PEKING. Slovensko vníma Čínu ako dôležitého partnera pri riešení globálnych problémov, pričom vzájomné tesnejšie vzťahy sú nielen nutnosťou, ale obojstranne prospešné.
Povedal to šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák na pôde Čínskej akadémie sociálnych vied v Pekingu. Lajčák je v Číne na oficiálnej návšteve.
Oceňuje ich prístup
Ako ďalej poznamenal, Čína je pre Slovenskú republiku tradičným partnerom, ktorá uznáva jej rastúcu úlohu v dnešnom multipolárnom svete a oceňuje jej vyvážený prístup.
"Bez konštruktívneho príspevku Číny nemožno riešiť politické, bezpečnostné, energetické, klimatické či rozvojové výzvy súčasnosti," podčiarkol minister.
Lajčák to povedal len pár dní po tom Biely dom minulý týždeň kritizoval čínske obmedzenia slobody tlače po tom, ako musel krajinu opustiť reportér novín New York Times.
Za kritické články o predstaviteľoch režimu vyhostila Čína za posledný rok už dvoch novinárov amerických novín.
Lajčák zároveň vo svojej prednáške zhodnotil zmeny, ktoré za posledných 20 rokov dosiahla stredná a východná Európa, ako aj Čína.
"Pokrok, ktorý dosiahla Čína, je značný. Jej reformné úsilie si zaslúži rešpekt a uznanie. Slovensko ako krajina, ktorá prešla hlbokým transformačným procesom, vie na základe vlastnej skúsenosti, aké je to ťažké a komplexné, aj keď rozsah týchto procesov v Číne je omnoho zložitejší a náročnejší," zdôraznil.
Biely dom kritizoval obmedzenia amerických novinárov v ČíneČítajte
Dostal knižku o Slovensku
Čínska akadémia sociálnych vied je inštitúcia pre oblasť humanitných a sociologických vied a najväčší think-tank v krajine. Spadá pod ňu 39 rozličných inštitútov a má 4000 zamestnancov.
Jej Inštitút pre európske štúdie sa zaoberá aj Slovenskom. Lajčák pri príležitosti jej návštevy dostal publikáciu o Slovensku z edičného radu Sprievodca svetom, ktorú vypracovali vedeckí pracovníci venujúci sa Slovensku.
Agentúru TASR informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Beata
Balogová
