SME
Štvrtok, 30. marec, 2023 | Meniny má Vieroslava

Referendum o rodine je neplatné (priebeh minúta po minúte)

Účasť na referende bola len 21,41 percent, najviac sa hlasovalo v Prešovskom kraji.

Momentka zo štábu Inakosti počas referendovej noci.Momentka zo štábu Inakosti počas referendovej noci. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)
 • Referendum o rodine je neplatné
 • Účasť na referende bola 21,41 percent
 • Ôsmy celoslovenský plebiscit bol pokojný
 • Anton Chromík sa poďakoval všetkým dobrovoľníkom. "Tešíme sa, aké sme mohli spolu zažiť dobrodružstvo. Je to niečo úžasné."
 • "Vydýchli sme si, že to celé končí. Že sa z toho tešíme, je prehnané tvrdenie,“ povedala Romana Schlesinger v štábe Inakosti.


02:00 - Minútu po minúte sme ukončili.

01:59 - V Košickom kraji dosiahla účasť podľa neoficiálnych výsledkov 19,08 percenta.

01:53 - Amnesty International Slovensko víta výsledok referenda o ochrane rodiny: "Výsledok referenda potvrdil smer, ktorým sa chce spoločnosť u nás vydať. Slovensko vyjadrilo názor, že nechce ďalej podporovať diskrimináciu LGBTI ľudí, ale chce vytvárať spoločnosť, ktorá rešpektuje a zabezpečuje rovnaké práva pre všetkých.“

01:51 - Štatistici spracovali aj poslednú zápisnicu. Účasť bola podľa neoficiálnych výsledkov 21,41 percenta.

01:47 - Údaje z priebežného sčítania ukázali, že menšiny majú drobné ostrovčeky podporovateľov. Otázky referenda mali podľa predbežného sčítania len tesnú väčšinu napríklad v obci Kravany nad Dunajom v komárňanskom obvode. Celková účasť v obci presiahla päť percent. Otázky získali len tesnú podporu aj v obci Nýrovce v levickom obvode.

01:43 - Všetky tri otázky referenda odmietla Nitra nad Ipľom pri Lučenci. Pri veľmi nízkej účasti odmietlo druhú a tretiu otázku pätnásť ľudí. Prvú otázku zamietlo dvanásť ľudí. V percentuálnom vyjadrení nezískala ani jedna z otázok podporu presahujúcu 40 percent.

01:33 - Referendum podľa analytika Jána Baránka vyvolalo opačný efekt ako organizátori chceli vyvolať. „Prejavil sa aj efekt, že mienkotvorné médiá odmietli kampaň Aliancie za rodinu, ale aj napriek tomu bola účasť oproti očakávaniam veľmi nízka,“ povedal pre agentúru SITA.

01:26 - V Trenčianskom kraji dosiahla účasť podľa neoficiálnych výsledkov 21,83 percenta.

00:57 - Účasť na referende v Prešovskom kraji dosiahla podľa neoficiálnych výsledkov 32,31 percenta.

00:56 - V Trnavskom kraji dosiahla účasť podľa neoficiálnych výsledkov 16,71 percenta.

00:50 - Štatistici čakajú na posledné dve zápisnice z okrskov Považská Bystrica a Košice-okolie.

Pozrite si účasť na referende v mape Michala Škopa.

Účasť na referende je 21,4 percent

00:46 - Štatistici zrátali 100 percent okrskov, účasť je podľa neoficiálnych výsledkov 21,4 percenta.

00:36 - V Nitrianskom kraji dosiahla účasť podľa neoficiálnych výsledkov 16,65 percenta.

00:34 - Účasť na referende v Banskobystrickom kraji dosiahla podľa neoficiálnych výsledkov 15,84 percenta.

00:30 - V Žilinskom kraji dosiahla účasť podľa neoficiálnych výsledkov 29,87 percenta.

00:28 - Účasť na referende v Bratislavskom kraji dosiahla podľa neoficiálnych výsledkov 16,92 percenta.

00:21 - Do obce, v ktorej bude najvyššia účasť, pôjde Aliancia za rodinu variť guláš, povedal Anton Chromík.

00:20 - "Ľudia boli minimálne informovaní a negatívnu úlohu pri tom určite zohrali médiá. Je to otázka do budúcna pre média aj pre spoločnosť ako takú," reagovala na neúspešné referendum hovorkyňa Aliancie Anna Verešová.

00:16 - „Dnes sme si vydýchli, že to celé končí. Že sa z toho tešíme, je prehnané tvrdenie,“ hovorí Romana Schlesinger v štáb Inakosti.

Referendum je neplatné

00:06 - Zrátaných je 99 percent okrskov, účasť zostáva 21,3 percenta.

23:55 - Štatistici zrátali vyše 94 percent okrskov, účasť mierne stúpla na 21,3 percenta.

23:47 - Obvody na západe Slovenska sú takmer všetky úplne zrátané. Spočítavanie je najpomalšie v obvodoch Martin a Zvolen, ktoré mali o trištvrte na dvanásť odovzdaných len o niečo viac ako tretinu zápisníc.

23:42 - Štatistici zrátali viac ako tri štvrtiny okrskov, účasť je zatiaľ mierne cez 20 percent. Referendum bude neplatné.

23:35 - Najvyššiu účasť má po sčítaní takmer dvoch tretín okrskov Prešovský kraj - 31,14 percenta. Najnižšiu účasť má nateraz Trnavský kraj (14,81 percenta).

23:30 - Hovorca Aliancie Anton Chromík hodnotí výsledky: "Referendum hovorí o tých, ktorí prišli a tí ktorí neprišli, na tých názor sa neprihliada. Toto sú výsledky referenda - odpovede sú áno a nie, a toto referendum dopadlo tak, že 90 percent hovorí áno rodine, hovorí áno mame a otcovi," dodal Chromík.

23:26 - Zrátaných je viac ako 60 percent okrskov, účasť je 20 percent.

23:16 - Štatistici zrátali viac ako polovicu okrskov, účasť je zatiaľ 19,3 percenta a mierne rastie.

Referendum bude pravdepodobne neplatné

23:09 - Sčítaná je viac ako tretina okrskov, účasť dosahuje 18,62 percenta hlasov.

23:03 - V centrále Inakosti sa objavil Richard Sulik, má na sebe tričko JBM, vraj ho dostal v druhej centrále odporcov referenda.

Richard Sulík v centrále Inakosti. FOTO: SME - Gabriel Kuchta

23:01 - Sčítaná je takmer štvrtina okrskov, účasť dosahuje 17,89 percenta. Sčítaných je doteraz 1177 okrskov zo 4942.

22:48 - Priebežná účasť na referende je po sčítaní 4,22 percenta zápisníc okrskových komisií 14,57 percenta.

22:43 - Atmosféra v centrále Aliancie za rodinu je pokojná, novinári majú samostatne vyčlenené priestory. Členovia Aliancie sedia v samostatnej miestnosti, kde novinárov nepúšťajú, píše náš redaktor Roman Cuprik.

Anton Chromík v centrále Aliancie. FOTO: SME - Jozef Jakubčo

22:36 - Hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík sa chvíľu po uzatvorení referendových miestností poďakoval všetkým, ktorí sa na všeľudovom hlasovaní zúčastnili. „Ďakujem všetkým dobrovoľníkom. Tešíme sa, aké sme mohli spolu zažiť dobrodružstvo. Je to niečo úžasné,“ povedal pre agentúru SITA. K účasti sa Chromík nevyjadril.

Priebežná účasť je 15%

22:34 - Po sčítaní necelých 5% okrskov je účasť takmer 15%.

22:25 - Salónik v bratislavskej Starej tržnici, ktorý si rezervovala Inakosť naplnili novinári, podporiť organizátorov prišiel aj Richard Stanke. Riaditeľ iniciatívy Inakosť Martin Macko si mysli, že referendum bude neúspešné. Z centrály informuje naša redaktorka Zuzana Matkovská.

Atmosféra v štábe Inakosti. FOTO: SME - Gabriel Kuchta

22:22 - „Myslím si, že účasť bude ešte nižšia ako sa očakávala. Aj sám som na začiatku považoval účasť okolo 35 percent za reálnu. Teraz si myslím, že to bude okolo 30 percent,“ povedal podpredseda Ústrednej komisie pre referendum Martin Poliačik.

22:07 - Definitívne výsledky budú známe po schválení Ústrednou komisiou pre referendum v nedeľu 8. februára, pravdepodobne okolo 10.00 h.

22:06 - Celkovo bude na spracovaní výsledkov referenda pracovať približne 660 osôb vrátane servisu a logistiky. K dispozícii budú mať 390 počítačov a 180 tlačiarní a ich rukami prejde približne 350-tisíc tlačív.

22:04 - Aby bolo referendum platné, muselo by sa na ňom zúčastniť viac ako 50 percent oprávnených voličov. Z doterajších siedmich bolo platné iba jediné, a to v roku 2003, keď sa občania vyjadrovali k vstupu SR do Európskej únie.

Ôsmy plebiscit bol pokojný, sčítavajú sa hlasy

22:00 - Ôsme celoslovenské referendum sa skončilo. Všetky okrskové miestnosti sú zatvorené.

Začína sa sčítavanie hlasov. Štatistický úrad bude zverejňovať výsledky priebežne. Prvé aktualizácie by sa mohli objaviť už o niekoľko minút. Prvé údaje, ktoré sa v systéme zobrazia však nemusia odzrkadľovať skutočnú účasť.

Najmenšie okrsky z malých obcí, ktoré hlasujú spravidla inak ako veľké mestá, sú spočítané a do systému nahlásené ako prvé. Údaje sa začnú viac približovať skutočnosti keď systém zachytí prvé okrsky z veľkých miest.

Celé sčítanie by mohlo byť pomerne rýchle. Referendové lístky sa dajú spracovať jednoduchšie ako napríklad tie pri komunálnych voľbách a prieskumy aj neformálne odhady z priebehu dňa hovorili, že účasť nebude veľmi vysoká.
Podrobné výsledky referenda môžete sledovať aj na stránkach sme.sk

Kiska je z referenda rozčarovaný

21:33 - Pozrite si na fotografiách SME, ako prebieha referendum.

21:07 - Názor v referende vyjadrili aj biskup Judák či kardinál Korec.

Prezident Kiska hlasoval v Poprade. FOTO: TASR - Oliver Ondráš

20:57 - Prezident Andrej Kiska sa referenda zúčastnil v rodnom Poprade večer krátko po 20. hodine. "Ľudia využili svoje ústavné právo a zorganizovali toto referendum. Ja cítim smútok a rozčarovanie z toho, čo toto referendum pre našu krajinu všetko prinieslo," konštatoval Kiska. K samotnému referendu sa viac vyjadrovať nechcel. Ďalšie podrobnejšie informácie, týkajúce sa jeho postoja i výsledkov hlasovania, zverejní až v pondelok 9. februára.

20:35 - LGBTI aktivistka Romana Schlesinger z Queer Leaders Fora verí prieskumu agentúry Focus pre denník SME, takže predpovedá účasť medzi 32 a 38 percentami. Anton Chromík z Aliancie za rodinu povie viac až vtedy, keď budú zverejnené prvé výsledky.

20:26 - V Českej republike sú uzákonené registrované partnerstvá od roku 2006, doteraz využilo túto možnosť takmer dvetisíc homosexuálnych párov. Rozvodovosť je oveľa nižšia ako pri manželstvách, píše Luboš Palata.

20:00 - V Poprade bude volebná účasť slabá, člen obvodnej komisie pre referendum Ladislav Maličký ju odhaduje na maximálne 20 percent.

19:50 - Priebeh referenda bol v Bratislave zatiaľ bez problémov. Pre agentúru SITA to potvrdil Patrick Lutter z bratislavskej referendovej komisie. Účasť v dnešnom referende odhadnúť nevie. Prvé priebežné neoficiálne výsledky z dnešného hlasovania v referende by mohli byť známe už medzi 22:30 až 23:00.

19:45 - Podľa predsedu Ústrednej komisie Petra Macha sa počas hlasovania nevyskytol prípad nezákonných pokusov o získavanie hlasov. Komisia však opätovne upozornila na plagáty, ktoré nabádajú k určitému spôsobu hlasovania a nachádzajú sa v blízkosti okrskových miestností, čo zákon zakazuje.

Pokus o viacnásobné hlasovanie

19:40 - Na referende sa podľa odhadov do 18.00 zúčastnilo v meste Prešov okolo 20 – 30 percent ľudí, v dedinách by toto číslo mohlo dosiahnuť hranicu 50 percent. Povedal to predseda obvodnej volebnej komisie pre referendum v Prešove Juraj Hreha, ktorý monitoruje okresy Prešov a Sabinov.

Priebeh referenda je pokojný. FOTO: SME - Tibor Somogyi.

19:37 - Počas referenda sa vyskytol aj prípad, keď chcel občan hlasovať s pasom, aj keď má na Slovensku trvalý pobyt. Okrsková komisia mu hlasovanie neumožnila. Osvedčil sa tak systém, ktorý zabraňuje viacnásobnému hlasovaniu, informoval o tom podpredseda Ústrednej komisie Martin Poliačik.

19:34 - Komisia riešila doteraz 11 podnetov. Vážny bol len jeden, obrovský bilbord priamo na stene školy, kde je hlasovacia miestnosť, na Karloveskej ulici v Bratislave. Ústredná komisia však nemôže nič robiť, nemá na to zákonné kompetencie. Miestna okrsková komisia tiež nemá možnosti, ako plachtu odstrániť.

19:25 - “Podľa hodnotenia členov komisie prebieha hlasovanie pokojne a nevyskytli sa žiadne vážnejšie problémy, ktoré by bolo potrebné riešiť na zasadaní komisie,“ zhodnotil doterajší priebeh hlasovania predseda Ústrednej komisie Peter Mach.

18:59 - Tradičné oravské katolícke obce Chlebnice a Pribiš odhadujú dnešnú účasť na referende okolo 80 percent. „Chytilo ich to trošku viac ako voľby. Neviem ako mladí, ale tí starší to berú ako povinnosť a hojne chodí aj stredná generácia,“ uviedol pre agentúru SITA starosta Chlebníc Milan Maxoň.

Priebeh zatiaľ nič nenarušilo

18:36 - V Nitre majú záujem o referendum starší ľudia, ale aj rodiny, ktoré prichádzajú s deťmi. Priebeh referenda je zatiaľ pokojný.

18:17 - Priebeh referenda na území vranovského, humenského a michalovského obvodu zatiaľ nič nenarušilo. Informovali o tom členovia obvodných referendových komisií a vedúci odborov všeobecnej vnútornej správy jednotlivých okresných úradov.

17:43 - Účasť na referende je v kysuckom regióne podľa slov niektorých členov okrskov predbežne vysoká. K urnám pritom prichádzajú nielen skôr narodení občania, ale aj mládež.

17:29 - Na prievidzskom sídlisku Zapotôčky nie je o referendum veľký záujem. Do hlasovacej miestnosti chodia aj ľudia, ktorí nepatria do okrsku.

Na referendum chodia väčšinou starší. FOTO: SME - Ján Krošlák.

17:21 - Priebeh referenda je pokojný. Doteraz sa nevyskytli žiadne mimoriadne udalosti, ktoré by hlasovanie narušili. Pre TASR to skonštatovala Eva Chmelová zo sekcie verejnej správy Ministerstva vnútra.

17:12 - V Ruskej Novej Vsi (okres Prešov) budú po referende plesať. Starosta Tibor Kollár očakáva, že 50-percentnú účasť dosiahnu. Deň pred konaním referenda mali v tamojšej krčme silnú slovnú prestrelku.

17:10 - „Nechcem byť zlý odhadca, ale chlapi už k urne neprídu, budú povzbudzovať pri hokeji,“ nechal sa počuť jeden z členov referendovej komisie v martinskom Záturčí.

Fico už hlasoval

17:08 - Referenda sa zúčastnil aj premiér Robert Fico. Popoludní odovzdal svoj hlas v referendovej miestnosti na základnej škole na Majerníkovej ulici v Bratislave. "Na otázky odpovedal premiér slobodne," informovala TASR Ľubica Končalová z tlačového odboru strany.

16:55 - V podtatranskej Hranovnici vysokú účasť nečakajú. Rómovia v obci, ktorí sa postupne vyrovnávajú počtu nerómskych obyvateľov, o referendum záujem veľmi nemajú. Podľa starostu Vladimíra Horvátha vraj chýbala osveta priamo medzi ľuďmi.

16:49 - Pacienti košickej univerzitnej nemocnice dnes hlasovali do prenosnej urny. Okrem hospitalizovaných využilo možnosť hlasovania aj niekoľko zamestnancov, ktorí sú v službe.

16:45 - V Čunove a Jarovciach referendum ľudí do hlasovacích miestností nepriťahuje. Z oboch miest hlásia zatiaľ vlažný záujem o účasť na referende. Informovala TASR predsedníčka okrskovej volebnej komisie Mária Brozová.

16:31 - Zatiaľ rekordne nízka je účasť voličov na referende v košickej mestskej časti Lunik IX. Do tretej popoludní prišlo hlasovať možno dvadsať ľudí z 3 830 oprávnených voličov. Ako uviedol starosta Marcel Šaňa, nemožno očakávať, že by na Luniku IX účasť bola väčšia ako na referende v roku 2010, kedy dosiahla len 1,1 percenta.
Pozrite sa, ako sme hlasovali v predchádzajúcich referendách.

Ľudia sa bavia pri zabíjačke

16:25 - Svoje hlasovacie právo si uplatnilo vo vranovskom zariadení pre seniorov viac ako 40 dôchodcov. "Som za to, aby zostal súčasný poriadok platný aj naďalej. Ja som žil s manželkou 34, môj brat až úctyhodných 63 rokov. Šťastie a zdravie v rodine je na nezaplatenie," vysvetľuje dôchodca Milan Topľanský.

16:23 - V bratislavskej mestskej časti Vrakuňa prebieha referendum pokojne. Podľa starostu mestskej časti Martina Kuruca zatiaľ nezaregistrovali žiadnu sťažnosť. "Účasť je nízka, okolo desať percent," uviedol pre TASR starosta.

16:09 - Priebeh referenda o rodine je v mestách a obciach na Spiši doposiaľ bezproblémový, hlasujúcich je pomenej. Dosť veľkú účasť na referende majú zatiaľ hlásenú len z obce Nová Ľubovňa.

16:07 - Na Šariši a severovýchode Slovenska je plebiscit pokojný. Zástupcovia obvodných komisií sa zhodli na tom, že účasť je zatiaľ pomerne nízka.

16:03 - Účasť vo Sverepci bola už na poludnie takmer dvojnásobne vyššia ako v komunálnych voľbách. Informovala o tom členka tamojšej okrskovej komisie.

15:55 - V podpolianskej obci Hrochoť, kde pôsobil aj básnik Andrej Sládkovič, je účasť skromnejšia. Ľudia sa bavia skôr pri obecnej zabíjačke.

Počas referendového dňa mali v Hrochoti aj zabíjačku. FOTO: SME - Ján Krošlák.

15:48 - Pod hrebeňmi Javorníkov v obci Horná Mariková nezaznamenali medzi obyvateľmi jediný problém. Starosta Miroslav Hamara verí, že ľudia na referendum prídu.

K urnám chodia väčšinou starší

15:32 - „Väčšinou chodia len starší, stredná generácia pomenej a mladí takmer vôbec,“ povedal Marián Kiko, predseda komisie. Do hlasovacej miestnosti v Nitre na Párovskej ulici davy ľudí neprúdia.

15:26 - V obci Staré Hory neďaleko Banskej Bystrice, ktorá sa považuje za jedno z najznámejších mariánskych pútnických miest na Slovensku, nebola dopoludnia účasť na referende vysoká.

V obci Staré Hory zatiaľ nebola účasť na referende vysoká.

FOTO: SME - Ján Krošlák.

15:15 - Ľudí v Turci viac zaujímajú fašiangy ako referendum. V Tomčanoch, ktoré sú mestskou časťou Martina, si v referendovej komisii povedali, že čakanie na hlasujúcich si spestria prípravou obeda.

14:40 - Dobrovoľní hasiči z Korne si napriek tomu, že ich večer čaká tradičný ples, našli čas a zúčastnili sa na referende.

14:38 - Svoje áno rodine povedala aj prešovská primátorka Andrea Turčanová (KDH). Priebeh referenda v Prešove bol do trinástej hodiny pokojný. Otvorených je 50 hlasovacích okrskov. Mesto vydalo aj takmer 600 hlasovacích lístkov pre osoby, ktoré budú hlasovať mimo miesta svojho bydliska. Účasť nie je zatiaľ veľmi vysoká.

14:09 - Prvé priebežné neoficiálne výsledky referenda o ochrane rodiny by sa na stránke www.volbysr.sk mohli objaviť medzi 22.30 až 23.00 h. Uviedla to predsedníčka Štatistického úradu Ľudmila Benkovičová. Konečné neoficiálne výsledky by mohli byť známe po polnoci okolo pol druhej ráno. Definitívne výsledky budú známe po schválení Ústrednou komisiou pre referendum v nedeľu 8. februára, pravdepodobne okolo 10.00 h.

Sánkovačka konkuruje referendu

13:43 - Sánkovačka oslovila mnohých Prešovčanov viac než referendum. Pre organizátora dnešných Majstrovstiev Prešova v sánkovaní Michala Kačmára je dôležitejším problémom otázka globálneho otepľovania.

13:37 - V Košickom kraji hlásia obvodné komisie pokojný priebeh referenda. Doposiaľ nemuseli riešiť žiadne vážne podnety.

13:31 - V Udavskom v okrese Humenné očakávajú vysokú účasť na referende po skúsenostiach s ostatnými voľbami, ako aj pre to, že ide o rodisko významného cirkevného predstaviteľa, kardinála Jozefa Tomka. Udavská hlasovacia miestnosť zažila zatiaľ najväčší nápor približne o 10.00 h, keď ju navštívili miestni cestou z kostola.

Hlasovanie v Trnave. FOTO: SITA - Ivan Kopčáni

13:29 - Podpredseda Národnej rady a predseda KDH Ján Figeľ hlasoval v Bratislave. Otázky referenda sa podľa neho týkajú každého. Dúfa preto, že účasť ľudí bude významná a bude odpoveďou na dôležitosť rodiny.

13:27 - Väčšina nitrianskych homosexuálov sa na referende nezúčastní, tvrdí homosexuál Ľuboš z Nitry. Dôvodom je podľa jeho slov skutočnosť, že nechcú svojou účasťou na hlasovaní prispieť k úspechu referenda, ktoré podľa jeho názoru porušuje ľudské práva.

13:20 - Vo Vysokých Tatrách vládne príjemné počasie. Chatári majú kvôli turistom veľa práce, preto sa na referendum nechystajú. Peter Petras starší z Rainerovej chaty hlasovať nepôjde z princípu. Podľa neho je rodina a jej ochrana vyriešená zákonom. Šesť miliónov eur by si vedel predstaviť investovať aj inde, napríklad do rozvoja Tatier.

13:19 - V Žiline hlasovali sestry z Kongregácie školských sestier sv. Františka.

S otázkami sa môžete obrátiť na infolinku

13:09 - S otázkami, ktoré sa týkajú dnešného referenda, sa môžu občania obrátiť na informačnú linku, ktorú zriadilo Ministerstvo vnútra. Linka je aktívna dnes do 22.00 h na telefónnych číslach 02/4859 2313 a 02/4859 2705.

12:52 - O referendum nemajú záujem ani odsúdení, ktorí si odpykávajú tresty vo väzniciach v Nitrianskom kraji.

12:50 - Účasť na referende berú ako svoju povinnosť viacerí oslovení dôchodcovia, ktorí prišli odovzdať svoj hlas v Zariadení pre seniorov Zobor.

12:42 - Odsúdení v Ústave pre výkon trestu vo Veľkom Dvore pri Želiezovciach o referendum záujem nemajú.

Rodina hlasuje v referende vo Veľkom Šariši. FOTO: TASR - Milan Kapusta

12:40 - Vo Veľkom Šariši má plebiscit pokojný priebeh. Obyvatelia miestnej osady hlasovanie ignorovali.

12:38 - Priebeh referenda v Petržalke je pokojný. "Zásadné problémy sme zatiaľ nezaregistrovali. Najčastejšie riešime to, že sa referenda domáhajú zúčastniť ľudia, ktorí nemôžu, lebo nie sú občanmi Slovenskej republiky," povedala pre TASR Denisa Paulenová z Miestneho úradu Bratislava-Petržalka.

12:30 - V najväčšej slovenskej nemocnici, Univerzitnej nemocnici Bratislava, dnes hlasovalo do prenosnej urny 34 pacientov, dve sestry a jeden lekár. Všetci mali hlasovací preukaz.

Na Luníku IX o hlasovanie nie je záujem

12:11 - Referendové miestnosti na košickom Luniku IX zívajú prázdnotou. Za prvé štyri hodiny prišlo len zopár záujemcov.

Na košickom Luníku IX nie je o referendum veľký záujem.

FOTO: TASR - František Iván

12:04 - V Krásne nad Kysucou majú dnes plné ruky práce. Okrem referenda tu prebieha aj Reprezentačný ples mesta. Aj z toho dôvodu prenosné urny rozniesli tým, ktorí to potrebujú, už ráno. Keďže napadlo v posledných dňoch veľa snehu, do osád na kopcoch ich viezol traktor.

11:57 - Spolu šesť podnetov riešila komisia pre referendum. Komisia dostala podnety na posudzovania platnosti hlasovacích lístkov, údajné nesprávne informovanie o spôsobe hlasovania v Rádiu Expres, neaktualizované zoznamy voličov a na delegovanie členov do okrskových komisií. Posledný podnet upozorňoval na to, že pri niektorých miestnostiach na hlasovanie sa vyskytujú plagáty alebo pútače, ktoré “navádzali občanov na určitý druh hlasovania“.

11:51 - Daniela Vavroušeková šla v Nitre hlasovať za svoju rodinu, v ktorej má dvoch homosexuálov. "Sú to normálni, dobrí, inteligentní, zdraví a úspešní ľudia, rovnaký názor mám aj na ich okolie, v ktorom sa pohybujú," uviedla v našej ankete.

Chromík hlasoval v sprievode manželky

11:47 - Na plebiscite sa zúčastňujú v Prešove aj rehoľné sestry a seminaristi z Gréckokatolíckeho kňazského seminára blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča. Za prvé dve hodiny prišlo k urnám v okrsku na Sládkovičovej ulici 34 ľudí. Boli medzi nimi aj štyria s hlasovacím preukazom.

11:33 - Zhruba 15 z celkového počtu 25 klientov z Domu na pol ceste, ktorý funguje v rámci centra Dorka Košice, si vybralo voličské preukazy a zúčastní sa na referende. Hoci vyrastali v detských domovoch, preferujú usporiadanie klasickej rodiny otec – mama. Žije s nimi aj Roland, ktorý je homosexuál. On sa referenda nezúčastní.

11:26 - Redemptoristi z kláštora v Podolínci v okrese Stará Ľubovňa tvrdia, že rodinám treba pomáhať stále. Stretávajú sa aj s homosexuálmi. Uvedomujú si, že mladá generácia už sobáš a manželstvo vníma inak. Nechcú, aby bolo manželstvo iba projektom.

11:20 - Anton Chromík z Aliancie za rodinu, ktorá referendum iniciovala, hlasoval v sprievode svoje manželky v obci Šenkvice.

Anton Chromík hlasoval v referende v sprievode svojej manželky Beaty.

FOTO: TASR - Michal Svítok

10:52 - Referendum sa v oboch turčianskych okresoch rozbieha pozvoľne. "No, nemáme žiaden nával," povedal nám člen referendovej komisie Ľudovít Lettrich v jednom z okrskov na martinskej Ľadovni.

V Lendaku sa modlia za referendum

10:44 - V Lendaku pod Tatrami hlasovali ľudia už od skorého rána. Obec je známa vysokým zastúpením veriacich. Veľa z nich prišlo k urnám v krojoch. V kostole sa modlili za dobrý priebeh referenda. Priamy prenos z omše mohli v sledovať aj členovia okrskovej volebnej komisie.

Žena v kroji hlasuje v referende v obci Lendak. FOTO: TASR - Oliver Ondráš

10:41 - Referendum o ochrane rodiny odhalilo nedostatočnú legislatívu o inštitúte referenda, myslí si programová riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk.

10:09 - Slováci rozhodujú o právach homosexuálov na deti a rodinu, informuje český spravodajských portál idnes.cz.

9:53 - Kontroverzná výzva na účasť v referende pobúrila regionálneho historika a spisovateľa Miroslava Piusa. Do schránky mu prišiel list podpísaný falošným susedom.

9:42 - Medzi prvými obyvateľmi, ktorí prišli v Prešove hlasovať, bol prešovský gréckokatolícky arcibiskup a metropolita Ján Babjak. Nikto neberie práva tým, čo chcú inak žiť, no zase nech nikto nesiaha na práva rodín, povedal.

Referendum na základnej škole vo Zvolene. FOTO: SME - Ján Krošlák

Aliancia použila v kampani Kiskovu tvár

9:40 - Aliancia za rodinu použila v kampani pred referendom tvár prezidenta Andreja Kisku, hoci nemala jeho súhlas. „Prezidentova fotografia bola použitá bez jeho vedomia,“ povedal Sme hovorca prezidenta Roman Krpelan.

9:31 - Predseda strany Most-Híd Béla Bugár hlasoval v sprievode svojej manželky krátko po 8. hodine. Bugár sa doteraz zúčastnil na všetkých voľbách a nevynechal ani jedno referendum.

Rádové sestry zo Žiliny hlasujú v referende. FOTO: TASR - Pavol Ďurčo

9:21 - Svoj názor chcú v dnešnom referende vyjadriť aj pacienti hospitalizovaní v Univerzitnej nemocnici Bratislava. Záujem o hlasovanie má na piatich pracoviskách nemocnice 37 ľudí. “Členovia okrskovej komisie navštívia pacientov priamo na izbách a zamestnancov na ich pracoviskách podľa predbežného nahláseného záujmu o hlasovanie,“ informovala hovorkyňa nemocnice Petra Stano Maťašovská.

8:46 - LGBTI aktivisti, medzi ktorými je aj Romana Schlesinger z Queer Leaders Fora, neočakávajú, že sa v referende naplní kvórum, no oslavovať to nebudú.

Komisia rieši tri podnety

8:28 - Ústredná komisia pre referendum rieši tri podnety. Prvý sa týka posudzovania platnosti hlasovacích lístkov. Ďalší je o údajne zlom informovaní voličov v Rádiu Expres, kde mali mylne informovať, že odpovede na hlasovacom lístku sa krúžkujú. Posledný podnet sa týka nesprávneho vyhotovenia zoznamu voličov.

8:23 - Všetky referendové miestnosti otvorili načas, potvrdila to Eva Chmelová zo Sekcie verejnej správy Ministerstva vnútra.

8:08 - Právo hlasovať v dnešnom referende má aj viac ako 8500 väzňov. S ich vysokou účasťou sa však neráta.

7:40 - Priebeh referenda monitoruje aj polícia. Policajné hliadky venujú zvýšenú pozornosť ochrane sídiel komisií pre referendum a ich blízkemu okoliu.

Jeden z prvých voličov v Trebišove. FOTO: TASR - Roman Hanc

7:00 - Otvorili sa dvere skoro 5-tisíc volebných miestností v takmer 3-tisíc obciach. Ľudia môžu začať hlasovať v ôsmom celoslovenskom referende. Hlasovanie potrvá do 22:00.


Dnešný deň sa môžu občania vyjadriť v referende k problémom súčasnej rodiny ako ich petíciou sformulovala Aliancia za rodinu. Hlasovať môžeme v príslušnej volebnej miestnosti v mieste trvalého bydliska. Pokiaľ máme vybavený hlasovací preukaz, môžeme hlasovaním vyjadriť svoj názor v ktorejkoľvek referendovej miestnosti na Slovensku. Tie budú otvorené od 7:00 do 22:00.

V referende odpovede krížikujeme, nekrúžkujeme ako vo väčšine volieb. Odpovedáme ÁNO alebo NIE. Krížikom označíme len jednu odpoveď. Viac o spôsobe a o tom, kto môže a kto nemôže voliť, sa dočítate tu.

Referendum sa za platné považuje, ak sa na ňom zúčastní nadpolovičná väčšina oprávnených voličov. Výsledok referenda nie je pre zákonodarcov záväzný a neexistuje nástroj, ako ich prinútiť, aby ho premietli do zákona, povedal v rozhovore pre SME odborník na ústavné právo Marián Giba.

Na Slovensku sa od roku 1993 konalo sedem celoštátnych referend. Iba jedno z nich, týkajúce sa vstupu Slovenska do Európskej únie, bolo úspešné. Viac o slovenských referendách sa dočítate tu.

Priebežné výsledky hlasovania bude Štatistický úrad publikovať po 22:00 h na internetovej stránke: http://volbysr.sk/. Aktualizovať ich bude každých desať minút. Rovnako ich uvidíte na titulnej stránke sme.sk.

O definitívnom spracovaní výsledkov sa dá podľa štatistikov hovoriť až po fyzickom doručení zápisníc z obvodných komisií. Pri poslednom referende z roku 2010 bola posledná zápisnica doručená štatistikom o 1:41.

Svoje vedomosti o slovenských referendách si môžete otestovať v našom kvíze.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu aj mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 2. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 4. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 5. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 6. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 7. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 2. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 3. Životné poistenie v čase inflácie. Aká je jeho ideálna výška?
 4. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 5. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 6. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
 7. Ako poraziť vysokú infláciu? Napríklad výnosom 24 % za 3 roky
 8. 8 vecí, na ktoré záhradkári pravidelne zabúdajú
 1. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 21 841
 2. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 8 534
 3. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 767
 4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 732
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 4 817
 6. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 2 882
 7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 530
 8. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 2 344
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu