Banská Bystrica 16. decembra (TASR) - Štátny rozpočet (ŠR) na rok 2003 vo vzťahu k mestám a obciam nemá žiadnu logiku. Zo štátu na ne síce prejdú niektoré kompetencie, ale o financiách to neplatí. Na dnešnej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici, na ktorej boli prítomní niektorí primátori zvolení za Stranu demokratickej ľavice (SDĽ), to uviedol podpredseda tohto politického subjektu poverený jeho vedením Ľubomír Petrák.
Špecifickou oblasťou, v ktorej obciam budú chýbať peniaze, zdôraznil Ľ. Petrák, ktorý je aj starostom obce Hurbanova Ves, je školstvo. V uplynulom roku sa podľa neho zvýšili dlhy škôl asi o 720 miliónov korún. O túto sumu sa však tohtoročný rozpočet obcí určený pre potreby školstva nezvýšil.
Vláda i parlament čiastku vyčlenenú z tohtoročného ŠR pre obce podcenili. Nezohľadnili, konštatoval primátor Banskej Bystrice Ján Králik, navŕšenie vstupov v energetike, čo sa prejaví zvýšením cien tovarov, služieb i v obchodných vzťahoch.
V meste pod Urpínom napríklad na kapitálové výdavky pre Mestskú hromadnú dopravu (MHD) vláda prispeje rovnakou sumou ako v tomto roku a na bežné o 2,5 percenta viac. Znamená to, že mesto na prvé z nich dostane opäť približne 29,1 milióna korún a na bežné výdavky z terajších 50,8 milióna korún o viac ako milión korún. Ak sa situácia nezmení, rozsah poskytovaných služieb MHD vzhľadom na vyššie vstupy sa v tomto meste zachová iba zvýšením cestovného, alebo zrušením niektorých liniek.
Podobná situácia, zdôraznil primátor Prešova Milan Benč, je aj v centre Šariša. Nevylúčil, že v tomto meste kvôli nedostatku financií budú musieť rozmýšľať nielen nad prehodnotením jednotlivých liniek a spojov MHD, ale aj nad obmedzením verejného osvetlenia. Budúcoročný ŠR označil M. Benč za zastavenie rozvoja miest a obcí a jeho návrat do predchádzajúcich rokov, keď bol pomalší ako v tomto roku.
V štátoch Európskej únie (EÚ), povedal J. Králik, žiadna vláda nerieši ekonomické problémy na úkor obcí a miest, ako to robí slovenská. Očakáva, že po podpísaní asociačných dohôd s EÚ európske spoločenstvo prinúti vládu SR, aby sa k mestám a k obciam správala racionálne, podľa pravidiel platných v únii. Tie dokážu racionálnejšie zhodnotiť financie ako štát a zabezpečiť nielen svoj, ale i rozvoj regiónov. Aj preto, lebo kým z podielových daní právnických osôb odvedených štátom v EÚ pripadne obciam 30 až 40 percent a tie sa zvyšujú, na Slovensku im v budúcom roku pripadne len necelých 5,2 percenta. To je oproti tomuto a predchádzajúcim rokom ešte menej.
*mb rč