Košice 16. decembra (TASR) - Poslanci Košického samosprávneho kraja (KSK) na svojom tohtoročnom poslednom zasadnutí zastupiteľstva si schválili okrem rozpočtu aj mimoriadne odmeny.
Pretože pôvodné zásady odmeňovania poslancov KSK a členov komisií - neposlancov neumožňovali priznať odmeny, najskôr si museli schváliť dodatok k zásadám. Podľa schváleného uznesenia každý poslanec, ktorý celý rok vykonával funkciu, dostane mimoriadnu odmenu 5 tisíc korún. Poslanci - predsedovia komisií 6 tisíc a každý neposlanec, člen komisie zastupiteľstva, dve tisíc korún. Podpredsedovi KSK poslanci priznali, oproti navrhovanej 50 tisícovej odmene, 70 tisíc Sk. Bez odmien ostal predseda KSK, pretože jeho plat je stanovený zákonom a zákonodarcovia s odmenami nepočítali. Poslanci si ale súčasne schválili aj odporúčanie, aby z priznaných mimoriadnych odmien prispeli na detskú onkológiu tisíc korunami.
V súvislosti s návrhom na odvolanie riaditeľky Domova sociálnych služieb v Jasove a Kráľovciach, ktoré bolo predložené na 8. zasadnutí zastupiteľstva, zastupiteľstvo KSK vzalo na vedomie správu z vykonaného poslaneckého prieskumu. Zo záverov navrhnutých hlavným kontrolórom a schválených poslancami vyplýva, že riaditeľka má pol roka na odstránenie zistených nedostatkov, Úrad KSK má za úlohu zvýšiť kontrolu a metodické riadenie domova a do 30. septembra 2003 predložiť zastupiteľstvu objektívnu správu o vývoji situácie.
Zastupiteľstvo KSK si dnes vyjasnilo aj problém vyhodnocovania hlasovania a definovania účasti poslancov na zastupiteľstve. V rámci programu poslanci vzali na vedomie správu o výsledkoch kontrolnej činnosti hlavného kontrolóra a schválili plán a zásady kontrolnej činnosti na budúci rok. Na vedomie vzali aj komplexnú analýzu úrovne sociálnych služieb, poskytovaných zariadeniami KSK.
Z rokovania zastupiteľstva bol stiahnutý návrh vstupu KSK do Riečnej koalície, ktorá predstavuje integrované združenie subjektov, zameraných na riešenie problémov povodia Hornádu. Podľa Bauera to neznamená nezáujem o spoluprácu s environmentálnymi mimovládnymi organizáciami a obecnou samosprávou v povodí. "Skôr ide o zmenu formy spolupráce," dodal s poukázaním na fakt, že jedným z globálnych cieľov KSK je zlepšovanie životného prostredia.