Bratislava 16. decembra (TASR) - Poslanec z Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) Ján Mikolaj súhlasí s istými výhradami, ktoré v sobotu prezentoval podpredseda HZDS Vojtech Tkáč. Ten ostro kritizoval vedenie strany a porušovanie demokratických princípov v HZDS. Vyhodnotiť podľa Mikolaja treba výsledky parlamentných aj komunálnych volieb, zároveň vyriešiť domácu a medzinárodnú izoláciu HZDS. Na januárovom republikovom predstavenstve preto očakáva otvorenú diskusiu, po ktorej by sa mali veci vykryštalizovať.
Podpredseda HZDS Sergej Kozlík je z Tkáčových vyjadrení na adresu HZDS v rozpakoch. Má pocit, že rozbuškou bolo preloženie rokovania republikového predstavenstva z decembra na január. Tkáč, ktorý bol dva týždne v zahraničí, podľa neho nezachytil dôvod preloženia. Ten bol prozaický, nedostatočne vypracované podklady vyhodnotenia komunálnych volieb, ktoré majú byť hlavným bodom rokovania, konštatoval Kozlík. Aj preto považuje Tkáčove vyhlásenia za horúce.
Platformou na akékoľvek riešenie vnútorných problémov sú podľa Kozlíka obecné, mestské, okresné a krajské snemy, ktoré sa začnú v januári a v júni vyvrcholia republikovým snemom. Na nich možno "absolútne slobodne prezentovať akékoľvek názory", myslí si Kozlík "a sú pôdou aj na riešenie personálnych otázok". Podľa neho demokracia v HZDS je úplne normálna. "Každý si povie to, čo chce, čo mu slina prinesie na jazyk," spomenul v tejto súvislosti. Aj Tkáč ako člen vedenia má možnosť bez problémov prezentovať akýkoľvek názor, dodal.
Kozlík naznačil, že "možno je niekomu ľúto, ak nepresadí svoju víziu nejakých personálnych riešení, na to sú však snemy, nie grémiá."
Programovo je strana podľa Kozlíka vyvážená, v tomto zmysle nevidí nejaké trieštenie. Vzhľadom na veľkosť HZDS a množstvo osobností, ktoré majú svoj pohľad na vec, "nemusia sa vždy ich názory v detailoch schádzať, niekedy ani v podstatnejších veciach". To už je osud veľkých strán, konštatoval. O zostave vedenia však rozhodujú hlasy, nie individuálne názory.
Kozlík predpokladá, že veci s Tkáčom preberú pokojne po sviatkoch, keď si so záujmom vypočuje jeho názory, keďže "nevie, kam to chce Tkáč dosmerovať".
Svoj odchod z HZDS Kozlík nepredpokladá. "Nemením strany ako kabáty," povedal. Výhrady a predstavy niečo meniť by sa mali realizovať v rámci strany. Podľa Kozlíka "je škoda rozbíjať značku, ktorá má tradíciu a niečo za sebou".
S Tkáčovými výhradami súhlasí poslanec za HZDS Ivan Kiňo. Problémy, ktoré Tkáč naznačil, sú dlhodobo neriešené. "Nepochybne má pravdu," uviedol Kiňo. Riešenie závisí od politickej vôle funkcionárskych štruktúr strany. "Veci, ktoré sa dali do pohybu, sú otvorené," myslí si Kiňo.
Tkáč má jeho jednoznačnú podporu a ak založí nový politický subjekt alebo poslanecký klub, pridá sa k nemu.
Podľa Jána Gabriela v HZDS sú výhrady k politike hnutia, ktoré boli nastolené po parlamentných voľbách. Vnútorné problémy by sa mali riešiť na straníckej pôde, konštatoval. Ďalší postup bude vychádzať z diskusií okresných a mestských organizácií. "Samozrejme, je aj alternatíva založenia novej strany," dodal.
Ťažiskom riešenia súčasnej situácie hnutia by malo byť stanovenie jednotnej línie tak, aby strana bola pre voliča jasná a čitateľná. To je podľa Gabriela aj Tkáčov zámer. "Strana nemôže byť zapozeraná sama do seba, do svojich vlastných problémov, musí hájiť záujmy voličov, inak ich nezíska," konštatoval. On sám je za čo najrýchlejšie riešenie tohto problému. Treba si to jasne vydiskutovať a stanoviť postup. Ak nebudú riešenia, alebo sa nebudú chcieť akceptovať žiadne riešenia a pôjde sa starou cestou, Gabriel zváži zotrvanie v strane a politike. "Ak sa strana nebude jasne profilovať a zastávať stanoviská, ktoré sú prijateľné pre voliča, potom končím v politike. Čo potom politika vlastne je?"
Výsledky, ktoré HZDS dosiahlo v parlamentných aj komunálnych voľbách, naznačujú, akým smerom sa strana musí uberať. "Ak hľadáme cesty riešenia akceptácie, teda dohovor s viacerými politickými stranami, cesta riešenia tu je, voliči ju akceptujú. Ak ju hľadáme sami, už je problém," čo podľa neho potvrdili komunálne voľby. V nich kandidáti HZDS boli výrazne úspešnejší v koalíciách ako pri samostatnom postupe.