Bratislava 17. decembra (TASR)- Tí, ktorí tvrdia, že členstvo v NATO bude stáť obrovské peniaze, sa jednoducho mýlia alebo zavádzajú verejnosť. Vyhlásil to dnes štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Ivan Korčok po skončení formálnych prístupových rozhovorov s alianciou.
Severoatlantická aliancia je podľa jeho slov najlepšou a najlacnejšou alternatívou na zabezpečenie obrany Slovenska. Zdroje na tento účel by sme totiž vynakladali bez ohľadu, či sme alebo nie sme členom aliancie. Finančné prostriedky, ktoré Slovensko zaplatí do rozpočtov NATO, budú jedinými výdavkami vyplývajúci z členstva v aliancii, uviedol Korčok. Členské krajiny NATO prispievajú na chod aliancie O,5 percentami z celkových svojich obranných výdavkov.
SR bude prispievať do troch rozpočtov NATO - civilného, vojenského a rozpočtu pre bezpečnostné investície. Rezort obrany bude pritom hradiť posledné dva rozpočty. Aliancia nechce zatiaľ zverejňovať výšku príspevku, kým sa neskončia rokovania so všetkými krajinami. Dohodnutá suma však slovenský rokovací tím neprekvapila a jej výšku odrážajú aj dlhodobý plán ministerstva obrany na roky 2003 až 2008 a tiež rozpočtové kalkulácie do budúcich období, poznamenal Korčok. Výška príspevku je presne vypočítaná a predstavuje "hrubý národný dôchodok vyjadrený v parite kúpnej sily extrapolovanej na dátum vstupu".
Slovensko sa počas včerajších prístupových rozhovorov zaviazalo tiež ochraňovať utajované skutočnosti. SR po vstupe pristúpi k bezpečnostnej dohode, ktorá upravuje výmenu utajovaných skutočností. Na domácej pôde sa zase bude naďalej implementovať zákon o ochrane utajovaných skutočností, ktorý je kompatibilný so štandardami NATO. Aliancia tiež pripomenula, že do vstupu musí mať Slovensko dostatočný počet preverených osôb NBÚ.
V právnej oblasti Slovensko potvrdilo, že je pripravené prijať všetky právne dokumenty na čele s Washingtonskou zmluvou, od ktorej je odvodených ďalších deväť technických a štatútových dohôd. K týmto dohodám pristúpi SR, keď ratifikuje Washingtonskú zmluvu.
Druhým kolom prístupových rozhovorov sa formálne rokovania s alianciou uzavreli. SR v nich potvrdila pripravenosť prevziať všetky záväzky vyplývajúce z členstva. V najbližšom čase Slovensko vypracuje dokument so zoznamom záväzkov spolu s harmonogramom ich plnenia. SR predloží návrh dokumentu aliancii 13. februára. V marci by mal potom nasledovať podpis prístupového protokolu a po jeho ratifikácii sa Slovensko stane členom NATO na jar 2004. *mab rč NNNN