V poradí piate - o vstupe SR do Európskej únie, by malo byť podľa výsledkov prieskumov verejnej mienky úspešné. Jeho termín ešte nie je známy, ale do úvahy pripadá koniec mája, alebo začiatok júna 2003.
Prvé referendom v SR po rozdelení spoločného štátu sa uskutočnilo 22. októbra 1994, v ktorom sa občania vyjadrovali o kontrole finančných prostriedkov použitých v privatizácii. Jeho iniciátorom bol predseda Združenia robotníkov Slovenska (ZRS) Ján Ľupták.
O tri roky neskôr, 23. a 24. mája 1997, sa konalo referendum, v ktorom prezident Michal Kováč vyhlásil štyri otázky - o vstupe SR do NATO, rozmiestnení jadrových zbraní a vojenských základní na území SR a o priamej voľbe prezidenta. Vzhľadom na skutočnosť, že minister vnútra Gustáv Krajči dal vytlačiť hlasovacie lístky iba s prvými tromi otázkami, vyhlásila Ústredná volebná komisia hlasovanie za zmarené.
V poradí tretím plebiscitom, v ktorom mohli slovenskí občania vyjadriť svoj názor, bolo všeľudové hlasovanie o zákaze privatizácie strategických podnikov, iniciované HZDS. Uskutočnilo sa súčasne s parlamentnými voľbami v septembri 1998.
Zatiaľ posledné všeľudové hlasovanie bolo 11. novembra 2000, ktoré iniciovali HZDS a SNS. Občania mali v ňom rozhodnúť, či chcú predčasné parlamentné voľby.
Plebiscit vyhlási prezident republiky na základe návrhu parlamentu, ktorý musí podporiť minimálne 36 poslancov. O vyhlásenie všeľudového hlasovania môžu požiadať aj občania v petícii s minimálne 350 tisíc podpismi.
Na referende sa môžu zúčastniť tí občania SR, ktorí v deň jeho konania dovŕšili vek 18 rokov. Hlasovanie bude platné, ak sa na ňom zúčastní nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a rozhodnutie bude prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda.
V budúcoročnom referende o vstupe do únie budú občania odpovedať, či súhlasia, alebo nesúhlasia so vstupom SR do únie. Kampaň pred referendom sa podľa zákona začína 12 dní a končí 48 hodín pred jeho uskutočnením.
Výsledok referenda môže Národná rada SR zmeniť alebo zrušiť svojím ústavným zákonom po uplynutí troch rokov od jeho účinnosti. Referendum v tej istej veci možno opakovať najskôr po uplynutí troch rokov od jeho vykonania.