Mená účinkujúcich, či názvy kapiel, ani mená očakávaných hostí, ktorí prijali pozvanie, však zatiaľ HZDS nechce zverejňovať, pretože "už má svoje skúsenosti". Jediným známym účinkujúcim umelcom je spevák Jožo Ráž, ktorý vystúpi prostredníctvom videozáznamu. Kultúrny program bude pestrý a mali by v ňom byť "zastúpené všetky žánre," uviedla pre TASR riaditeľka Odboru verejnej mienky HZDS Žaneta Pittnerová. "Mená účinkujúcich by som však zatiaľ nerada konkretizovala," dodala.
Na oslavy 10. výročia založenia najsilnejšieho politického subjektu pozvalo HZDS lídrov všetkých slovenských politických strán. "Čo sa týka odoziev na pozvánky, to ešte nie je uzavreté," povedala Pittnerová. Premiér Mikuláš Dzurinda zatiaľ podľa jej slov svoju účasť nepotvrdil. Ako pre TASR potvrdil hovorca Smeru Marek Maďarič, predseda Smeru Robert Fico sa na slávnosti zúčastní a ak bude mať možnosť, prednesie aj príhovor. HZDS očakáva, že prítomných elektronickou alebo inou formou pozdraví prezident SR Rudolf Schuster, ktorý je tiež na zozname pozvaných hostí, ale momentálne je na oficiálnej štátnej návšteve v Latinskej Amerike. "Predpokladáme, že to zariadi prezidentská kancelária, pokiaľ nie je prezident prítomný," dodala Pittnerová. Členov diplomatického zboru HZDS na svoje oslavy nepozývalo, nepočíta ani s účasťou bývalých členov hnutia.
Po skončení oficiálnej časti s kultúrnym programom, ktorá sa začne o 14. hodine, by mala nasledovať recepcia. Pôvodne sa mali oslavy výročia založenia HZDS konať v Štátnej opere v Banskej Bystrici. Minister kultúry Milan Kňažko však nedal súhlas na to, aby banskobystrické divadlo poskytlo svoje priestory na tento účel. Líder HZDS Vladimír Mečiar v tejto súvislosti uviedol, že Kňažko, ktorý bol pred desiatimi rokmi pri vzniku HZDS, prešiel "v dôsledku svojho nadmerne rozvinutého ega postupne, podobne ako ďalší zakladajúci člen a exprezident Michal Kováč, do iných ideových pozícií". Kňažko sa podľa jeho vyjadrenia urazil, keď mu v roku 1992 povedali, že nebude predsedom parlamentu.
HZDS-ĽS vznikla z platformy Za demokratické Slovensko, ktorá začala pôsobiť v roku 1991 v ponovembrovej Verejnosti proti násiliu. Nový politický subjekt bol na Ministerstve vnútra SR zaregistrovaný v máji 1991 ako Hnutie za demokratické Slovensko. Jeho predsedom sa stal Vladimír Mečiar, ktorý stojí na čele strany dodnes. Na transformačnom sneme v Trnave v marci 2000 sa hnutie pretransformovalo na politickú stranu ľudového typu.