Bratislava 16. decembra (TASR) - Chovatelia ohrozených druhov (CHOD) žiadajú novelizáciu zákona o obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES), ktorý vstúpil do platnosti v júli tohto roku. V minulých týždňoch sa obrátili na poslancov Výboru NR SR pre životné prostredie a ochranu prírody, aby si osvojili ich návrhy na zmenu tejto legislatívy. Podľa koordinátora CHOD Viliama Kunza zákon likviduje odchovy slovenských chovateľov ohrozených druhov.
V stanovisku, ktoré dnes poskytol TASR upozorňuje, že podľa vyhlášky Ministerstva životného prostredia SR (MŽP) bude od 1. januára 2003 povinné nezameniteľne označovať exempláre korytnačky písmenkovej vo veľkosti nad 10 centimetrov a leguána nad 15 centimetrov. Avšak takéto čipovanie stavovcov skupiny B, okrem vtáctva, nie je povinné v štátoch Európskej únie. CHOD sa domnieva, že SR stanovila neprimerané administratívne prekážky a zvýšila chovateľom náklady v rámci legálneho obchodu.
Chovatelia sa cítia diskriminovaní, pretože exempláre by z uvedených dôvodov museli byť drahšie o minimálne 500 Sk, čím by sa stali nepredajnými. Takéto znenie zákona považujú dokonca za rozporné s ústavou. Obrátili sa aj na Najvyšší súd SR, kde však nepochodili. V súčasnosti hľadajú možnosti, ako podať podnet na Ústavný súd SR.
CHOD kritizuje danú legislatívu aj za to, že stanovila povinnosť označiť exempláre s váhou pod 200 gramov a u korytnačky suchozemskej pod 500 gramov. Chovatelia zdôrazňujú, že tak bude dochádzať k fyzickému a psychickému týraniu týchto živočíchov, čo je trestným činom.
*ad rč
NNNN