Urobili sme to pod diplomatickým tlakom, tvrdí analytik.
BRATISLAVA. Slovensko je ôsmym členským štátom Severoatlantickej aliancie, ktorý požiadal o vytvorenie styčného tímu NFIU (NATO Force Integration Units) na svojom území, informovala hovorkyňa Ministerstva obrany Martina Balleková.
„Ide iba o tím plánovačov. Ich prítomnosť vo všeobecnosti uľahčí potenciálne prijatie posíl zo strany NATO pre danú členskú krajinu. Počas mieru by podporovala plánovacie aktivity,“ vysvetlil minister obrany Martin Glváč.
Tlačili na nás spojenci
Tento krok sme urobili pod istým diplomatickým tlakom. Dovčera večer sme boli poslednou relevantnou krajinou, ktorá ešte o to nepožiadala, povedal analytik Inštitútu pre stredoeurópsku politiku Marian Majer.
Podľa neho je dobré, ak takáto malá základňa NATO na Slovensku bude, negatívne však hodnotí komunikáciu ministerstva smerom k verejnosti.
„Ide o snahu zamlčať to popri iných piatkových rozhodnutiach,“ povedal Majer. „Je to totiž v rozpore s tým, čo premiér Fico a niektorí predstavitelia vlády doteraz tvrdili.“
O základňu nejde ani teraz. Styčný tím na Slovensku by malo podľa Ballekovej tvoriť približne 40 ľudí, pričom polovica z nich bude slovenská a polovica z iných členských krajín NATO.
Úlohou styčných tímov v členských krajinách NATO bude zároveň koordinovať mnohonárodné cvičenia a preverovať prepojenie domácich a mnohonárodných síl NATO.
Podľa rezortu obrany ide o opatrenie na ochranu našich záujmov a celistvosti územia Slovenskej republiky.
Vojaci NATO tu tak skoro nepribudnú
Slovenská republika má ako členský štát NATO v prípade potreby garantovanú pomoc jednotkami rýchleho nasadenia (NRF).
Tie sa na základe štvrtkového rozhodnutia ministrov obrany rozšíria na veľkosť divízie a v niektorých prípadoch budú schopné zasiahnuť do 48 hodín. Do síl rýchleho nasadenia prispieva aj Slovensko.
Priamo na území Slovenska však jednotky NATO podľa Majera v blízkej budúcnosti základňu nedostanú.
„Kroky NATO sa nedajú veľmi dobre odhadnúť, lebo nevieme predvídať bezpečnostnú situáciu,“ povedal Majer, „ale ak sa situácia nebude výrazne zhoršovať, tak k tomu teraz nedôjde.“
NATO sa pripravuje na Rusko, musí reagovať rýchlejšieČítajte

Beata
Balogová
