"Európska únia nie je len úlohou vlády, Národnej rady SR, ale celej spoločnosti. Chcem navštíviť maximálny počet krajín, kde budú rokovania na úrovni vlády i parlamentu," povedal vicepremiér na dnešnej tlačovej konferencii Strany maďarskej koalície. Želá si, aby mu v tomto procese bol partnerom Výbor NR SR pre európsku integráciu.
Jeho súčasný podpredseda Árpád Duka-Zólyomi sčasti kritizoval prácu tohto výboru. A to v tom zmysle, že integračný výbor zasadal uplynulé obdobia ad hoc a k väčšine materiálov súvisiacich s integráciou, ktoré mu predkladala vláda, nemohol zaujať stanovisko, iba ich odobril. Zastáva názor, že do budúcnosti by mal mať výbor vypracovanú koncepciu i poslanie, mal by mať tiež špecifikované svoje právomoci. Ako príklad uviedol fínsky a dánsky Grand kommitee, na ktorý by sa mohol výbor NR SR pre európsku integráciu po vstupe SR do Európskej únie premenovať.
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR József Berényi si položil otázku, čo chce Slovenská republika členstvom v EÚ dosiahnuť. Zdôraznil, že by sa mala o tom začať na Slovensku diskusia. "Odpoveď je ľahká. Zvýšenie životnej úrovne a zachovanie identity občanov Slovenska v rámci veľkej Európy," konštatoval Berényi. No vidí však ak širšie možnosti. SR svojim členstvom v únii môže ovplyvniť celoeurópsku i svetovú politiku, rozšíriť demokraciu a trhovú ekonomiku, pretože má na to základy. Spomenul skúsenosti, ktoré nemá ani jedna, resp. sčasti majú kandidátske krajiny. Je to mierové vytvorenie samostatného Slovenska, mierové prekonanie režimu s autoritatívnymi náznakmi v rokoch 1994-1998, príkladné rýchle dobehnutie susedov v rámci transformácie ekonomiky, spoločnosti, politiky a euroatlantického procesu, ako aj integrácia najväčšej menšiny - maďarskej do riadenia štátu a politického života. "A toto hodnotí EÚ kladne. Na tomto základe môžeme vybudovať našu pozíciu v únii a ovplyvniť východnú a juhovýchodnú politiku EÚ," dodal.