbách vníma ako „kolaps dovnútra“, v komunálnych voľbách hnutie podľa nej prepadlo na celej čiare. „Tam, kde HZDS išlo samotné, stratilo takmer polovicu starostov, primátorov a poslancov.“
Sklamal ju aj postoj predsedu HZDS Vladimíra Mečiara, ktorý ani do komunálnych volieb neodovzdal svoje majetkové priznanie. „Ja to beriem ako aroganciu z jeho strany.“
Mečiar silou svojho vplyvu dokázal tesne po parlamentných voľbách odvrátiť hrozbu mimoriadneho snemu, na ktorom by sa mohlo hlasovať aj o jeho kresle predsedu. Možností, ako ho ohroziť, nie je veľa. Ak však Tkáč odíde, hrozí HZDS aj výrazný odlev voličov. Podľa preferenčných hlasov býva totiž striedavo na druhom a treťom mieste popularity u priaznivcov hnutia.
„Je to o smerovaní HZDS, je to istý boj stredu s pravicou,“ myslí si poslanec HZDS Dušan Jarjabek. S Tkáčovými vyjadreniami prirovnávajúcimi hnutie k sekte nesúhlasí. „HZDS je neriadené. Ako keby predseda Mečiar neriadil, nechcel riadiť, alebo rezignoval na riadenie.“ Podobne sa však podľa neho správali i podpredsedovia.
(joč, wm)
Jasovský verí, že hnutie sa zmení
BANSKÁ BYSTRICA - Poslanec HZDS a exminister dopravy Ján Jasovský hovorí, že hnutie sa dá transformovať. Na otázku SME, či si skutočne myslí, že je to možné na čele s Vladimírom Mečiarom, odpovedal: „To som nikdy netvrdil.“
Jasovský hovorí, že treba riešiť programové otázky, s čím súvisia aj personálne zmeny. „Povedal som aj to, že v HZDS nie je veľa ľudí schopných postaviť sa na čelo strany. Je to tvrdá robota. Je to aj o tom, aby strana mala peniaze, ktoré teraz nemá.“
Situáciu v HZDS považuje Jasovský za veľmi zlú. Po odchode Ivana Gašparoviča hnutie prežíva druhú vážnu krízu v krátkom čase. „Ak sa odčleňuje druhá skupina z HZDS, je to signál, že strana musí niečo so sebou robiť. Ak nie, budú sa odčleňovať ďalší a dôjde k zániku HZDS.“
Jasovský sa domnieva, že ak Tkáč založí novú stranu, pôjde o tvrdo pravicový subjekt. Jej osud si nedovolil odhadnúť, upozornil, že veľmi bude závisieť od ľudí, ktorými sa Tkáč obklopí. „Či bude vodcom, alebo ho budú niekde tlačiť,“ spresnil.
Silu Tkáčovej skupiny Jasovský nevie odhadnúť. Skôr si myslí, že Tkáč ešte nemá jasno. „Ak niečo v klube vzniklo, tak je to len nejaká jednodňová skupina,“ dodal Jasovský.
DANIEL VRAŽDA