SME

Kauza Toma Nicholsona: Obvinil politikov, stal sa nepriateľom štátu

Kauza Toma Nicholsona: Obvinil politikov, stal sa nepriateľom štátu

Organizátor rozsiahlych podvodov s DPH obvinil ako spolupáchateľov poslanca Smeru a ďalších vysokopostavených ľudí. Privolal si tým ďalšie obžaloby a zostáva vo väzbe.

[content type="longread-pos" pos="full"]

[/content]

BRATISLAVA. Pred rokom Milan Chovanec, ktorý sa priznal k rozsiahlemu 20-miliónovému podvodu s DPH, vypovedal, že komplicov mu robili politici Smeru a poprední predstavitelia justičného systému a polície. Odvtedy sa ho snažia opakovane umlčať.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Desiatky slovenských, českých, poľských, lotyšských a írskych firiem od roku 2007 do 2011 točili tovar cez štáty Európskej únie, až sa nakoniec vrátil na Slovensko. V karuselových obchodoch využili princíp, že štát musí vrátiť daň z pridanej hodnoty za tovar, ktorý sa vyvezie zo Slovenska do iného štátu Únie.

Špeciálny prokurátor Marián Varga však nezačal trestné stíhanie politikov za podporovanie zločineckej skupiny. Namiesto toho prípady niektorých z nich vylúčil z hlavného konania a odovzdal regionálnym expozitúram Národnej kriminálnej agentúry.

Právni experti a zdroje blízke prípadu hovoria, že spôsob, akým prokurátori k prípadu od zverejnenia Chovancovho svedectva pristupovali, je pokusom negovať jeho dôkazy a chrániť verejných činiteľov pred trestným stíhaním.

Oznámenie prijaté

Od decembra 2013 do februára 2014 Chovanec vo svojich výpovediach tvrdil, že poslanec Smeru Stanislav Kubánek, štátny tajomník ministerstva vnútra Jozef Buček a bývalý policajný viceprezident Michal Kopčík, okrem iných verejných činiteľov, prijali tisícky eur, aby chránili jeho podvody pred políciou.

„Prijal som vaše oznámenie, v ktorom píšete, že poslanec Národnej rady Stanislav Kubánek a ďalší sú podozriví zo spáchania trestného činu prijímania úplatku a iných trestných činov,“ informoval Varga Chovanca 28. júla 2014. Oznámil mu, že vyšetrovať ho bude košická expozitúra Národnej kriminálnej agentúry.

Polícia odmietla prezradiť, či Buček a Kopčík patrili k „ďalším“ zahrnutým do Kubánkovho vyšetrovania, alebo či ich prípady rieši iný policajný útvar. Všetci traja obvinenia popreli. „S obvineným pánom, ktorý sa spomína v článkoch, som sa nikdy nestretol a neviem, kto to je,“ reagoval Buček. „Podávam trestné oznámenie za krivé obvinenie a ohováranie.“

Chovanec poukázal aj na to, že nespresnená skupina príslušníkov SIS, polície a pracovníkov daňových inštitúcií z Banskej Bystrice v roku 2010 žiadala a dostala úplatok 160-tisíc eur. V takmer totožne formulovanom liste ho Varga informoval, že touto skupinou podozrivých sa bude zaoberať expozitúra v Banskej Bystrici.

Vo výpovedi pred vyšetrovateľom Pavlom Milanom Chovanec tiež tvrdil, že istý Miroslav Č. z Čadce od neho vymohol 180-tisíc eur za to, že vybaví, aby polícia nevyšetrovala firmu Tatra Trade Corporation, s. r. o., hlavnú spoločnosť, cez ktorú Chovanec mal podľa polície organizovať svoj podvod s DPH.

Miroslav Č. v telefonáte akúkoľvek účasť na podvode poprel. Potvrdil len, že počul Chovancovo meno. „Neviem nič bližšie. Určite sme nikdy spolu neobchodovali, neboli sme v kontakte,” povedal. Dodal, že v tomto prípade ho polícia nikdy nevypočúvala.

Národná kriminálna agentúra musela Chovanca nevyhnutne detailne vypočuť, „výlučne so zameraním na podozrenia z korupčného správania sa ním uvádzaných osôb“, napísala Marianna Pauliková z kancelárie policajného prezidenta.

V nitrianskej expozitúre agentúry podľa nej riešia deväť prípadov korupcie v samostatných trestných konaniach. Úrad Špeciálnej prokuratúry sa k otázkam nevyjadril, lebo dozorujúci prokurátor Jaroslav Palkovič je do budúceho týždňa práceneschopný.

„Ďalšie informácie bude možné poskytnúť, až keď sa vráti,“ napísala hovorkyňa úradu Jana Tökölyová.

Vyrobil si problémy

Prvý pokus Chovanca po výpovedi „potrestať“ prišiel od Viery Sokirkovej, prokurátorky Generálnej prokuratúry, ktorá pracovala pre jej odbor osobitného určenia v čase, keď ho viedol Peter Šufliarsky, dnes námestník Generálnej prokuratúry.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Robert Fico.

Fico sa domáha konzultácie s Čaputovou. Nemusí mu odpovedať

Smer chce nové referendum s dvoma otázkami.


3 h
Nemocnica  Malacky.

Niektoré zaniknú aj bez reformy, nemocnice nezachráni ani Kollárovo turné

Z prvej ligy akútnych nemocníc môže vypadnúť až 50 zariadení.


17. okt

Kažimír je podľa obvinenia ďalší vybavovač

Úplatok sa údajne týka daniarov.


13. okt
Alena Zsuzsová odchádza z väznice v Leopoldove po vynesení rozsudku z pojednávania v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Zsuzsová bude mať vo väzení najprísnejší režim. Čo ju čaká?

Stredajšie rozhodnutie súdu bude mať dosah aj na kauzu Kuciak.


13. okt
SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu