
Na transformačnom sneme HZDS v marci 2000 v Trnave tvorili predseda HZDS Vladimír Mečiar a Vojtech Tkáč ešte zdanlivo pevný tandem. FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA – Mlčaním zatiaľ rieši napätú situáciu v HZDS jeho líder Vladimír Mečiar. Oficiálne nereagoval na víkendové vystúpenie Vojtecha Tkáča, ktorý hovorí o možnom odchode z poslaneckého klubu HZDS a založení novej strany, ak sa nepodarí HZDS demokratizovať.
„Na základe nejakých medializovaných vyjadrení, o ktorých nikdy nemôžeme vedieť, či sú skutočne kompletné, nevidíme žiadny dôvod reagovať,“ povedal včera Igor Žvach z tlačového odboru HZDS. Tkáč je pritom jeden z podpredsedov, ktorí majú spolu s Mečiarom šéfovať HZDS.
Tkáč tvrdí, že v hnutí sa nerešpektujú stanovy. Naposledy sa republikové predstavenstvo HZDS zišlo v polovici októbra a podľa stanov by sa malo ďalšie predstavenstvo uskutočniť do dvoch mesiacov, ale nestalo sa tak.
S Tkáčom sympatizujú viacerí poslanci HZDS. O založení nového klubu a prípadne aj novej politickej strany sa však vyjadrujú veľmi opatrne. Opakujú, že netreba predbiehať.
V parlamente má HZDS 36 poslancov a minimálne osem je pripravených pridať sa k Tkáčovi. Vladimír Mečiar sa štiepenia poslaneckého klubu HZDS obával už pred parlamentnými voľbami. Z volebnej kandidátky preto odstavil viacerých dlhoročných členov hnutia vrátane jedného z najpopulárnejších mužov Ivana Gašparoviča.
Sociologička Ľudmila Benkovičová si netrúfa odhadnúť Tkáčove šance pri zakladaní strany. Jej tvorcovia podľa Benkovičovej musia počítať s tým, že veľká skupina sympatizantov HZDS je fixovaná na Mečiara. „Ak to bude strana vzdoru voči Mečiarovi, neviem, či má šancu,“ povedala Benkovičová. Politológ Grigorij Mesežnikov vidí ako reálnejší odchod tkáčovcov z HZDS. Ich šancu uspieť vníma optimistickejšie, pretože na rozdiel od Gašparovičovho HZD by nová strana mala aj zastúpenie v parlamente.

Beata
Balogová
