BRATISLAVA. Hlasovať v referende o rodine môže približne 4,4 milióna oprávnených voličov v 4 942 okrskoch v 2 926 obciach. Právo hlasovať má každý občan SR, ktorý najneskôr 7. februára dovŕšil 18 rokov a má trvalý pobyt na území Slovenska.
Hlasujeme v príslušnej volebnej miestnosti v mieste trvalého bydliska. Pokiaľ máme vybavený hlasovací preukaz, môžeme hlasovaním vyjadriť svoj názor v ktorejkoľvek referendovej miestnosti na Slovensku. Musíme však so sebou mať aj platný občiansky preukaz.
Hlasovať môžu aj občania SR, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku. V deň referenda však musia prísť hlasovať do ľubovoľnej referendovej miestnosti na Slovensku.
Slováci žijúci trvalo v zahraničí sa okrskovej referendovej komisii musia preukázať cestovným dokladom a tá v Registri obyvateľov overí, či nemajú trvalý pobyt v SR.
Tak ako pri voľbách, aj pri plebiscite platí, že najmä zo závažných zdravotných dôvodov sa dá požiadať okrskovú komisiu o hlasovanie do prenosnej urny.
V referende nemôžu hlasovať tí, ktorým z dôvodu ochrany zdravia ľudí zákonom obmedzili osobnú slobodu, tiež väznení páchatelia obzvlášť závažných zločinov a ľudia zbavení spôsobilosti na právne úkony.
Volebné miestnosti budú otvorené od 7:00 do 22:00.
Odpovede krížikujeme, nekrúžkujeme
Pred hlasovaním sa každý občan musí okrskovej komisii preukázať preukazom totožnosti, teda občianskym preukazom, prípadne aj hlasovacím preukazom alebo pasom.
Hlasovací preukaz okrsková komisia občanovi zoberie a pripojí k zoznamu občanov oprávnených hlasovať v referende. Po zázname do zoznamov dajú občanovi hlasovací lístok.
V referende odpovede krížikujeme, nekrúžkujeme ako vo väčšine volieb. Odpovedáme ÁNO alebo NIE. Krížikom označíme len jednu odpoveď.
Hlasujeme za plentou, teda tajne. Rozhodujeme sa sami, za plentu s nami nesmie ísť nik.
Výnimka platí pre takých oprávnených občanov, ktorí nemôžu sami upraviť hlasovací lístok, a to pre zdravotné postihnutie alebo preto, že nemôžu čítať alebo písať. Takýto občan si môže za plentu vziať iného oprávneného občana, ktorý mu s úpravou hlasovacieho lístka pomôže.
Za plentu nesmie ísť s občanom člen okrskovej komisie.
Platné dosiaľ len jedno
Petíciu za vypísanie referenda pôvodne so štyrmi otázkami iniciovala Aliancia za rodinu, za referendum sa vyslovilo viac ako 400-tisíc ľudí. Otázkami sa zaoberal Ústavný súd, jednu z nich označil za protiústavnú.
Referendum nás bude stáť približne 6,3 milióna eur. Pričom Ministerstvo vnútra minie na usporiadanie plebiscitu približne 5,1 milióna eur, Štatistický úrad asi 1,2 milióna eur.
Ide v poradí o ôsme všeľudové hlasovanie v ére samostatného Slovenska. Z doterajších siedmich bolo platné iba jediné, a to v roku 2003, keď sa občania vyjadrovali k vstupu SR do Európskej únie.
Referendum sa za platné považuje, ak sa na ňom zúčastní nadpolovičná väčšina oprávnených voličov. Výsledok referenda nie je pre zákonodarcov záväzný a neexistuje nástroj, ako ich prinútiť, aby ho premietli do zákona, povedal v rozhovore pre SME odborník na ústavné právo Marián Giba.
Priebežné výsledky hlasovania bude Štatistický úrad publikovať po 22:00 h na internetovej stránke: http://volbysr.sk/.
Referendové otázky:
- 1. Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?
- 2. Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?
- 3. Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania?
Slovensko referendám nepraje, dosiaľ uspelo len jednoČítajte

Beata
Balogová
