Bratislava 16. decembra (TASR) - Po úspešnom zavŕšení rokovaní SR o vstupe do Európskej únie (EÚ) ostávajú na Slovensku najväčším problémom prieťahy v súdnom konaní a vymožiteľnosť práva. Prezidentovi Rudolfovi Schusterovi to dnes tlmočil veľvyslanec Európskej komisie v SR Eric van der Linden, ktorý zároveň hlave štátu zablahoželal k ďalšiemu úspechu, ktorý pri napĺňaní integračných ambícií Slovensko dosiahlo na kodanskom summite.
Podľa informácií od prezidentovho hovorcu Jána Füleho problém korupcie, ktorej mieru Slovensku opakovane vytýka EÚ aj NATO, nebol predmetom dnešného rozhovoru. Obaja predstavitelia vyzdvihli ako výhodné finančné podmienky, ktoré sa Slovensku podarilo vyrokovať. Česi síce získajú viac peňazí, ale do štátneho rozpočtu, zatiaľ čo Slovensko do štrukturálnych fondov, čo je výhodnejšie, pretože budú viazané na konkrétne projekty, takže štát na ne nebude môcť siahnuť, vysvetlil Füle.
V záujme transparentného využívania týchto zdrojov by podľa Lindena mala na Slovensku vzniknúť nezávislá skupina odborníkov bez väzieb na politické strany, ktorá bude dohliadať nad prerozdeľovaním peňazí.
Aj veľvyslanec EK má podobne ako prezident Schuster obavy z dostatočnej účasti voličov v nadchádzajúcom referende o vstupe SR do EÚ. Riziká vidia obaja v tom, že práve v prvej polovici budúceho roka, teda v čase, keď by sa malo referendum uskutočniť, budú občania najviac pociťovať dopady reforiem ohlásených novou vládou. Riešenie vidia v transparentnej mediálnej kampani, ktorá bude vysvetľovať pozitíva členstva SR v únii. Prezident je pripravený túto kampaň podporiť a bude o to žiadať aj politické špičky, ale bez toho, aby došlo k politizácii tejto témy, uzavrel Füle.
*ds br pa