SME

Krajania budú mať svoje centrum priamo na ministerstve kultúry

BRATISLAVA – Ministerstvo kultúry tento týždeň zverejnilo svoju predstavu udržiavania vzťahov Slovenska s krajanmi v zahraničí. Nasleduje po tom, ako sa ministerstvo kultúry rozhodlo zrušiť Dom zahraničných Slovákov.

BRATISLAVA – Ministerstvo kultúry tento týždeň zverejnilo svoju predstavu udržiavania vzťahov Slovenska s krajanmi v zahraničí. Nasleduje po tom, ako sa ministerstvo kultúry rozhodlo zrušiť Dom zahraničných Slovákov.

Minister kultúry predloží vláde návrh na vytvorenie Centra pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Bude to samostatný organizačný útvar na ministerstve kultúry.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Centrum bude zodpovedné za plánovanie a financovanie jednotlivých kultúrnych, umeleckých a mediálnych aktivít, zároveň bude slúžiť aj ako informačná centrála pri pobyte krajanov na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Ostatné úlohy v súvislosti so slovenskými krajanmi budú vykonávať ostatné ministerstvá. „Gestorom koordinácie problematiky krajanov bude ministerstvo zahraničných vecí,“ povedal Andrej Zmeček, generálny riaditeľ sekcie medzinárodnej spolupráce na ministerstve kultúry.

Ministerstvo zároveň navrhuje zrušenie funkcie splnomocnenca vlády pre zahraničných Slovákov, ktorú vykonával Claude Baláž, ako aj príslušného sekretariátu tohto úradu. Claude Baláž bol zároveň aj generálnym riaditeľom Domu zahraničných Slovákov, ktorého Kňažko v apríli tohto roku „pre neefektívne využívanie financií“ z funkcie odvolal.

„V súvislosti s transformáciou bude relevantná časť kapacít zo zrušeného sekretariátu splnomocnenca vlády presunutá do štruktúr ministerstva zahraničných vecí,“ povedal Zmeček. Podľa jeho slov by sa tak podarilo financie, ktoré šli na „budovanie a udržiavanie nových administratívnych štruktúr a ich personálneho obsadenia“, efektívnejšie využiť na priamu podporu krajanských komunít v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

Minulý rok dostal Dom zahraničných Slovákov zo štátneho rozpočtu 18 miliónov korún, z toho viac ako polovica šla len na chod tejto inštitúcie, ktorá zamestnávala 30 zamestnancov. V roku 1999, keď nastúpil Baláž, to bolo až 73 percent. Na podporu konkrétnych projektov pre krajanov ostala len štvrtina. (hr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 960
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 492
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 339
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 576
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 864
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 296
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 003
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 759
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Dávid Hancko (vľavo), Giorgos Vagiannidis a brankár Christos Mandas počas prípravného zápasu Grécko - Slovensko.

Druhý polčas sa mi nepáčil, musíme na tom popracovať, zhodnotil tréner Slovenska.


a 1 ďalší
Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá
Harry Kane (vpravo) strieľa gól v zápase Andorra - Anglicko v kvalifikácii MS vo futbale 2026.

Bod za remízu si pripísala Malta.


TASR
Christian Eriksen (vpravo) a Ethan Galbraith v prípravnom zápase Dánsko - Severné Írsko.

Rozhodujúci gól strelil Eriksen.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu