[content type="longread-pos" pos="full"]
[/content]
Z oslovených ľudí by až 70 percent ateistov a 72 percent tých, čo nie sú nábožensky založení, nesúhlasilo s adopciami detí homosexuálmi. O čom to svedčí?
„Treba to vnímať v kontexte celej populácie. Vidíme, že 78 percent ľudí odpovedá „áno“ na otázku: Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie detí a ich následná výchova? Ak 78 percent ľudí odpovedalo áno, je to výrazne väčšinový názor v celej populácii. Ani v realite nenájdeme ideálne typy ľudí, to je skôr naša predstava, do ktorej chceme údaje vtesnať. To, že som ateista, neznamená automaticky, že budem mať pozitívny názor na adopciu detí pármi rovnakého pohlavia. Ale z dát jednoznačne vidno istú tendenciu, že zatiaľ čo medzi hlboko veriacimi odmieta adopcie homosexuálmi až 88 percent, tak predsa len tolerancia mierne rastie smerom k ateistom, kde adopcie odmieta len 70 percent ľudí. Ale stále je to relatívne väčšinový názor. Rovnako v prípade voličov SaS má možno niekto predstavu, že všetci automaticky budú na jednotlivé otázky referenda odpovedať nie. Vôbec to tak nie je.“
Napríklad až 59 percent voličov SaS by odmietlo adopcie homosexuálmi.
„Presne tak. Voličov SaS nemusí oslovovať práve tá časť ich volebného programu, ktorá rieši kultúrno-etické otázky. Motiváciou voliť SaS môže byť jej ekonomický program.“
Z prieskumu vyplýva, že konzervatívni sú skôr starší ľudia. Môžeme teda očakávať, že naša populácia bude časom k homosexuálom tolerantnejšia, keďže staršia generácia bude vymierať?
„Samozrejme, konzervatívnejší sú skôr starší ľudia. Ale nemôžeme povedať, že mladí ľudia majú k adopciám homosexuálov jednoznačne tolerantnejší postoj, lebo medzi mladými vo veku 18 - 24 rokov má k nim odmietavý postoj 66 percent ľudí. Je to relatívne menej ako u starších ľudí, kde adopcie odmieta až 88 percent ľudí vo veku 65 a viac rokov. Ale ani medzi mladými tolerantný názor neprevláda a ťažko povedať, či sa to zmení. Zaujímavé bude, ako sa bude meniť nazeranie celej spoločnosti, ako sa o tom bude hovoriť a ako sa bude tento problém prezentovať. Či prevládne ideovo vyhrotený spor, ako je to dnes, alebo sa budú hrany obrusovať. Dnes proti sebe stoja dva tábory, ktoré zatiaľ nie sú schopné nájsť spoločnú reč alebo hľadať východisko.“
Súhlasíte, že spoločnosť je dnes k homosexuálom tolerantnejšia ako v minulosti, ale nie je dosť tolerantná, ak sa hlásia o svoje práva?
„Čo to potom znamená, že je tolerantnejšia?“
Ľudia znesú homosexuálov ako kolegov alebo susedov, ale keď začnú hovoriť o registrovaných partnerstvách, to sa im už nepáči.