SME

Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií

Financial Times venovali Slovensku osobitnú prílohu Londýn

4. júla (TASR) - Slovensku sa dnes vo svojej pravidelnej prílohe venujú britské hospodárske noviny Financial Times. Na štyroch stranách rozoberajú politickú a ekonomickú situáciu v krajine a prinášajú politický profil Vladimíra Mečiara.

Financial Times sa osobitne venujú aj Bratislave a Košiciam, a zároveň sa snažia nájsť príčiny nízkeho záujmu zahraničných turistov o Slovensko. Hneď v úvode denník píše, že reformy, ktoré Slovensko urobilo v snahe stať sa členom Európskej únie a NATO neboli zadarmo.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensku sa síce podarilo dobehnúť svojich susedov v rokovaniach o členstve v únii, no ekonomické reformy poškodili popularitu súčasnej vlády a ovocie vo forme členstva v EÚ a NATO možno príde príliš neskoro na to, aby jej pomohlo v budúcich voľbách.

Na Slovensku ešte stále existuje riziko, že by vo voľbách opäť mohlo urobiť krok smerom späť, čo by mohlo spomaliť reformy a poškodiť medzinárodné ambície krajiny. Vďaka bývalej vláde Vladimíra Mečiara bolo Slovensko jedinou stredoeurópskou postkomunistickou krajinou, ktorú nepozvali na rokovania o vstupe do EÚ ani do NATO.

Široká koalícia súčasnej vlády Mikuláša Dzurindu obnovila medzinárodné vzťahy Slovenska a zlepšila jeho demokratickú povesť, poznamenávajú Financial Times. Slovensko teraz dúfa, že mu ponúknu členstvo v NATO na pražskom summite v novembri 2002.

SkryťVypnúť reklamu

Pokrok pri rokovaniach s EÚ je ešte pozoruhodnejší, keďže Slovensku sa podarilo dobehnúť ostatné krajiny a uzavrelo už 19 kapitol, rovnako ako Česká republika, ktorá začala rokovania o rok a pol skôr, dodáva denník.

Táto krajina má však stále problémy s korupciou a právnym systémom a starosti naďalej spôsobuje aj problém rómskej menšiny. Premiérovi Dzurindovi sa ale podarilo stabilizovať ekonomiku a prvé výsledky úsporných opatrení sa ukazujú vo forme návratu hospodárskeho rastu.

Za prvé tri mesiace tohto roka dosiahol rast hrubého domáceho produktu tri percentá. Rast je však veľmi neprimerane rozdelený, pokračujú noviny. Kým Bratislava zaznamenáva rozmach, v niektorých častiach východného Slovenska nezamestnanosť dosahuje až 40 percent. Príjem obyvateľov je stále o tretinu nižší ako príjem ich susedov v Čechách a už aj stúpenci vlády začínajú byť netrpezliví.

SkryťVypnúť reklamu

Vládna koalícia v prieskumoch verejnej mienky veľmi zaostáva za opozíciou a hrozí, že voliči si opäť zvolia politické sily, ktoré zdržiavali pokrok krajiny a mohli by tak urobiť znova. Európska únia aj NATO sa obávajú výsledku volieb, poznamenávajú ďalej Financial Times, aj keď je pravdepodobné, že súčasná koalícia v nejakej forme pretrvá.

O Vladimírovi Mečiarovi denník píše, že po svojom návrate do politiky na to ide inak a nesnaží sa pomstiť, ale naopak si zaumienil, že jeho novou zbraňou bude šarm a tolerancia, za pomoci ktorej slovenskú vládu aj Západ presvedčí o tom, že je prijateľným partnerom. Jeho kedysi nacionalistická a populistická strana teraz pevne podporuje vstup Slovenska do NATO a Európskej únie a chce prilákať zahraničné investície. Presvedčiť ostatných o novom smerovaní HZDS však bude asi doteraz najťažšia úloha Vladimíra Mečiara.

SkryťVypnúť reklamu

Európsky komisár pre rozširovanie Günter Verheugen len nedávno varoval pred nebezpečenstvom návratu starých síl na Slovensku, uzatvárajú Financial Times.

Gábor Horváth: Maďarská strana víta prístup Bratislavy

Budapešť 4. júla (TASR) - Maďarská strana je v súvislosti s tzv. krajanským zákonom pripravená na konzultácie so Slovenskou republikou, ako aj s ďalšími zainteresovanými krajinami.

Hovorca maďarského Ministerstva zahraničných vecí Gábor Horváth takto reagoval na informácie z Bratislavy, podľa ktorých vláda SR poverila štátneho tajomníka rezortu zahraničných vecí a spolupredsedu zmiešanej komisie pre kontrolu realizácie základnej medzištátnej zmluvy Jaroslava Chleba, aby inicioval konzultácie o spomínanom zákone s druhým mužom maďarskej diplomacie Zsoltom Némethom, ktorý je ďalším spolupredsedom zmiešanej komisie.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská strana v polovici júna pri budapeštianskych rokovaniach Jaroslava Chleba a Zsolta Németha signalizovala, že po schválení zákona prejaví záujem o konzultácie, pripomenul hovorca a dodal: "Som si istý, že predmetnú žiadosť slovenskej strany dostaneme čoskoro aj oficiálne."

Podľa Gábora Horvátha sa termín a detaily konzultácií upresnia diplomatickou cestou. Obe strany sa už principiálne dohodli na ich dejisku, ktorým by malo byť Komárno.

"Maďarská strana víta slovenský prístup, veď Zsolt Németh a Jaroslav Chlebo sa dohodli aj o tom, že otázky súvisiace so zákonom budú riešiť diplomatickou cestou, v rámci konzultácií, a nie prostredníctvom vyhlásení sprostredkovaných médiami. To je verným odrazom pozitívnej atmosféry maďarsko-slovenských vzťahov," zdôraznil v reakcii na správy z Bratislavy Gábor Horváth.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa oficiálne nepotvrdených informácií agentúry MTI môžu byť konzultácie aktuálne ešte v tomto týždni.

Pedagógovia základných škôl z Maďarska sa zdokonaľovali v slovenčine

Budapešť 4. júla (TASR) - Viac ako pol roka trval doškoľovací kurz slovenského jazyka pre učiteľov základných škôl v Maďarskej republike, ktorého účastníci sa počas 120 vyučovacích hodín zamerali nielen na súčasnú spisovnú slovenčinu, slovenskú osvetu, históriu a súčasnosť Slovákov, ale aj na metodiku vyučovania v predškolskom veku, na prvom stupni základných škôl, ako aj na rozvíjanie slovnej zásoby, slovenskomaďarské interferencie, ľudové umenie, tance, spev, či výtvarné umenie.

V duchovnom centre dolnozemských Slovákov, v Békešskej Čabe sa v období december 2000-jún 2001 vytvorili adekvátne podmienky pre účastníkov kurzu, ktorý podporilo aj Národnostné oddelenie Ministerstva školstva Maďarskej republiky.

SkryťVypnúť reklamu

Otvorené hodiny v spomínanom meste, ako aj neďalekom Sarvaši viedli skúsení pedagógovia, vrátane hostí z banskobystrickej Pedagogickej fakulty.

Absolventky kurzu, ktoré získali dvojjazyčné diplomy, vyslovili želanie, aby sa podobné doškoľovanie stalo periodickou súčasťou dneška i zajtrajška.

R.Schuster odcestoval z Argentíny do Chile

Buenos Aires 4. júla (TASR) Rozhovormi s predstaviteľmi argentínskeho Najvyššieho súdu ukončil dnes predpoludním v Buenos Aires slovenský prezident Rudolf Schuster oficiálnu návštevu Argentínskej republiky a odcestoval do Chile, kde pokračuje jeho cesta po krajinách Južnej Ameriky.

Počas návštevy Argentíny rokoval slovenský prezident so svojím hostiteľom prezidentom Fernandom de la Rúom a podpísali dohody o zrušení vízovej povinnosti a o hospodárskej a obchodnej spolupráci. Prezident Schuster v nich vidí dobrý základ na ďalšie praktické kroky k rozvoju vzťahov. "Sľúbil som, že v priebehu mesiaca pošleme svoje návrhy a námety na spoluprácu vo všetkých oblastiach, aby si ich argentínska strana mohla pokojne preštudovať. Potom by mala nasledovať návšteva podnikateľov z Argentíny na Slovensku, ktorí by na tvári miesta osobne oboznámili so situáciou v jednotlivých podnikoch a fabrikách," povedal prezident.

SkryťVypnúť reklamu

"Som veľmi rád, že aj argentínsky prezident de la Rúa podporuje našu snahu, a že sa spoločne staneme akýmisi patrónmi, aby sa projekty aj realizovali." Budúcoročná návšteva argentínskeho prezidenta na Slovensku by podľa Schustera pomohla tieto obchodné aktivity a spoluprácu podnikateľov ešte viac rozhýbať. "Aj keď sa snažíme vstúpiť do EÚ v roku 1994, je pre nás dôležité, aby sme ešte predtým mali dobre fungujúcu spoluprácu aj s ostatným svetom, vrátane Argentíny. Preto sa uskutočnila aj táto návšteva," zdôraznil prezident Schuster.

Členovia slovenskej delegácie minister zahraničných vzťahov Eduard Kukan a štátny tajomník ministerstva hospodárstva Peter Brňo rokovali s argentínskymi partnermi o budovaní právneho rámca na rozvoj vzťahov. Slovensko by chcelo presadiť napríklad dohody o ochrane investícií i zabránení dvojitého zdanenia i ďalšie. Z obdobia Československa je tradícia spolupráce najmä v energetike a SR chce na všetko pozitívne naviazať. "Potrebujeme zlepšiť predovšetkým informovanosť Argentíny o tom, čo dokážeme na Slovensku dnes vyrobiť, ponúknuť a vyviezť, ale stanoviť aj hranice spolupráce na vyššej úrovni, ako je napríklad vytváranie spoločných podnikov," konštatoval P. Brňo.

SkryťVypnúť reklamu

V júni požiadalo o azyl v Belgicku len 45 slovenských Rómov

Brusel 4. júla (TASR) - Počet slovenských žiadateľov o politický azyl v Belgicku sa neustále znižuje. Podľa dnešných informácií belgického ministerstva vnútra zaznamenali úrady za mesiac jún iba 45 žiadostí zo Slovenska, zatiaľ čo v apríli to bolo 161 a v máji 110.

Predstavitelia belgického ministerstva označili najnovšie štatistiky za veľmi pozitívny vývoj a potvrdili, že obnovenie vízovej povinnosti pre občanov SR nehrozí. O tom Belgicko uvažovalo v apríli a začiatkom mája, keď napríklad len za prvé štyri májové dni požiadalo o azyl takmer 60 slovenských Rómov.

V ďalších májových dňoch však došlo k výraznému zníženiu počtu slovenských žiadateľov a júnová štatistika tento trend potvrdila. Predstavitelia belgického ministerstva veria, že slovenských Rómov odradili nové prísne azylové podmienky, najmä zrušenie štedrej finančnej pomoci. Azylantov dnes umiestňujú do otvorených utečeneckých stredísk, kde dostávajú len základnú stravu a vreckové asi 150 korún na týždeň.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa niektorých zdrojov však slovenskí Rómovia do Belgicka naďalej cestujú, avšak nehlásia na úradoch, ale vyhľadávajú priamo svojich príbuzných alebo známych, ktorí im pomáhajú pri ubytovaní a hľadaní nelegálnej práce. Len v meste Gent západne od Bruselu žije asi 2000 slovenských Rómov.


Colníci zhabali českému pašerákovi zlatý poklad

Brno/Břeclav 4. júla (TASR) - Viac ako tri a pol kilogramu pašovaných zlatých šperkov za 1,5 milióna korún objavili colníci na česko-slovenskom hraničnom priechode v Břeclavi v osobnom aute, ktorého vodič sa cez Rakúsko a Slovensko vracal z Talianska. Ak by sa bolo pašerákovi podarilo šperky previezť, českému štátu by na cle a daniach spôsobil škodu takmer za pol milióna korún. Uviedol to riaditeľ Colného riaditeľstva v Brne František Novák.

SkryťVypnúť reklamu

Zlato prevážal český občan v tajnej schránke v prístrojovej doske auta. Zlatý poklad obsahoval 775 šperkov samostatných a 230 párov osadených malachitom. Všetky šperky boli z osemnásťkarátového zlata.

Podľa Nováka je zhabanie tohto kontrabandu najväčším tohtoročným úspechom colníkov. Colníci dnes ukončili dvojdňovú špeciálnu bezpečnostnú akciu na hraničných priechodoch so Slovenskom a Rakúskom s krycím názvom Přehrada.

Prezidenti SR a Chile tlamočili záujem o rozvoj spolupráce

Santiago de Chile 5. júla (TASR) - Obojstranný záujem posilňovať všetky formy spolupráce tlmočili prezidenti Slovenskej republiky a Čílskej republiky Rudolf Schuster a Ricardo Lagos počas stredajšieho rokovania v prezidentskom paláci La Moneda v čílskom hlavnom meste.

SkryťVypnúť reklamu

Chile dosiahlo v posledných rokoch významné úspechy v ekonomickej oblasti i v reforme dôchodkového a zdravotného poistenia. Podľa slov Ricarda Lagosa sa za posledné desaťročie zdvojnásobil národný produkt krajiny, čo umožnilo naštartovať sociálne reformy a znížiť počet chudobných obyvateľov z päť na tri milióny. Konštatoval, že aj v tomto roku je reálny štvorpercentný rast hrubého domáceho produktu a cesta, po ktorej kráča Chile, môže byť pre Slovensko v mnohom inšpiratívna.

Prezident Schuster uvítal možnosť výmeny konkrétnych skúseností a uviedol, že aj Slovensko má partnerovi čo ponúknuť. Prezidenti sa dohodli, že na jeseň tohto roku prídu na Slovensko čílski podnikatelia a obchodníci, aby presondovali možnosti konkrétnej kooperácie.

SkryťVypnúť reklamu

Prezidenti ocenili aj prvé kroky spolupráce v oblasti školstva, ktoré sa premietli do nedávneho podpisu dohody medzi Slovenskou technickou univerzitou a Universidad de Chile. Rovnako je podľa nich dôležité nadviazať na minulé kontakty v kultúre, zosobnené v tvorbe Martina Kukučína, ktorý na začiatku storočia žil, pracoval a tvoril v Punta Arenas na juhu Chile. Obaja prezidenti vyjadrili presvedčenie, že k zlepšeniu vzájomného poznávania prispeje aj zrušenie vízovej povinnosti z októbra minulého roka.

Prezident Schuster pripomenul svojmu partnerovi, že Slovensko by uvítalo, keby Chile otvorilo v Bratislave svoje veľvyslanectvo, prípadne obchodné zastúpenie, ktoré by malo na starosti aj ostatné krajiny V4. Na záver stretnutia Rudolf Schuster pozval čílskeho prezidenta na návštevu Slovenska, čo Ricardo Lagos s vďakou prijal.

SkryťVypnúť reklamu

Vo večerných hodinách otvoril slovenský prezident predajnú výstavu Umelecké predmety a krištáľ Slovenska, inštalovanú v obchodnom dome Ripley, kde bolo slovenské sklo prezentované už vlani v auguste. Výrobky majstrov sklárov z Málinca či Valaskej Belej, ale aj ľudovoumelecké predmety päťdesiatky umelcov z ponuky ÚĽUVu, vzbudili medzi Čilanmi záujem.

V noci na dnes sa pokúšalo dostať do Rakúska zo Slovenska a ČR 12 emigrantov

Viedeň 5. júla (TASR) Aj v noci na dnes sa pokúšali dostať cez zelenú slovensko-rakúsku a česko-rakúsku hranicu na územie Rakúska ilegálni emigranti. Asistenční vojaci rakúskej armády Bundesheeru a príslušníci pohraničnej polície však zadržali 12 prisťahovalcov, ktorí prekročili ilegálnym spôsobom hranice v troch skupinách.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi zaistenými utečencami sa nachádzali dve osoby z Pakistanu, osem z Afganistanu a dvaja emigranti z Gruzínska. Ilegálnych narušiteľov hraníc z Afganistanu zadržali vojaci Bundesheeru na vlakovej stanici v Drösingu. Dvoch Pakistancov zase v Katzelsdorfe a dvoch Gruzíncov na vlakovej stanici v Wolkersdorfe. Všetci utečenci boli dopravení do spolkového azylového zariadenia v Traiskirchene a na policajnú stanicu v St.Pöltene.

Hlasovanie o územnosprávnom členení môže v SR vyvolať vládnu krízu

Berlín/Viedeň 5. júla (TASR) - Široká vládna koalícia na Slovensku, vedená premiérom Mikulášom Dzurindom sa ocitla vo svojej doteraz najhlbšej kríze. Počas stredajšieho hlasovania o základnej reforme verejnej správy odmietli koaliční reformní komunisti zo Strany demokratickej ľavice (SDĽ) vládny model územno-správneho členenia krajiny a hlasovali za alternatívny opozičný návrh. Prvé komentáre v Bratislave hovoria v tejto súvislosti o "faktickom konci" súčasnej vlády, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Die Welt a rakúskeho denníka Die Presse.

O reformu verejnej správy sa politici na Slovensku snažia bezmála tri roky, konštatujú denníky a približujú podstatu vládneho návrhu reorganizácie verejnej správy v SR z doterajších 8 na 12 územných celkov.

Podľa stredajšieho rozhodnutia parlamentu zostane v SR súčasný počet krajov, ktoré by sa ale mali dostať na novú úradnícku štruktúru. Pred takýmto krokom varovali opakovane aj experti EÚ, informuje Die Welt a Die Presse a oba denníky spresňujú, že v doterajších samosprávnych celkoch, ktoré budú podľa rozhodnutia poslancov existovať ak naďalej, majú najväčší vplyv HZDS a SDĽ.

Vládny návrh reformy územnosprávneho členenia na Slovensku bol odsúdený na neúspech aj z iného dôvodu: predstavitelia maďarskej menšiny v SR sa počas rokovaní o budúcom správnom usporiadaní krajiny pokúšali dosiahnuť "väčšiu autonómiu" území na južnom Slovensku, obývanom z veľkej časti príslušníkmi maďarskej menšiny. Snahy o vytvorenie autonómie sa však stali vodou na mlyn pre slovenských nacionalistov, ktorí prakticky okamžite vyvolali prízrak "maďarizácie", píše Die Welt a Die Presse.

Zatiaľ čo maďarskí predstavitelia sa svojich požiadaviek vzdali, postkomunisti boli vytrvalejší. A nestalo sa tak po prvý raz, konštatujú noviny a pripomínajú, že to bol práve predseda parlamentu a SDĽ Jozef Migaš, ktorý počas hlasovania o dôvere premiérovi nepodporil Dzurindu. Týmto krokom chcel dať najavo svoj nesúhlas s dôslednou úspornou politikou Dzurindovho kabinetu.

V stredu sa však SDĽ vybrala prvýkrát otvorene na cestu konfrontácie s doterajšími koaličnými partnermi. Podľa konzervatívnej spoluvládnucej Demokratickej strany chcú postkomunisti s pomocou HZDS presadiť staré socialistické ciele a robia si pritom rukojemníkov zo svojich koaličných partnerov, píšu denníky.

Bezprostredné reakcie prišli vzápätí po hlasovaní v parlamente - podpredseda vlády Ivan Mikloš sa vzdal postu koordinátora pre reformu verejnej správy. Ešte v utorok apeloval Dzurinda vo svojom emocionálnom prejave na poslancov parlamentu, aby podporili vládny návrh. Zbytočne. Dzurindov imidž je od stredy nenapraviteľne poškodený, uzatvára nemecký Die Welt a rakúsky Die Presse.

O vážnej porážke Dzurindovej vlády a možnom vypuknutí vládnej krízy na Slovensku v súvislosti s výsledkami hlasovania poslancov parlamentu o reforme verejnej správy hovorí aj dnešné vydanie rakúskeho liberálneho denníka Der Standard v poznámke Slovensko -porážka vlády.

Die Presse si všíma údajnú diskrimináciu homosexuálov na Slovensku

Viedeň 5. júla (TASR) - Nový Zákonník práce, ktorý schválil tento týždeň slovenský parlament a ktorý obsahuje nové ustanovenia o verejnej a štátnej službe, sa stretol s búrlivou reakciou homosexuálov na Slovensku, píše dnešné vydanie rakúskeho denníka Die Presse.

Poslanci parlamentu neodhlasovali doplnok k zákonníku, ktorý by zakazoval diskrimináciu homosexuálne orientovaných osôb na pracovisku, informuje Die Presse a cituje názor Ivana Požgaia z občianskej iniciatívy Inakosť, že homosexuáli a lesbičky na Slovensku nemajú rovnaké právo na prácu ako heterosexuáli. Okrem toho sa často stávajú obeťami šikanovania, aby sa táto skutočnosť stala predmetom trestného postihu. Podľa nových ustanovení majú homosexuáli napríklad zakázané pracovať s deťmi, tvrdí rakúsky denník.

Kvôli odmietnutej ochrane homosexuálov nemohol Požgai vylúčiť ani ich masový odchod do tolerantnejších krajín, kde by mohli žiť rovnoprávne s ostatnými obyvateľmi - napríklad do Českej republiky.

R. Schuster pozval čílskych podnikateľov na Slovensko

Santiago de Chile 5. júla (TASR) - Prezident SR Rudolf Schuster dnes na pôde Obchodnej komory Santiaga de Chile vyzval predstaviteľov čílskych podnikateľských a obchodných kruhov, aby prišli podnikať na Slovensko. Slovensko by zase podľa jeho slov uvítalo, keby sa mohlo prostredníctvom hospodárskej spolupráce s Chile zúčastniť na prosperujúcej obchodnej výmene v krajinách latinskoamerického integračného zoskupenia MERCOSUR.

Pripomenul, že slovenskí výrobcovia nie sú na čílskom trhu žiadnymi nováčikmi, aj keď vlaňajší obrat vzájomnej obchodnej výmeny - trištvrte milióna dolárov, tomu nenasvedčuje. Chile to radí až na 15. miesto v rebríčku latinskoamerických obchodných partnerov SR. Prezident uviedol, že mnohé naše výrobky majú vo svete dobré meno, napríklad železničné vagóny, cestné a stavebné stroje, hutnícke výrobky, banské nakladače, hydraulické čerpadlá, vrtné zariadenia, komponenty pre automobilový priemysel, pneumatiky či obrábacie stroje.

Pripomenul, že Slovensko má bohaté skúsenosti aj s výstavbou vodných a tepelných elektrární. Čílskych podnikateľov ubezpečil, že urobí maximum pre odstránenie bariér, ktoré bránia intenzívnejšej spolupráci. Konkrétne ide o zlepšenie informovanosti, ale aj prípravu novej obchodnej dohody i dohody o vzájomnej podpore a ochrane investícií, ktorej návrh slovenská strana odovzdala už v roku 1997.

V budove parlamentu sa prezident Schuster stretol s predsedom Senátu Andrésom Zaldívarom Larrainom, ktorý výsledky svojej vlaňajšej návštevy na Slovensku považuje za prvý krok k nadviazaniu čílsko-slovenských kontaktov oboch krajín na parlamentnej úrovni. Spoločne konštatovali, že aj výmena skúseností v tejto oblasti môže byť pre obe krajiny užitočná.

Rudolf Schuster dnes zavítal aj na akademickú pôdu najstaršej univerzity v krajine, ktorá je pokračovateľkou Univerzity San Felipe, založenej kráľovským dekrétom v roku 1758. Medzi jej absolventov patrí napríklad 19 prezidentov Chile a iných latinskoamerických krajín, ako aj nositeľ Nobelovej ceny Pablo Neruda. V prednáške oboznámil členov pedagogického zboru Universidad de Chile s budovaním suverénneho štátu i perspektívami Slovenska, najmä v súvislosti s ambíciami vstúpiť do Európskej únie a NATO.

Členstvo Slovenska v OECD neznamená podľa neho iba splnenie jednej zo zahraničnopolitických priorít, ale aj signál pre zahraničných záujemcov o spoluprácu, čo dokazuje aj fakt, že SR bude v tomto roku v stredoeurópskom regióne príjemcom pravdepodobne najvyššieho objemu zahraničných investícií v priemere na obyvateľa. Prezident vyjadril potešenie, že čílska univerzita podpísala pred mesiacom dohodu o spolupráci so Slovenskou technickou univerzitou, na ktorej sám študoval. Rektor Luis Riveros odovzdal R. Schusterovi Medailu Rektora Universidad de Chile.

Skvelé čílske vína, ktoré sú dnes odborníkmi zaraďované medzi najlepšie na svete, ochutnal prezident Schuster v sídle spoločnosti Viňa Tarapacá na Isla de Maipo. Firma v minulom desaťročí investovala do modernizácie 3200 hektárov viníc a spracovateľských podnikov vyše 50 miliónov dolárov a pristúpila k ambicióznemu exportnému programu, vďaka ktorému sú vína značky Viňa Tarapacá známe a vyhľadávané aj na Slovensku.

R. Schustera dnes vyhlásili čestným občanom Santiaga. Počas slávnostného ceremoniálu na mestskej radnici odovzdali slovenskému prezidentovi aj symbolické kľúče od vyše päťmiliónovej metropoly, ktorú založili v roku 1541. Program druhého dňa oficiálnej návštevy Chile ukončila slávnostná večera, ktorú pre prezidenta SR s manželkou usporiadal v paláci La Moneda čílsky prezidentský pár.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 87 312
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 632
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 345
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 229
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 424
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 226
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Americká tenistka Jessica Pegulová.

Slovenské tenistky čakajú súboje proti tenistkám Dánska a USA.


Na snímke slovenský hokejista Libor Nemec počas tréningu slovenskej hokejovej reprezentácie.

Mladý útočník si odbije debut v seniorskej reprezentácii.


Martin Turčin
Danis Zaripov (vľavo), vedľa neho ruský prezident Vladimir Putin a hokejisti Alexander Ovečkin a Nikolaj Kuľomin.

Ruský hokejista je oddaný fanúšik prezidenta Putina.


Martin Turčin a 1 ďalší
Natália Hejková.

Jej zverenkyne nastúpia v stredu na štvrťfinálový duel Final 6 ženskej Euroligy.


SkryťZatvoriť reklamu