BRATISLAVA – Majetkové priznania svojich poslancov a členov vlády zatiaľ zverejnili len dve strany – ANO a KDH.
Odovzdávať majetkové priznania sú povinní poslanci, členovia vlády, štátni tajomníci, prezident a šéf jeho kancelárie, ale zákon už neumožňuje zverejniť ich. Parlament tak môže urobiť len s písomným súhlasom príslušného poslanca. Zverejnenie majetkových priznaní na internetových stránkach jednotlivých politických strán je len dobrovoľným gestom.
Smer bude o tom, či majetkové priznania zverejní, alebo nezverejní, rokovať dnes. „Podľa mňa to bude buď individuálna vec každého poslanca, alebo sa dohodneme všetci a dáme to na internet,“ povedal Igor Federič, ktorý je aj predsedom parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií.
KSS sa na túto tému bude rozprávať v piatok.
Zverejnenie alebo nezverejnenie majetkového priznania malo byť aj témou posledného grémia HZDS, ktoré sa však neuskutočnilo. Poslanec Viliam Veteška ho dal po tlačovke novinárom, priznanie zverejnil Dušan Jarjabek. „Vlastním Škodu Fabia, byt a garáž v Bratislave. S manželkou máme dom so záhradou vo Veľkom Bieli. A mám pôžičku vyše milióna korún,“ povedal Jarjabka.
SMK ani SDKÚ nebudú hromadne zverejňovať svoje majetkové priznanie. „Je na zvážení každého jedného poslanca, či majetkové priznanie zverejní,“ povedala hovorkyňa SDKÚ. „Predstavenstvo SDKÚ zaviazalo svojich poslancov, aby dali súhlas v prípade, že niekto bude mať záujem nahliadnuť do ich majetkového priznania v parlamente,“ povedal hovorca SDKÚ Martin Maťko.
Nový ústavný zákon, ktorý by mal parlament prijať v budúcom roku, hovorí už o povinnosti zverejniť majetkové priznania. Práve na prípravu tohto zákona vznikla rôznorodá komisia – zložená zo zástupcov vlády, koalície, opozície aj mimovládnych organizácií.
Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, ktorému sa majetkové priznania odovzdávajú, ich v súčasnosti eviduje 191. Po posúdení priznaní pripraví výbor správu.
(hr)